Jacek Sroka, Doha, Agata Zielińska
Mecz Polska - SzwecjaNA ŻYWO: Mecz Polska - Szwecja TRANSMISJA + STREAM + RELACJA LIVE Początek meczu Polska - Szwecja o godz. 16.30 Zapraszamy na bezpośrednią relację z meczu MŚ w piłce ręcznej Katar 2015 ZOBACZ MECZ POLSKA - SZWECJA NA ŻYWO Archiwum
Polska - Szwecja 24:20 (10:11). Polacy w ćwierćfinale Mistrzostw Świata w Katarze! Mimo że pięć minut musieliśmy czekać na pierwszą bramkę, ostatecznie kadra Michaela Bieglera wygrała i zagra w kolejnej fazie rozgrywek. W środę mecz 1/4 finału Polska - Chorwacja.

Przebudzenie biało-czerwonych w Katarze nastąpiło w najlepszym możliwym momencie. Pokonując w 1/8 finału wicemistrzów olimpijskich, Polacy nie tylko znaleźli się w czołowej ósemce mistrzostw świata, ale także mają ogromne szanse na wywalczenie kwalifikacji do turniejów przedolimpijskich, w których wystąpią drużyny z miejsc 2-7 tego turnieju.

- Każdy dziś dał z siebie wszystko, a ławka żyła tym, co działo się na boisku. Wreszcie byliśmy drużyną - cieszył się po meczu rozgrywający biało--czerwonych Michał Jurecki.

Szwedzi przed meczem nazywali Polaków swoim odwiecznym koszmarem i - jak widać - mieli rację, obawiając się naszej drużyny. Bez swojej największej gwiazdy Kima Anderssona zagrali słabiej niż w fazie grupowej i przegrali jak najbardziej zasłużenie.

MŚ Katar 2015. Bartosz Jurecki: Zagraliśmy ze Szwedami z wielkim serduchem [WYWIAD + WIDEO]

- Wygraliśmy ten mecz po ciężkiej walce. W decydujących momentach tym razem zachowaliśmy chłodną głowę. Gramy dalej i to jest najważniejsze, bo walczymy tu przecież o przepustki na igrzyska - stwierdził skrzydłowy Adam Wiśniewski.

Spotkanie było szalenie zacięte. Jego stawka sprawiła, że obie drużyny grały bardzo nerwowo. Dość powiedzieć, że w pierwszym kwadransie gry każda z nich rzuciła tylko po cztery bramki.

- Wiedzieliśmy, że Szwedzi grają bardzo dobrze w obronie i w tym spotkaniu nie padnie dużo bramek. O naszym sukcesie zadecydowała twarda gra w defensywie i dobra skuteczność po przerwie w ataku - powiedział Mariusz Jurkiewicz, który mimo urazu stawu skokowego od pierwszej minuty pojawił się na boisku.

Polacy przed meczem obawiali się rozgrywającego świetny turniej Mattiasa Anderssona, a tymczasem bramkarza Szwedów przyćmił Sławomir Szmal. Nasz golkiper popisał się kilkoma świetnymi interwencjami, a ukoronowaniem jego dobrej gry była obrona rzutu karnego Niclasa Ekberga. W sumie bronił z 38-procentową skutecznością.

W ataku naszą grę początkowo ciągnął Michał Jurecki, a gdy Szwedzi zaczęli kryć indywidualnie "Dzidziusia", popis dał Karol Bielecki. "Kola" rzucił trzy kolejne bramki dla Polski, wyprowadzając nas na pierwsze w tym meczu prowadzenie (5:4), i to w momencie, gdy graliśmy w osłabieniu! Rywale uznali więc, że jedynym sposobem na zatrzymanie go będzie faul, po którym Bielecki naciągnął lekko staw skokowy i później już nie trafił ani razu. I tak był to jednak jego najlepszy występ w tych MŚ.

W 23. minucie po karnym Bartosza Jureckiego prowadziliśmy już 8:5 i nagle straciliśmy koncepcję gry. Kilka prostych strat w ataku zaowocowało kontrami Szwedów i do przerwy to oni prowadzili jedną bramką.

W drugiej połowie dalej trwała emocjonująca wymiana ciosów. Ekipa Trzech Koron dzięki świetnej grze w obronie prowadziła już 14:12, ale trzy kolejne bramki zdobyli Polacy i w 42. minucie ponownie wyszli na prowadzenie po kontrze Adama Wiśniewskiego (15:14). Mogliśmy odskoczyć Szwedom, ale dwie sytuacje sam na sam z bramkarzem rywali zmarnował Michał Daszek. Wyraźnie nie pomagali nam też słoweńscy sędziowie, wydając kilka kontrowersyjnych decyzji.

Daszek w końcu się jednak zrehabilitował, a że z rzutów karnych nie mylił się starszy z braci Jureckich, w 49. minucie prowadziliśmy już dwoma bramkami (18:16). Zażarta walka trwała do samego końca, a w rolach głównych wystąpili obaj bramkarze. Zarówno Andersson, jak i Szmal spisywali się znakomicie. Ten pierwszy dwa razy świetnie zatrzymał Michała Jureckiego, a "Kasa" nie tylko dobrze bronił, ale też wyjściem do połowy boiska przerwał kontrę rywali.

W końcówce górę wzięło większe doświadczenie Polaków. Szwedzi, chcąc odrobić straty, faulowali i łapali kary, a biało-czerwoni spokojnie ich punktowali, wygrywając ostatecznie mecz 1/8 finału różnicą czterech bramek.

Biało-czerwoni ze Szwedami zagrali bez Krzysztofa Lijewskiego, który w meczu z Danią doznał kontuzji stopy.

- Nie mogę się normalnie poruszać, więc o grze nie mogło być mowy. Na razie myślę tylko o tym, żeby się wyleczyć, choć bardzo bolało mnie to, że nie mogłem pomóc kolegom - powiedział popularny "Lijek", który spotkanie oglądał z trybun.

Dwaj inni zawodnicy, którzy w poprzednim meczu skręcili staw skokowy - Robert Orzechowski i Piotr Chrapkowski - byli do dyspozycji trenera, ale na parkiet wszedł tylko ten ostatni. W miejsce Lijewskiego trener Michael Biegler w dniu meczu powołał do kadry Piotra Masłowskiego, który przez cały czas był z drużyną w Katarze, ale rozgrywający Azotów Puławy nie doczekał się debiutu w MŚ.

POLSKA - SZWECJA 24:20 (10:11)
Polska: Wyszomirski, Szmal - Krajewski, Bielecki 3, Orzechowski, Rojewski 1, Wiśniewski 3, B. Jurecki 5 (4), M. Jurecki 5, Grabarczyk, Jurkiewicz 2, Masłowski, Syprzak 1, Daszek 4, Chrapkowski, Szyba. Kary: 6 minut.

Szwecja: M. Andersson, Sjoestrand - Persson, Olsson 3, K. Andersson, Kaellman 4, L. Karlsson 1, Ekberg 2 (1), T. Karlsson, Fahlgren, Petersen 5 (1), Barud, Oestlund 2, Zachrisson 1, Nilsson 2, Nielsen. Kary: 12 minut.

Sędziowali: Nenad Krstić i Peter Ljubić (Słowenia).
Widzów: 1500.
O półfinał polscy szczypiorniści powalczą w środę z Chorwacją.

18.03 Najlepszym zawodniekiem meczu wybrany został Bartosz Jurecki

18.02 Po golach Wiśniewskiego i Jurkiewicza wygrywamy mecz ze Szwecją 24:20! Polska zagra w ćwierćfinale mistrzostw świata!

18.00 Mattias Zachrisson obok bramki! Niespełna minuta do końca meczu! 22:20

17.58 Przez pół minuty zagramy w podwójnej przewadze, Rojewski wywalczył rzut karny. Bartosz Jurecki trafis na 22:19!

17.56 Michał Jurecki na 21:18!

17.55 Niespełna 4 minuty do końca meczu, dwie minuty kary otrzymuje Ostlund

17.53 Pierwszy skuteczny rzut Rojewskiego 20:18

17.52 Andrzej Rojewski znowu gubi piłkę, na ratunek z bramki wychodzi Szmal

17.50 Zbyt łatwo tracimy piłkę, Szwedzi z kontrataku trafiają 18 bramkę. Czas dla Polski.

17.49 Michał Jurecki po indywidualnej akcji wyprowadza nas na dwubramkowe prowadzenie 19:17

17.47 Petersen z czwartym skutecznym rzutem, po naszej stronie nie trafia Michał Jurecki. Świetnie w bramce po raz kolejny Szmal 18:17

17.45 Andrzej Rojewski wywalczył rzut karny, który wykorzystuje niezawodny w tym elemencie Bartosz Jurecki, rywalom nie pomogła nawet zmiana w bramce 18:16

17.44 Tym razem ze skrzydła Adam Wiśniewski, prowadzimy 17:15

17.43 Michał Daszek wreszcie skutecznie ze skrzydła! 16:15

17.41 Po 45 minutach meczu na tablicy wyników remis po 15. Fredrik Petersen wykorzystuje rzut z 7 metrów.

17.39 Bielecki podaje Jureckiemu na koło, ten trafia, jednak według sędziów fauluje w ataku i gol nieuznany

17.38 Przejmujemy piłkę, niestety Michał Daszek nie wykorzystuje kolejnego kontrataku

17.37 W 42 minucie spotkania obejmujemy prowadzenie! Adam Wiśniewski pokonuje Anderssona rzutem z drugiej linii 15:14

17.36 Kolejna zmarnowana kontra Polaków. Michał Daszek nie trafia w sytuacji sam na sam

17.34 Faulowany Kamil Syprzak, rzut karny pewnie wykorzystuje Bartosz Jurecki. Mamy remis!

17.32 Gubimy piłkę, Michał Jurecki podaje ją rywalom.Szwedzi za sprawą Petersena zdobywają 14 bramkę. Michał Daszek odpowiada ze skrzydła, wciąż traimy jednego gola 13:14

17.29 Mariusz Jurkiewicz zdobywa kontaktową bramkę 12:13

17.27 Bramka Nilssona, faul w ataku Polaków. Sławomir Szmal broni jednak kolejny rzut Szwedów, dzięki czemu nie wychodzą na trzybramkowe prowadzenie. 11:13

17.24 Kallman zdobywa pierwszą bramkę w drugiej połowie, po naszej stronie odpowiada Michał Jurecki 11:12

17.24 Rozpoczęła się druga część meczu. Polacy przez ponad minutę będą grali w przewadze

17.08 Koniec pierwszej połowy meczu. Przegrywamy ze Szwecją 10:11

17.08 Bartosz Jurecki trafia z koła, a karę 2 minut otrzymał Tobias Karlsson. 10:11

17.07 Nilsson wyprowadza Szwedów na dwubramkowe prowadzenie 9:11

17.05 Czas dla reprezentacji Szwecji. Do końca pierwszej połowy meczu pozostała minuta i 20 sekund

17.03 Trzy bramki z rzędu Szwedów i to oni znów prowadzą w meczu.

17.01 Szwedzi za sprawą Perssona zdobywają kontaktowego gola. Trafia jednak także Michał Jurecki i znów prowadzimy dwoma bramkami 9:7

17.00 Krajewski zostaje wykluczony na 2 minuty, Olsson trafia z drugiej linii. 8:6

16.59 8:5 dla Polski! Rzut karny wykorzystuje Bartosz Jurecki, gramy w przewadze po wykluczeniu Jaspera Nielsena

16.58 Michał Szyba zmienia Andrzeja Rojewskiego, który zagrał bardzo słabe 20 minut

16.57 Szmal broni rzut karny Ekberga! Po 22 minutach prowadzimy ze Szwecją 7:5

16.54 "Kasa" z kolejną udaną interwencją w bramce. Czas decyduje się wziąć trener Biegler

16.53 Michał daszek dostaje piłkę od Karola Bieleckiego i z prawego skrzydła rzuca na dwubramkowe prowadzenie Polaków 7:5

16.49 Ostlund doprowadza szybko do remisu. Karol Bielecki trafia jednak po raz trzeci i prowadzimy 6:5

16.48 Pokolejnym skutecznym rzucie Bieleckiego wychodzimy pierwszy raz na prowadzenie w meczu! 5:4

16.47 Karę dwóch minut otrzymuje Grabarczyk, Karol Bielecki trafia z drugiej linii 4:4

16.45 Krajewski nieskutecznie próbuje z drugiej linii pokonać Anderssona, Kallman trafia po kontrataku. 3:4

16.44 Kallmanowi nie udaje się pokonać Sławomira Szmala, my jednak nie wykorzystujemy możliwości objęcia prowadzenia w spotkaniu

16.43 Nieudany kontratak Polaków, Przemysław Krajewski trafia w poprzeczkę

16.41 Michał Jurecki nie trafia do bramki, piłkę przejmuje Kamil Syprzak i znów mamy remis

16.40 Viktor Ostlund wyprowadza Szwecję na prowadzenie 3:2

16.39 Sławomir Szmal broni rzut Szwedów, a po indywidualnej akcji trafia Bartosz Jurecki 2:2

16:37 Pierwszy rzut z 7 metrów w spotkaniu. Niclas Egberg pewnie wykorzystuje i Szwecja prowadzi 2:1

16:36 Po kontrataku Michał Daszek trafia do bramki, jednak rzut jest podparty. Chwilę później poprawia się i zostaje zdobywcą pierwszej bramki dla Polski 1:1

16.33 Nieskuteczny rzut Kamila Syprzaka, Szwedzi faulują jednak w ataku na tablicy wciąż 0:1

16.31 Pierwszą bramkę w meczu zdobywa Lukas Karlsson. My znowu zaczynamy mecz od prostych błędów w ataku

16.30 Polacy rozpoczynają mecz

16.25 Polacy i Szwedzi już na parkiecie. Za chwilę hymny i zaczynamy grę

16.15 Bilet na dzisiejszy mecz. Sporo ich zostanie w kasach

16.10 Lijewski siedzi w dresie na ławce. Został już wycofany z turnieju. Pozostali kontuzjowani gracze, a więc Chrapkowski, Jurkiewicz i Orzechowski rozgrzewają się razem z drużyną

16.00 Nasi kibice w hali w Doha. W tym małżeństwo z Tarnowskich Gór Katarzyna i Michał Kawka

15.50 Polacy już na rozgrzewce

15.45 Hala położona najbliżej centrum Dohy może pomieścić 7,5 tysiąca ludzi, ale na razie jest w niej garstka kibiców

15.30 Witamy z hali Ali Bin Hamad Al Attiya Arena w Al Sadd. Za godzinę początek meczu Polska - Szwecja

POLSKA - SZWECJA TRANSMISJA + RELACJA LIVE

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych dziś zmierzy się ze Szwecją w meczu 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. Stawką spotkania biało-czerwonych z wicemistrzem olimpijskim jest nie tylko awans do ćwierćfinału MŚ, ale także zachowanie szans na wywalczenie paszportów na igrzyska w Rio de Janeiro, bo w kwalifikacjach olimpijskich zagrają drużyny z miejsc 2-7, a mistrz świata uzyska bezpośrednią przepustkę. Transmisja meczu w TVP 2 o godz. 16.30. TUTAJ możesz śledzić RELACJĘ LIVE z Dohy.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO RELACJI NA ŻYWO:
POLSKA SZWECJA NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO

Jaki padnie wynik w meczu Polska - Szwecja?
O sukces ze Szwedami nie będzie łatwo, bo przystąpimy do tego meczu poważnie osłabieni. W potyczce z Duńczykami staw skokowy skręcili Michał Jurecki, Robert Orzechowski i Piotr Chrapkowski, a Krzysztof Lijewski, który wcześniej narzekał na uraz kolana, doznał kontuzji stopy.

- Z tej czwórki największe szansę na grę ze Szwecją ma Jurkiewicz. Występ Lijewskiego jest wykluczony. Małe są również szanse na pojawienie się na boisku Chrapkowskiego i Orzechowskiego - poinformował lekarz kadry Rafał Markowski.

Trener Michael Biegler w tej sytuacji dokonał zmiany w składzie i zgłosił do gry w MŚ rozgrywającego Piotra Masłowskiego, który był cały czas z drużyną w Katarze.

- Pojedynek Polski ze Szwecją to moim zdaniem najciekawsze spotkanie 1/8 finału MŚ, bo zagrają ze sobą dwie dobre drużyny. To będzie mecz walki. Szwedzi na tych mistrzostwach grają bardzo dobrze w obronie, bo mają do tego odpowiednich ludzi specjalizujących się w defensywie jak Karlsson. Nam natomiast wyraźnie brakuje zgrania w ataku. Wszystko jest ciągnięte akcjami indywidualnymi, a to powoduje dużą ilość błędów. Mamy wprawdzie swoje wyćwiczone zagrywki, ale brakuje im tempa - powiedział Michał Jurecki, który w tych MŚ rzucił dla Polski 17 bramek.

Więcej na koncie ma w naszym zespole tylko jego brat Bartosz - 21.

Przed rokiem w mistrzostwach Europy w Danii pokonaliśmy Szwedów 35:25. Bohaterem tamtej potyczki był bramkarz Piotr Wyszomirski. Czy teraz może być podobnie?

KTO WYGRA MECZ POLSKA - SZWECJA?

- Wszystko jest możliwe. Musimy jeszcze przeanalizować ich grę. Ze statystyk wynika, że mają świetną obronę. Grają systemem 5-1 z wysuniętym Jonasem Kaellmanem. To bardzo dobra drużyna, ale na pewno w naszym zasięgu - stwierdził Wyszomirski.

Szwedzi też mają swoje problemy. Po trzech kolejnych zwycięstwach niespodziewanie zremisowali z Egiptem, a później przegrali z Francją. W tym ostatnim meczu nie grała ich największa gwiazda Kim Andersson. 32-letni rozgrywający doznał urazu barku, ale deklaruje, że na mecz z Polską będzie gotowy do gry.

W Katarze pojawiła się informacja, że trener naszej kadry Michael Biegler ma zostać szkoleniowcem HSV Hamburg. Przekazali ją niemieccy dziennikarze twierdząc, że selekcjoner biało-czerwonych przejmie klub albo zaraz po MŚ, albo po zakończeniu tego sezonu i że sprawa wydaje się przesądzona. Sam Biegler, który ma zawartą w kontrakcie możliwość równoległej pracy w klubie i kadrze, nie chce jej komentować.

- Jestem teraz na mistrzostwach świata i to mnie pochłania bez reszty. Cały dzień pracuję dla reprezentacji Polski i nie chcę myśleć o niczym innym, bo mamy naprawdę dużo zajęć. Wcześniej też przychodziły do mnie oferty z różnych klubów, ale nie zwracałem na nie uwagi, bo przygotowywaliśmy się do mundialu - stwierdził Niemiec.

*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Materiał oryginalny: Polska - Szwecja 24:20. Polacy w ćwierćfinale MŚ! [RELACJA + WIDEO] MŚ piłka ręczna Katar 2015 - Dziennik Zachodni