Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz na Zgodę 2015 [ZDJĘCIA + NOWE WIDEO] Gorzelik i Korwin-Mikke upamiętnili Tragedię Górnośląską

Sławomir Cichy
Marsz na Zgodę 2015
Marsz na Zgodę 2015 Karol Świerkot
W tym roku mija 70. rocznica Tragedii Górnoślaskiej 1945 r. Marsz na Zgodę 2015 rozpoczął się w Katowicach a zakończył w Świętochłowicach. Wzięło w nim udział kilkaset osób. - To jest marsz dla każdego świadomego Ślązaka - mówią uczestnicy. Byli nieoczekiwani goście. Oprócz organizatora europosła Marka Plury i lidera RAŚ Jerzego Gorzelika pojawił sie europoseł Janusz Korwin-Mikke ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Marsz na Zgodę, zwany także Marszem Pamięci o Tragedii Górnośląskiej, wyruszył dziś o godz. 12.00 po raz siódmy z placu Wolności w Katowicach. Przejdzie 12-kilometrową trasą, którą prowadzono więźniów pod bramę byłego obozu koncentracyjnego zarządzanego przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego w Świętochłowicach Zgodzie. Jedyną winą aresztowanych było śląskie albo niemieckie pochodzenie.

KLIKNIJ I CZYTAJ:
KARWAT O TRAGEDII GÓRNOŚLĄSKIEJ: TO NIE TAK, JAK BYŁO W KSIĄŻKACH

W sobotę uczczono ofiary Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach. Znicze zapłonęły przy Promenadzie. To właśnie tutaj po II wojnie światowej, w obozie pracy zginęło co najmniej 2281 osób za śląskość.

JAK DOSZŁO DO TRAGEDII GÓRNOŚLĄSKIEJ? PRZECZYTAJ I SKOMENTUJ:
ŚLĄSKA TRAGEDIA: OD EWAKUACJI DO DEPORTACJI

Tragedia Górnośląska to aresztowania, egzekucje i wywózki Ślązaków na Sybir i do kopalń Donbasu w 1945 roku. Szacuje się, że wywieziono na Wschód - według różnych opracowań - od 20 do nawet 90 tys. osób. Koniec stycznia to właśnie miesiąc, w którym Armia Czerwona wkroczyła na Górny Śląsk. Niedługo potem otwarto też obóz w Mysłowicach przy Promenadzie, będący wcześniej filią hitlerowskiego obozu.

W Mysłowicach ofiary komunistycznego obozu pracy spoczywają na dwóch cmentarzach: przy ul. Mikołowskiej i Oświęcimskiej.

- Zachęcam wszystkich do uczczenia naszych przodków, którzy ginęli i cierpieli w czasach komunistycznej Polski za to tylko, że byli Ślązakami - mówi europoseł Marek Plura i jednocześnie dodaje: - Proszę i serdecznie apeluję o to, aby w tym roku powstrzymali się od wystąpień pod bramą obozu, tak aby uchronić tę chwilę od jakiegokolwiek przedwyborczego kontekstu.

CZYTAJ KONIECZNIE:
POSEŁ PLURA APELUJE O POLITYCZNĄ CISZE NA MARSZU NA ZGODĘ

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z 2010 roku, Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej obchodzony jest w regionie w ostatnią niedzielę stycznia. I właśnie w niedzielę, 25 stycznia, o godz. 12.00 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawi w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach mszę św. w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej z roku 1945. Z kolei 28 stycznia o godz. 18.00 w kościele p.w. Ducha Świętego na Zandce w Zabrzu, zostanie odprawiona msza w tej samej intencji.

Tragedia Górnośląska obejmuje nie tylko epizod obozu Zgoda ale szereg aktów terrorów wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska m.in. aresztowania, egzekucje oraz wywózki na Sybir i do kopalń Donbasu. Miały one miejsce przez kilka miesięcy po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk. Najnowsze badania katowickiego oddziału IPN mówią o tym, że w elektronicznej bazie danych osób internowanych i aresztowanych przez NKWD w 1945 roku, a następnie deportowanych do sowieckich łagrów i wyniszczającej pracy jest obecnie ponad 29 tysięcy nazwisk mieszkańców Górnego Śląska i Opolszczyny. Badacze szacują, że w sumie będzie to 45 tys. osób.

CO OPRÓCZ MARSZU NA ZGODĘ:

26 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 w siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, przy ul. Bojkowskiej 37 w Gliwicach, odbędzie się wieczór upamiętniający Tragedię Górnośląską. Gośćmi będą: Piotr Basan i Piotr Malcharek, reprezentujący mniejszość niemiecką w Gliwicach oraz Sebastian Rosenbaum, przedstawiciel Oddziału IPN w Katowicach, który wygłosi wykład na temat Tragedii.

Z kolei "Tragedia Górnośląska - pamięć wspólnoty" to temat najbliższego spotkania Klubu "Pochwała inteligencji na Górnym Śląsku", które odbędzie się 28 stycznia 2015r. o godz. 17.00 w Centrum Kultury Śląskiej Pałac w Nakle Śląskim (ul. Parkowa 1). W ramach spotkania zostanie wyświetlony film "Przemilczana tragedia" w reż. Adama Turuli, po czym odbędzie się dyskusja z udziałem dr. Dariusza Węgrzyna (OBEP IPN Katowice) oraz Gabriela Tobora, burmistrza Radzionkowa i inicjatora powstania Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!