Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o górnictwie przyjęta [TRANSMISJA LIVE, RELACJA] To będzie bolesna terapia

Redakcja
Ustawa o górnictwie przyjęta: Program naprawczy będzie bolesny: 85. posiedzenie Sejmu VII kadencji. Przedmiotem obrad jest sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw.

[AKTUALIZACJA 17.50]

Posłowie przyjęli wszystkie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa

Najważniejsze z rekomendowanych przez senackie komisje poprawek do nowelizacji ustawy, dotyczą pakietu socjalnego. Przede wszystkim znika propozycja 24-miesięcznych odpraw dla górników dołowych. Zgodnie z sobotnim porozumienie, nie będą oni odchodzić z pracy w taki sposób. Poprawka wprowadza natomiast 3 - letnie płatne urlopy górnicze dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, którym do emerytury brakuje mniej niż trzy lata. W sejmowej wersji, 4-letnie urlopy obejmowały tylko górników dołowych.

Ta sama poprawka podnosi do wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia odprawy dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni. W przyjętej przez Sejm wersji rządowej odprawy były niższe. Ich podniesienie jest wynikiem sobotniego porozumienia pomiędzy rządem a związkowcami.

[AKTUALIZACJA 17.45]

Obrady wznowione. Trwa głosowanie nad poprawkami do ustawy.

[AKTUALIZACJA 17.25]

Przerwa w obradach.

[AKTUALIZACJA 17.00]

Przyszedł czas na pytania do premier Ewy Kopacz.

Kopalnia bez związków zawodowych. Czy to możliwe? Henryk Kmiecik z PSL.

- Postawienie sprawy Kompanii Węglowej na ostrzu noża pokazało, że pani premier ma coś czego nie miał Donald Tusk. Porozumienie nie będzie jednak zadowalało dwóch stron. Czy ma pani odwagę, podjąć kolejne kroki w celu naprawienia polskiego górnictwa, i nie tylko górnictwa? Mam tu na myśli wyprowadzenie związków zawodowych z zakładów pracy. W Niemczech związki działają poza zakładami pracy i są opłacane tylko ze składek członkowskich. Czy rząd będzie miał odwagę podjąć takie kroki?

Po chwili szybka riposta Józefa Rojka z KPSP:

- Dlaczego nie oddać kopalni tym, którzy się na tym najlepiej znają? Mam tu na myśli górników i związki zawodowe. Tylko im zależy na górnictwie i tylko oni górnictwo mogą naprawić. W Niemczech górnictwo zostało uzdrowione właśnie przy dużym udziale związków zawodowych. Dlaczego po prostu nie oddamy im górnictwa w zarządzanie.

[AKTUALIZACJA 16.56]

Pytania posłów:
Wojciech Szarama PiS: Jeśli mamy dojść do konsensusu w sprawie węgla to powinniśmy wszyscy o tym rozmawiać. Nie wolno przerzucać odpowiedzialności na górnikach, a członkowie zarządu wychodzili obronną ręką i jeszcze na tym zarabiali. W jaki sposób są zabezpieczone interesy młodzieży? Młodych ludzi, którym obiecano, że po ukończeniu techników dostaną pracę.

Józef Rojek KPSP: Obojętnie jaką ustawę w Sejmie przyjęlibyśmy, to naprawa górnictwa wymaga od nas dużo siły. Są ogromne zaniedbania w ciągu ostatnich 7 lat. Dlaczego jest do tego tak trudno pozyskać górników i związkowców? Główna patologia w górnictwie to handel węglem. 600 zł różnicy pomiędzy wydobyciem a ceną na składzie. Te pieniądze ktoś pożera.

Cezary Olejniczak SLD: Węgiel to jeden z wycinków polityki energetycznej. Kiedy rząd przedstawi jasną politykę energetyczną. Przyjmowaliśmy ustawę w nocy. Państwo próbujecie wiązać kopalnie z energetyką. Jako SLD mamy wizję powiązania węgla z energetyką. A co z dystrybucją? Dobrze żeby surowiec transportował Cargo.

[AKTUALIZACJA 16.45]

Jacek Najder, Twój Ruch:

- Ta ustawa nie uzdrowi górnictwa. Z jednej strony jestem za tym, żeby górnicy zarabiali dużo. Niech mają trzynastki, czternastki a nawet szesnastki, o ile ich praca będzie opłacalna i nie będziemy musieli do nich dopłacać. Do przedsiębiorców nie dopłacamy ale oni nie przyjadą do Warszawy i nie będą palić opon. Ustawa jest jak krótka smycz. Będziemy musieli przepraszać nasze dzieci i wnuki za jej wprowadzenie. Zamiast rozwiązać problem, podłączamy kroplówkę umierającemu.

Armand Ryfiński z koła poselskiego Bezpieczeństwo i Gospodarka zwrócił się bezpośrednio do rządu:

- Państwa brak wyobraźni przez 7 lat spowodował zaprzepaszczenie szans na to, żeby z węgla zrobić perłę, które powinna przynosić zyski. Zamiast zmian, proponujecie propagandę. Wydaje się, że wasza propozycja zmian polega na likwidacji związków zawodowych, wprowadzenie umów śmieciowych a ostatecznie sprzedanie kopalń w prywatne ręce. Pochylcie się nad tym, że jeden górnik generuje 3 lub nawet 4 miejsca pracy w innych branżach okołogórniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera