Sześciolatki w szkole? Kolejki do psychologów po odroczenie...

  Sześciolatki w szkole? Kolejki do psychologów po odroczenie coraz dłuższe

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sześciolatki w szkole? Kolejki do psychologów po odroczenie coraz dłuższe

  ©123RF

  Sześciolatki w szkole: Nie można "ot tak" odroczyć obowiązku szkolnego, ale rodzice 6-latków próbują i zapisują dzieci na wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
  Sześciolatki w szkole? Kolejki do psychologów po odroczenie coraz dłuższe

  ©123RF

  Sześciolatki w szkole: Choć nabory do pierwszych klas szkół podstawowych w Śląskiem ruszają dopiero na wiosnę, to już teraz rodzice 6-latków masowo zgłaszają się do poradni psychologiczno-pedagogicznych. Chcą przeprowadzić badania, które mogą pozwolić ich dzieciom odroczyć obowiązek szkolny. A ten nakłada na wszystkie 6-latki obowiązek rozpoczęcia nauki od września 2015. Rodzice spieszą się, bo jeśli nie zdążą uzyskać odroczenia dla pociechy przed zakończeniem naboru do przedszkoli, dzieci mogą stracić w nich miejsce. Zaś zapisy do przedszkoli w zależności od miasta kończą się w marcu lub kwietniu.

  - Rodzice zgłaszają się do nas, bo chcą rozwiać wątpliwości, czy ich 6-letnie dzieci poradzą sobie w szkole - mówi Justyna Kucz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku. - Wiedzą, że na wydanie opinii trzeba czekać, a chcą ją uzyskać przed zakończeniem rekrutacji do przedszkoli - dodaje. Boją się, że jeśli minie termin - choć okaże się, że dziecko nie powinno iść do szkoły - to miejsca w dotychczasowym przedszkolu już dla niego nie będzie.

  Iwona Więcławek-Wardyniec, wicedyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie, zaznacza, że poradnie nie wydają czegoś takiego jak "odroczenie na życzenie rodzica".

  - By dziecko uzyskało odroczenie od obowiązku szkolnego, muszą być ku temu rzeczywiste powody udokumentowane w diagnozie. Dziecko jest badane przez psychologa i pedagoga, do tego prosimy o opinię nauczycieli z przedszkola, do którego chodzi - wyjaśnia Więcławek-Wardyniec. Jeśli w trakcie badania okaże się, że ma problemy z mową, obniżony rozwój intelektualny, jest niedojrzałe emocjonalnie do rozpoczęcia nauki, poradnia wydaje opinię o odroczeniu. Jej zdaniem, jeśli takie podstawy będą, a dziecko mimo tego pójdzie do szkoły, to jest z góry narażone na przegraną.

  Choć od września 2015 roku do pierwszych klas mają pójść wszystkie 6-latki (do tej pory obowiązkowo szły te urodzone w pierwszej połowie roku), to odroczenie uzyskane w poradni pozwoli dzieciom pójść do szkoły rok później. - Szkoły otrzymując od rodziców zaświadczenie o odroczeniu obowiązku szkolnego nie weryfikują i nie podważają tych opinii - wyjaśnia Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Katowicach.

  A co jeśli spóźnią się i opinię uzyskają po zakończeniu zapisów do przedszkoli? - Samorządy muszą też zapewnić takim dzieciom miejsce w przedszkolu, jednak mogą zaproponować inną placówkę niż ta preferowana przez rodziców - wyjaśnia rzeczniczka.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Badania Psychologiczne Dzieci

   DrugiBrzeg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Odroczenie obowiązku szkolnego to nie są "fanaberie" rodziców. I nie chodzi wyłącznie o przedłużenie dziecku dzieciństwa. Doświadczenie pokazuje, że ten rok jest bardzo ważny w rozwoju psychicznym...rozwiń całość

   Odroczenie obowiązku szkolnego to nie są "fanaberie" rodziców. I nie chodzi wyłącznie o przedłużenie dziecku dzieciństwa. Doświadczenie pokazuje, że ten rok jest bardzo ważny w rozwoju psychicznym dziecka. Nawet jeśli jest ono dobrze przygotowane społecznie, ma optymalny zasób wiedzy, to trzeba pamiętać, że czas koncentracji uwagi dziecka 6-letniego, odporność na stres, konfrontacja z wymogami oceniania jest inna, niż u 7-latka. Młodszym dzieciom często po kilku miesiącach trudno się odnaleźć w realiach szkolnych, co później może skutkować zaniżoną samooceną, wycofaniem z relacji społecznych, niechęcią do nauki.
   Polecamy artykuł http://www.psychologiczny.com.pl/badania-psychologiczne-dzieci
   Gabinet Psychologiczny Drugi Brzegzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BREDNIE

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy ten kto pisał ten artykuł nie wie że poradnie publiczne ZACZYNAJĄ badania dopiero po zamkniętej rekrutacji w przedszkolach. Rodzicom zostanie tylko papier że nie muszą posłać dziecka do szkoły...rozwiń całość

   Czy ten kto pisał ten artykuł nie wie że poradnie publiczne ZACZYNAJĄ badania dopiero po zamkniętej rekrutacji w przedszkolach. Rodzicom zostanie tylko papier że nie muszą posłać dziecka do szkoły ale w przedszkolach już nie będzie miejsc i ten papier będą sobie mogli tylko w ramkę wsadzić. Moje dziecko ma badanie pod koniec maja, papier z poradni dostanę końcem czerwca, dyrektor szkoły ma 30 dni na wydanie decyzji o odroczeniu a więc końcem lipca (nie wolno zapomnieć że z dokumentem z poradni idziemy jeszcze do dyrektora szkoły, poradnia wydaje tylko OPINIĘ a dyr DECYZJĘ i to dopiero z decyzją idziemy szukać przedszkola) . I ciekawe gdzie bym później przedszkole znalazła????????? Ale ja na szczęście mam poukładane w głowie i wydymałam ten wałek którym próbowali mnie wydymać i poszłam do poradni prywatnej, na szczęście zdążyłam przed końcem rekrutacji :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   122

   122 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Artykuł jak zwykle nie do końca prawdziwy. Rodzice mają nadal duży wpłwyw czy ich dzieci pojdą jako 6latki do szkoły. Wystarczy opinia z przedszkola i wizyta w poradni pedagogiczno-psychologicznej...rozwiń całość

   Artykuł jak zwykle nie do końca prawdziwy. Rodzice mają nadal duży wpłwyw czy ich dzieci pojdą jako 6latki do szkoły. Wystarczy opinia z przedszkola i wizyta w poradni pedagogiczno-psychologicznej i odroczenie u dyrektora szkoły. Obaw jest dużo i słusznie, nasze szkoły są nieprzygotowane i wszyscy doskonale o tym wiedzą, tylko pod "publikę'musi wszystko grać kosztem dzieci. Znajomi i rodzina którzy puścili dzieci jako 6latki do szkoły , to nie mówią nic dobrego o tym pomyśle i żałują swojej decyzji, niestety już nic nie mogą zrobić. Mało który nauczyciel, który jest rodzicem puszcza 6 letnie dziecko do szkoły, wię o czym tu dyskutować. Chora reforma. Rok szybciej niby dzieci pojdą do pracy i rzekomo będą płacić ZUS, tylko co to da jak w tej Polsce nie ma pracy dla wszystkich a tym sposobem zabieramy dzieciom rok beztroskiego dzieciństwa. Przez wczesniejsze pójscie do szkoły dzieci nie radzą sobie z emocjami, stają się nerwowe i agresywne. Nie wspominam o nauce, bo program jest tak zaniżony,że z nauką sobie poradzą, ale tylko do 3 klasy. W 4 klasie rozpoczyna się trudny czas. Dlatego rodzice dzieci urodzonych w 2009roku muszą poważnie przemyśleć swoją decyzję. W przedszkolach, prasie wszedzie się mówi i piszę, że rocznik 2009 idzie do szkoły obowiązkowo, ale nie dopowiadają drugiej części prawdy, że jeżeli rodzic widzi niedojrzałość emocjonalną, społeczną u dziecka to można odraczać i warto!

