Beskidy na Śląsku? Przecież tu nie ma kopalń. Tu są góry!

  Beskidy na Śląsku? Przecież tu nie ma kopalń. Tu są góry!

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Małgorzata i Rafał Wielochowie z dziećmi (pierwsi z lewej) przyjechali na ferie do Szczyrku, w góry, w Beskidy, by odpocząć
  1/5
  przejdź do galerii

  Małgorzata i Rafał Wielochowie z dziećmi (pierwsi z lewej) przyjechali na ferie do Szczyrku, w góry, w Beskidy, by odpocząć ©Łukasz Klimaniec

  Warszawiacy spędzają ferie w Beskidach. Chwalą klimat, malownicze położenie, dobre stoki i szybki dojazd ze stolicy. Górale powinni być dumni.
  Cudze chwalicie swego nie znacie? Mieszkańcy Beskidów powinni obowiązkowo porozmawiać z warszawiakami, którzy spędzają u nich ferie, by dowiedzieć się, w jak pięknych okolicznościach przyrody przyszło im żyć, jak dobre stoki mają i że w ogóle są fajni. Ślązacy? Sorry, taki mamy klimat, że Beskidy kojarzone są z relaksem i wypoczynkiem, a Śląsk jeszcze długo (a po ostatnich strajkach tym bardziej) z kopalniami, górnictwem i brudnym powietrzem.

  Rafał i Małgorzata Wielocha z mazowieckiego wraz z dziećmi do Szczyrku przyjechali pierwszy raz. Wiedzieli, że Szczyrk to góry, wyciągi narciarskie i stoki - w sam raz do doskonalenia jazdy na nartach. I skocznia Skalite, pod którą rozmawiamy.


  - Tu jest czystsze powietrze, niż u nas - mówi Małgorzata Wielocha pytana o postrzeganie górskiego regionu. - Beskidy to nie Śląsk. Może i województwo śląskie, ale Śląsk kojarzy się nam z kopalniami i górnictwem - uśmiechają się turyści. W Beskidach spędzą tydzień, planują odwiedzić m.in. Wisłę i Żywiec.

  Przed wyciągiem na Skrzyczne zagaduję Pawła Piankę, Martę Piankę i Annę Piankę z Nadarzyna. Lubią przyjeżdżać do Szczyrku, bo blisko i bez korków.

  -To trzy godziny jazdy. Nie lubimy monotonii, a tu jest atra-kcyjnie. To jest piękne w Szczyrku, że blisko do Wisły, Żywca, Istebnej. W Zakopanem można "wjechać-zjechać", "wjechać-zjechać". To tak, jakby codziennie tę samą zupę jeść. A tu ze Skrzycznego można przedzierać się na inne trasy - tłumaczy Paweł. - Beskidy to Śląsk? Żartujemy, że to górale niskopienni. Ale to nie Śląsk. To śląskie województwo, ale kiedyś było bielskie. Jesteśmy w górach. Śląsk to hanysy, górnicy. Roszczeniowy naród - kwituje.

  Innego zdania jest Szymon Wróblewski z Raszyna, który z żoną Dorotą i dziećmi Marysią, Pauliną i Patrykiem wypoczywają w Czyrnej. - Nie ma tu górników, ale dla mnie to Śląsk. Jak mówię, że jadę na narty, to na Śląsk - przyznaje. Nie ukrywa, że ma do tego regionu sentyment, bo jego dziadek pochodził z okolic Sosnowca. - Przyjeżdżamy tutaj, bo są dużo fajniejsze stoki, niż ma Zakopane i Białka. Jest mniej ludzi, infrastruktura wprawdzie stara, ale wolę tu przyjechać. Region sympatyczny, a droga dobra i bez korków - dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaki Śląsk

   maciek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Panie redaktorze proszę o uszanowanie naszej jakże odmiennej kultury i przynależności terytorialnej , którą zdeptali politycy aneksując żywiecczyznę do Śląska chyba tylko po to by wasi prominenci i...rozwiń całość

   Panie redaktorze proszę o uszanowanie naszej jakże odmiennej kultury i przynależności terytorialnej , którą zdeptali politycy aneksując żywiecczyznę do Śląska chyba tylko po to by wasi prominenci i górnicy na odprawach mieli gdzie wypoczywać i na spotach reklamowych chwalić się że sląsk to nie tylko kopalnie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczyrk

   Raffi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Szczyrk nalezol zawsze do Chorzowa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   siouxx

   siouxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Najbardziej podoba mi się pan Szymon z Raszyna, który ma sentyment do Śląskiego Szczyrku, bo jego dziadek pochodzi z Sosnowca :) Dla niego Śląsk, Zagłębie i Podbeskidzie to chyba jedno.
   Jeśli...rozwiń całość

   Najbardziej podoba mi się pan Szymon z Raszyna, który ma sentyment do Śląskiego Szczyrku, bo jego dziadek pochodzi z Sosnowca :) Dla niego Śląsk, Zagłębie i Podbeskidzie to chyba jedno.
   Jeśli przypisujemy Cieszynowi śląskość, to jedynie śląskość wrocławską - historycznie Cieszyn i okolice otrzymały nazwę Śląsk Cieszyński przez swoje związki z Wrocławiem a nie Katowicami. Proszę o tym pamiętać.
   A teraz Cieszyn, Wisła, Szczyrk to Podbeskidzie.
   pozdrawiamzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do: siouxx

   mart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Górny Śląsk, też otrzymał nazwę poprzez swoje związki z Wrocławiem, a nie Katowicami.
   Wieś Katowice stała się stolicą wschodniej części Górnego Śląska po podziale i przyłączeniu fragmentu części...rozwiń całość

   Górny Śląsk, też otrzymał nazwę poprzez swoje związki z Wrocławiem, a nie Katowicami.
   Wieś Katowice stała się stolicą wschodniej części Górnego Śląska po podziale i przyłączeniu fragmentu części należącej do Prus w roku 1922.
   Jeśli mamy rozpatrywać tylko ostatnie 250 lat to pierwsza część Twojego Postu jest prawdziwa.
   Podbeskidzie, to wymysł ostatnich lat i z tego co wiem - jednoczy ziemie Ziemi Żywieckiej oraz Śląska Cieszyńskiego w iście gierkowskim stylu (FJN?).
   Na tej samej zasadzie, można utożsamiać (co się coraz częściej czyni) Województwo Śląskie z Częstochową i Zagłębiem Dąbrowskim ze Śląskiem jako takim.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak prawie

   Z nad Czeskiej granicy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Dziennikarz też se wybrał miejsce - O ile Wisła, Ustroń, Brenna, Istebna czy Cieszyn to rdzenny Śląsk i miejscowi to potwierdzą ( co prawda dodadzą że to Śląsk Cieszyński a ten to troszkę...rozwiń całość

   Dziennikarz też se wybrał miejsce - O ile Wisła, Ustroń, Brenna, Istebna czy Cieszyn to rdzenny Śląsk i miejscowi to potwierdzą ( co prawda dodadzą że to Śląsk Cieszyński a ten to troszkę inny Śląsk niż Katowice ale jednak Śląsk). To z Szczyrkiem zaczynają się już dylematy bo ... co prawda leży w Beskidzie Śląskim, początek miejscowości wiąże się z Księstwem Cieszyńskim i mieszkańcy ze Śląska Cieszyńskiego się wywodzili ..... ale po sprzedaży księstw oświęcimskiego i zatorskiego wraz z okolicami Żywca Szczyrk znalazł się w Małopolsce i to już kilkaset lat temu. Tak więc w szczyrku Śląska raczej bym nie szukał.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mart

   Szczyrk na Śląsku? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Moim zdaniem, Śląsk (cieszyński) sięga do przełęczy Salmopolskiej czyli Szczyrk leży już w Małopolsce. Należy natomiast do Beskidu Śląskiego, a to jednak coś innego. Nie znaczy to jednak, że nie ma...rozwiń całość

   Moim zdaniem, Śląsk (cieszyński) sięga do przełęczy Salmopolskiej czyli Szczyrk leży już w Małopolsce. Należy natomiast do Beskidu Śląskiego, a to jednak coś innego. Nie znaczy to jednak, że nie ma tam Ślązaków. Nie chodzi tu wyłącznie o turystów lub posiadaczy dacz - pewna część "cesaroków" mieszka już za przełęczą i m. innymi stąd znana parafia ewangelicka.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama