Jacek Sroka, Doha
Polska - Dania: Polacy zasłużenie przegrali z Danią 27:31 (12:16) i w tabeli grupy D mistrzostw świata w Katarze zajęli trzecie miejsce. W 1/8 finału turnieju Polska zagra ze Szwecją. TUTAJ możesz śledzić naszą RELACJĘ LIVE z Kataru oraz przeczytać relację z meczu.

Stawką meczu było drugie miejsce w grupie, bo już wcześniej pierwsze zapewnili sobie Niemcy. Wyższa lokata w tabeli pozwalała na uniknięcie w 1/8 Szwedów i Francuzów, a zakończony przed meczem naszej drużyny pojedynek Islandii i Egiptu (wygrana tej pierwszej drużyny 28:25) zadecydował o tym, że drugi zespół z naszej grupy trafi na rywala z Wyspy Gejzerów. Równolegle z naszym meczem toczył się mecz grupy C Szwecji i Francji, wygrali „Trójkolorowi” 27:25 i zajęli pierwsze miejsce w grupie.

Szwedzi będą rywalami Polaków w 1/8 finału mistrzostw świata piłkarzy ręcznych. - W ostatnich dwóch, trzech latach dużo graliśmy ze Szwecją. Teraz prezentują się najlepiej od dwóch lat - mówi Adam Wiśniewski, reprezentant Polski. - Udowodnili na tych mistrzostwach, że zrobili duży postęp - dodaje Michał Daszek, reprezentant Polski.

CZYTAJ WYWIAD Z BARTOSZEM JURECKIM PO MECZU POLSKA - DANIA:
JURECKI: DOSTALIŚMY MŁOTKIEM W GŁOWĘ

Przed meczem były spore obawy o to, czy w naszym zespole zagrają Krzysztof Lijewski (kontuzja kolana) i Przemysław Krajewski (obity bok). Lijewski pojawił się w wyjściowej siódemce, ale po kilku minutach zszedł z boiska, założył bluzę i było już wiadomo, że dla rozgrywającego Vive Tauronu Kielce mecz się zakończył. – Ale to nie kolano, coś mu chrupnęło w stopie – mówił po meczu Michał Jurecki.

To nie był koniec przykrości dla naszego zespołu w pierwszych minutach. Aż pięć pierwszych rzutów „biało-czerwonych” w znakomitym stylu obronił duński bramkarz, Niklas Landin, którego szczególnie podkręciła interwencja z siódmej minuty, gdy Piotr Chrapkowski trafił go piłką w okolice twarzy. Na pierwszego gola dla naszego zespołu musieliśmy czekać aż trzy minuty.

Ale i Duńczycy mieli swoje problemy. Zmarnowali kilka świetnych okazji, nie trafiając nawet w bramkę. Nasz zespół zacieśnił obronę, poprawił skuteczność i szybko odrabiał straty. Pierwszy remis, 6:6, po kwadransie gry i golu Andrzeja Rojewskiego, który na prawym rozegraniu zastąpił „Lijka”. Gra naszego zespołu wyglądała bardzo dobrze do 20 minuty, gdy remisowaliśmy 10:10. Potem przegraliśmy przewagę liczebną 0:1, a następnie nasi zawodnicy popełnili serię fatalnych strat w ataku, a że Duńczycy świetnie używają kontrataku, to wie każdy kibic handballu. Rywale odskoczyli na cztery bramki (10:14) i przewagę w takich rozmiarach zanieśli do szatni.

Pierwsze minuty po przerwie dały sporą nadzieją. Bardzo solidnie grała nasza obrona, na bramkę Duńczyków poszły dwie kontry i zmniejszyliśmy straty do dwóch goli. Ale znowu zawodnicy Michaela Bieglera zaczęli popełniać proste straty w ataku i znowu zostaliśmy skarceni. W 41 minucie po kontrze Mikkela Hansena było już 15:22 i wiadomo było, że tylko jakiś nagły zwrot akcji może nam coś dać w tym meczu. Lecz poza jednym momentem, kiedy zmniejszyliśmy straty do czterech goli (20:24, 46 min) spotkanie straciło dla nas temperaturę. Bo co wyszarpaliśmy w obronie, to znów traciliśmy w ataku.

Słabiej wypadli w tym meczu nasi bramkarze, którzy odbili tylko pięć piłek (Sławomir Szmal cztery, Piotr Wyszomirski jedną), ale przede wszystkim przegraliśmy bardzo dużą liczbą strat w ataku – było ich aż 17. – Dania wcale nie zagrała wielkiego meczu, też robiła błędy, ale to wystarczyło, żeby nas pokonać, bo graliśmy momentami bez głowy. I to najbardziej boli – mówił Michał Jurecki. – Wszystko to, co omawialiśmy przed meczem z Duńczykami, że grają mocno w obronie, mają świetną bramkę i kontrują, sprawdziło się. Przykre, że piłek, które pozyskaliśmy w obronie, nie potrafiliśmy przekuć na własne bramki, bo robiliśmy mnóstwo błędów – mówił Sławomir Szmal.

Polska – Dania 27:31 (12:16)

Polska: Szmal, Wyszomirski – Wiśniewski 2, Krajewski – Bielecki 1, Chrapkowski 2 – Jurkiewicz 1, M. Jurecki 4 – Lijewski, Rojewski 5, Szyba 2 – Daszek 2, Orzechowski – Syprzak 3, B. Jurecki 5 (4), Grabarczyk. Kary: 6 minut

Dania: Landin, Green – Christiansen 2, Larsen 3, Mortensen 1, Eggert 2 (1), Schmidt 1, Spellerberg, Noddesbo 4, Lasse Svan 4, Lindberg 6 (2), R. Toft, Mollgard, Sondergaard 2, H. Toft 2, Hansen 4. Kary: 10 minut.

Sędziowali: B. Milosević, M. Gubica (Chorwacja). Widzów: 4000.

W innych meczach naszej grupy Argentyna pokonała Rosję 30:27 i zajęła czwarte miejsce w grupie, awansując do 1/8 finału, a Niemcy wygrali z Arabią Saudyjską 36:19. Rosjanie zagrają tylko o miejsca 17-24,

Polska Dania:
Zobacz, jak relacjonowaliśmy mecz:

20.32 Przegrywamy 27:32 i zajmujemy trzecie miejsce w grupie D za Niemcami i Duńczykami

20.29 Bielecki rzuca dopiero swoją pierwszą bramkę w tym meczu. Jest 59 minuta, a Kola miał być naszą tajną bronią w tym meczu (26:30)

20.27 Bartek Jurecki z karnych się dzisiaj nie myli, ale przewaga Duńczyków nie topnieje (24:29), choć grają w osłabieniu Większe emocje są w meczu grupy C, w której Szwecja na 5 minut przed końcem remisuje z Francją 23:23

20.23 Bartek Jurecki trafia po raz piąty w tym meczu jest 23:28 i nieco ponad pięć minut do końca. Duńczycy biorą czas

20.18 Duńczycy dominują na boisku i nie dadzą sobie wydrzeć zwycięstwa Prowadzą już 27:21, ale teraz grają przez dwie minuty w osłabieniu

20.13 Po rzucie Szyby zmniejszamy dystans do czterech trafień (20:24). Do końca 14 minut

20.11 2 minuty dla Hansena i karny dla Polski. Bartek Jurecki trafia po raz trzeci z 7 m (19:24)

20.08 Najpierw Daszek, a później Szyba trafiają, ale wciąż wysoko przegrywamy 18:23

20.07 Bartek Jurecki celnie z karnego. Przynajmniej w tym elemencie jesteśmy dziś bezbłędni 16:22

20.05 Znowu Hansen przegrywamy 15:22 i choć trener Biegler bierze czas, to tego meczu już raczej nie wygramy. Do końca niecałe 20 minut

20.02 znów Rojewski podrywa nas do walki, ale brakuje mu wsparcia kolegów

20.01 Hansen jak nie rzuca, to świetnie podaje 14:20 w 38 min

20.01 Niesamowity Hansen rzuca trzeciego gola jest już 14:19

20.00 Może być jeszcze gorzej, bo 2 minuty kary dostał Jurkiewicz

19.59 Przegrywamy znów czterema bramkami 14:18 i gubimy piłkę w ataku

19.57 W polskiej bramce po przerwie stoi Wyszomirski i na razie nie puścił jeszcze bramki

19.54 Drugą kontrę rzutem kończy Rojewski 14:16. Jest jeszcze nadzieja

19.53 Zaczynamy drugą połowę od trafienia Michała Jureckiego 13:16

19.50 W przerwie w MŚ też nie można się nudzić

19.40 Najwięcej bramek dla Danii w I połowie rzucił Svan - 4. Dla Polski - Rojewski - 3

19.38 Po rzucie karnym Eggerta przegrywamy do przeryw 12:16 ciężko będzie to odrobić

19.35 Chrapkowski rzuca wprost w Landina. Przegrywamy 12:15 i minuta do przerwy

19.33 Wiśniewski nie myli się ze skrzydła. Brawo 12:14 i 2 minuty do przerwy. Czas biorą Duńczycy

19.32 Michał Jurecki z dystansu, ale przegrywamy 11:14. Na szczęście gramy już w komplecie

19.30 w przewadze trafia Svan po kontrze i przewaga Danii wzrasta do 3 bramek (10:13) do końca I połowy pięć minut

19.29 Tracimy bramkę i Grabarczyka, który dostaje 2 minuty 10:12 w 24 min

19.27 Gramy za nerwowo znów gubimy piłkę w ataku

19.25 Mogliśmy objąć po raz pierwszy prowadzenie, ale Syprzak trafił w słupek. Kontrę kończą za to Duńczycy 10: i grają już w pełnym składzie

19.24 Syprzak wyrównuje na 10:10, a Duńczyk Mollgaard dostaje karę 2 min

19.23 Daszek w końcu trafia po kontrze jest 9:9

19.22 Zorganizowani duńscy kibice klaszczą w jednym rytmie, a Hansen znów znajduje drogę do naszej siatki 7:9

19.11 Chrapkowski tym razem trafia między nogami bramkarza 2:4

19.09 Landin bez trudu zatrzymuje Polaków nawet w sytuacjach sam na sam, a Duńczycy trafiają 1:4

19.07 Karny dla Polski. Trafia Bartek Jurecki przegrywamy 1:3

19.05 Duńczycy prowadza już 3:0, a masażysta opatruje kolano Lijewskiego

19.04 Przegrywamy 0:2 i Biegler bierze czas. Świetnie broni Landin

19.02 Pierwszą bramkę rzucają Duńczycy - Eggert i 1:0

19.00 Zaczynamy mecz, który zadecyduje o tym kto zajmie drugie miejsce w grupie D i w 1/8 finału zagra z Islandią

18.55 Hymny Polski i Danii

18.45 W składzie Polaków są wszyscy zawodnicy, którzy narzekali na zdrowie, a więc Syprzak, Lijewski, Krajewski i Wyszomirski. Ciekawe czy wszystkich zobaczymy na boisku

18.40 Islandia wygrała z Egiptem i zajęła 3. miejsce w grupie C. Jeśli pokonamy Duńczyków to właśnie z Islandczykami zmierzymy się w 1/8 finału. Jeśli przegramy to naszym rywalem będzie przegrany z meczu Francja - Szwecja, który rozgrywany będzie równolegle

18.35 Niemcy pokonali Arabię Saud. 36:19 i zajęli pierwsze miejsce w naszej grupie. Do 1/8 finału nie awansowała Rosja, która uległa Argentynie 27:30

18.30 Polscy kibice w Katarze też mogą kupić gadżety w narodowych barwach

18.25 W drużynie Danii przed meczem z Polską nastąpiła jedna zmiana. Kontuzjowanego Michaela Damgaarda Nielsena zastąpi Mads Mensah Larsen, który będzie grał z numerem 5

18.20 Polscy kibice są już w hali w Lusail

18.10 W gronie potencjalnych rywali Polaków w 1/8 finału są Francja, Szwecja, Islandia i Egipt.

18.00 Rozpoczynamy relację live z meczu Polska - Dania prosto z hali w Lusail. Kompletu dziś w tym 15 tys. obiekcie nie będzie

POLSKA DANIA LIVE: MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE RĘCZNEJ KATAR 2015

Kluczowe pytanie, jakie przed tym meczem Polska - Dania zadawali sobie wszyscy w naszym obozie, dotyczyło składu biało-czerwonych. W spotkaniu z Arabią Saudyjską kontuzji doznali bowiem Przemysław Krajewski i Kamil Syprzak, a Krzysztof Lijewski w ogóle nie grał, żeby nie nadwyrężyć bardziej prawego kolana. Na szczęście ze sztabu medycznego kadry płynęły dobre wieści.

Skład drużyny przed meczem Polska - Dania

- Przemek po tym, jak rywal wpadł z impetem na niego, ma krwiaka w okolicach mięśni brzucha. W piątek już mógł normalnie chodzić, ale ciągle przeszkadza mu to w oddawaniu rzutów. Krzysiek czuje się znacznie lepiej, ale oszczędzaliśmy go w meczu z Arabami. Zobaczymy, jak będą wyglądać na treningu, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Nawet Piotrek Wyszomirski wyszedł już z przeziębienia - powiedział drugi trener kadry Jacek Będzikowski.

Czwarty z kontuzjowanych Kamil Syprzak obawy dziennikarzy o swój występ przeciwko Danii zbył krótko. - Panowie, jaka kontuzja. Kolano trochę boli, ale jestem twardzielem i będę do dyspozycji trenera - stwierdził potężny obrotowy, który w meczu z Saudyjczykami rzucił 10 bramek.

RELACJA Z MECZU POLSKA - DANIA NA ŻYWO OD GODZ. 18:50 RELACJONUJE JACEK SROKA:

POLSKA - DANIA. MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE RĘCZNEJ KATAR 2015. O KTÓREJ GRAJĄ POLACY? O KTÓREJ MECZ? GDZIE OBEJRZEĆ W TV? TRANSMISJA LIVE, ONLINE, NA ŻYWO

Mecz Polska - Dania, Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Katar 2015, już dzisiaj, w sobotę, 24 stycznia 2015 r. (24.01.15) o godz. 19. Mecz na żywo w TV można będzie obejrzeć na kanałach TVP 2 oraz TVP Sport. Transmisja online z meczu dostępna będzie na stronie Sport.TVP
Kto wygra mecz Polska - Dania:

W sobotę poprzeczka zawieszona będzie jednak znacznie wyżej, bo na koniec grupowej rywalizacji zagramy z aktualnymi wicemistrzami świata i Europy. O klasie Duńczyków najlepiej świadczy to, że od 2006 r. w dziewięciu startach w MŚ i ME zdobyli aż siedem medali.

- Gramy z jedną z najlepszych drużyn świata. Wiemy, kto u nich gra i co potrafi. Czy lubimy grać w Danią? Zobaczymy w sobotę po meczu. Nasze ostatnie spotkania z Duńczykami zawsze były bardzo wyrównane - powiedział rozgrywający Mariusz Jurkiewicz.

Faktycznie z Danią ostatnio na dużych imprezach z reguły wygrywaliśmy. W 2012 r. w ME w Serbii pokonaliśmy ich w grupie 27:26, tyle że niewiele nam to dało, bo oni zdobyli tytuł mistrzowski, a my zajęliśmy 9. miejsce. Rok wcześniej w MŚ w Szwecji górą byli Duńczycy (27:28), ale ostatni medal w MŚ biało-czerwoni zdobyli w 2009 r. w Chorwacji właśnie po zwycięstwie nad Danią, którą w walce o brąz pokonaliśmy 31:23, a wcześniej w grupie 32:28.

- Jeżeli z Duńczykami gra się na styk, to w końcówce rywale zaczynają się gubić, bo odporność psychiczna nie jest ich najmocniejszą stroną - stwierdził bramkarz Sławomir Szmal.

Pojedynek z Danią, która wprawdzie w Katarze jeszcze nie przegrała, ale za to zanotowała dwa niespodziewane remisy z Argentyną i Niemcami, zadecyduje o tym, która z drużyn zajmie w naszej grupie drugie miejsce i w 1/8 finału trafi na teoretycznie słabszego rywala (trzeci zespół grupy C). Na razie i my i oni mają po sześć punktów.

- Na pewno nie będziemy kalkulować i wybierać sobie rywala, bo nigdy nie byliśmy w tym dobrzy. W takim turnieju trzeba wygrywać z każdym. Wiadomo, że Duńczycy mają w składzie wielkie indywidualności, takie jak Landin czy Hansen, które potrafią same przechylić szalę zwycięstwa, ale my też mamy swoje atuty, jak chociażby dobrą grę w obronie. Po czterech kolejkach mniej bramek od nas stracili tylko Szwedzi - powiedział Michał Szyba, który w meczu z Arabią Saudyjską zdobył swoją pierwszą bramkę w MŚ.

W spotkaniu z Saudyjczykami Polacy nie wykorzystali aż sześciu rzutów karnych i z 42--procentową skutecznością rzutów z 7 m są najgorszą drużyną MŚ. Dzięki temu mają gorszy stosunek bramkowy od Danii i, chcąc ją wyprzedzić w tabeli, będą musieli w sobotę wygrać.

- Zamiast cieszyć się z 19--bramkowej wygranej, najwyższej w historii naszych występów w mistrzostwach świata, czepiamy się tych karnych. To takie typowo polskie - kręcił głową trener Będzikowski.

Asystent Michaela Bieglera od razu wskazał jednak sposób na pokonanie Duńczyków.

- Musimy grać konsekwentnie, bardzo agresywnie w obronie i znacznie poprawić skuteczność rzutową, bo jak będziemy w ataku grać tak jak dotychczas, to na Landina to nie wystarczy - dodał współpracownik selekcjonera.

Materiał oryginalny: Polska - Dania WYNIK 27:31 [RELACJA + LIVE + WIDEO] MŚ Katar 2015 Mecz Polska Dania w piłce ręcznej - Dziennik Zachodni