   Bardzo dużo ważnych informacji jest na stronie ratujmaluchy i tekst poniżej też pochodzi z tej strony

   Opinię o odroczeniu obowiązku szkolnego może wystawić każda niepubliczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która ma takie same uprawnienia co poradnia publiczna. Dzwoniąc do poradni niepublicznej trzeba się dowiedzieć, czy ma ona uprawnienia poradni publicznej i czy może wystawiać opinię o odroczeniu. Nie każda poradnia niepubliczna ma taką możliwość. Opinii o odroczeniu nie może wystawić np. prywatny psycholog, czy poradnia (tylko) psychologiczna.
   Niektóre poradnie niepubliczne mają w nazwie np. Centrum Logopedyczne. Ale może się okazać, że taka placówka jest jenocześnie poradnią psychologiczno-pedagogiczną i poza wsparciem logopedycznym może wystawiać opinie o odroczeniu.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poradnia Psychologiczn-Pedagogiczna

   ProMart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Polecam Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną ProMart. Oferują między innymi diagnozę gotowości szkolnej 6 latków.
   www.poradniapromart.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tata

   przedszkole (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Na ponad 300tys wniosków rodziców którzy nie chcieli posłać swoich pociech do szkoły.Choć by po to by wydłużyć im dzieciństwo i przygotować na swój sposób.Ale po co przeciesz żyjemy w Chorym kraju...rozwiń całość

   Na ponad 300tys wniosków rodziców którzy nie chcieli posłać swoich pociech do szkoły.Choć by po to by wydłużyć im dzieciństwo i przygotować na swój sposób.Ale po co przeciesz żyjemy w Chorym kraju prosze zwrócić uwage że słowo Chorym piszemy z dłużej litery.Zapewniali rodziców że dzieci bedą miały niesamowitą opiekę lepiej bedą przygotowane itd...A nie pomyśleli bo nie myślą bez mózgi że nie można sie dostać do poradni psychologiczno-pedagogicznej po opinie dziecka bo miejsc nie ma.Do końca marca są zapisy ,a ja z córką mam termin na kwiecień.Czemu to ma służyć celowa robota mało tego do tej samej p.psycholog można sie umówić za 220zł i opinia w ciągu 3godz.Jestescie psychiczni w tych swoich gabinecikach łaske ludziom robicie.Czekacie na zdesperowanych rodziców co wam bedą kabze do kiermanów wkładać dobrze do sobie wymyśliliście z tymi urzedasami. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odroczenie 6 latka

   mama (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jako rodzice borykamy sie z podjeciem decyzji, choc większy procent przemawia aby odroczyć dziecko na rok szkolny 2015. W grupie przedszkolnej jest obecnie 25 dzieci z czego 17 rodziców podjeło...rozwiń całość

   Jako rodzice borykamy sie z podjeciem decyzji, choc większy procent przemawia aby odroczyć dziecko na rok szkolny 2015. W grupie przedszkolnej jest obecnie 25 dzieci z czego 17 rodziców podjeło próbę odroczenia. W tym celu złożyli podanie do poradni oraz równocześnie wniosek o pozostaniu dziecka w przedszkolu. a wiec zabezpieczają się i tak i tak. Opinie naszych szkół sa niezbyt pozytywne w stosunku do obięciem opieki 6 latków i dlatego taka sytuacja ma miejsce. Myślę, że jest to indywidoalna sprawa każdego, ale w jakim celu ma służyć wcześniejsze rozpoczęcie nauki, nie wiem? nasuwa sie odpowiedz, aby szybciej zaczeło zarabiać a poznie pojdzie na emeryturę.... trzymam kciuki za tych co chca odroczyć dzieci. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do rodziców w łodzi chcących odroczyc dziecko z obowiazku szkolnego

   mama synka rocznik 2009 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Jesli wasze dziecko wykazuje niedojrzałośc do edukacji w szkole-polecam poradnie niepubliczną empiria.pl w łodzi ul żubardzcka 4-profesjonalna opinia i co najwazniejsze sprawne napisanie opini ( w...rozwiń całość

   Jesli wasze dziecko wykazuje niedojrzałośc do edukacji w szkole-polecam poradnie niepubliczną empiria.pl w łodzi ul żubardzcka 4-profesjonalna opinia i co najwazniejsze sprawne napisanie opini ( w 4 godz) Nie polecam natomiast poradni Psychologiczno-pedagodicznej na motylowj w łodzi, specjalnie przedłuzają wydanie opini by dziecko nie zostało odroczone, uczeszczało moje dziecko do niej od wrzesnia, i mimo ze i psychycholog i pedagog byly zgodne co do tego ze dziecko nie nadaje sie do szkoły nie chcieli mi wydac opinii (tłuaczyly sie ze nie daja rady to napisac i maja na to 30 !!!dni). Diagnozuja dziecko od wrzesnia, a jest luty i do 27 lutego jest rekrutacja. Skandal
   Szkoda ze opieszałośc i brak profesjonalizmu tej poradni tak naprawde krzywdzi dzieckozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sześciolatki

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Moja córka jest w gronie tych "wyróżnionych dzieci". Codziennie parę kartek pracy domowej. Po feriach mają już samodzielnie czytać pierwszą lekturę gdzie dopiero zaczynają radzić sobie ze...rozwiń całość

   Moja córka jest w gronie tych "wyróżnionych dzieci". Codziennie parę kartek pracy domowej. Po feriach mają już samodzielnie czytać pierwszą lekturę gdzie dopiero zaczynają radzić sobie ze składaniem wyrazów! W tym samym czasie część dzieci z drugiej części roku bawi się dalej w przedszkolu. Żałuję że nie zrobiłam nic by moje dziecko miało jeszcze jeden beztroski rok...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   6latek

   ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Moja corka poszla do zerowki mialam.prawo wyboru-duza ilosc dzieci z wyboru poszli do 1klasy i pozniej nie byli zachwyceni ale oczywiscie ambicja nie pozwala sie do.tego przyznac.moja corka...rozwiń całość

   Moja corka poszla do zerowki mialam.prawo wyboru-duza ilosc dzieci z wyboru poszli do 1klasy i pozniej nie byli zachwyceni ale oczywiscie ambicja nie pozwala sie do.tego przyznac.moja corka szczerze mowiac robi mniej niz w przedszkolu ale taki jest program moze tez pani maloambitna. Nie zaluje decyzji zerowki ale uwazam ze w tej zerowce powinno sie te dzieci troszeczke przycisnac nauka pisaniem czytaniem pracami.donowymi ale to.zalezy od pani bo wiemze. W innch zerowkach pani vardziej przyklada uwage na nauke niz na zabawe i wycieczki. Natomiast rok 2014/2015 uwazam za nieudany bo.dzieci zostalu pomieszne 1 kalsa szly 6latki i 7latki a programntaki sam a roznica kolosalna. Tak samo ten rok.moja cora a dziecko.mlodsze tez roznica bedzie powinny wszytskie dzieci isc a nie takie dzielenie rocznikow.ale uwazam ze 6latek.odnajdzie sie w 1klasie ale uwazam ze mozna to przeczekac w zerowcezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   6latek

   ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Moja corka poszla do zerowki mialam.prawo wyboru-duza ilosc dzieci z wyboru poszli do 1klasy i pozniej nie byli zachwyceni ale oczywiscie ambicja nie pozwala sie do.tego przyznac.moja corka...rozwiń całość

   Moja corka poszla do zerowki mialam.prawo wyboru-duza ilosc dzieci z wyboru poszli do 1klasy i pozniej nie byli zachwyceni ale oczywiscie ambicja nie pozwala sie do.tego przyznac.moja corka szczerze mowiac robi mniej niz w przedszkolu ale taki jest program moze tez pani maloambitna. Nie zaluje decyzji zerowki ale uwazam ze w tej zerowce powinno sie te dzieci troszeczke przycisnac nauka pisaniem czytaniem pracami.donowymi ale to.zalezy od pani bo wiemze. W innch zerowkach pani vardziej przyklada uwage na nauke niz na zabawe i wycieczki. Natomiast rok 2014/2015 uwazam za nieudany bo.dzieci zostalu pomieszne 1 kalsa szly 6latki i 7latki a programntaki sam a roznica kolosalna. Tak samo ten rok.moja cora a dziecko.mlodsze tez roznica bedzie powinny wszytskie dzieci isc a nie takie dzielenie rocznikow.ale uwazam ze 6latek.odnajdzie sie w 1klasie ale uwazam ze mozna to przeczekac w zerowcezwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama