Referendum w JSW. Jest komunikat Zarządu JSW

  Referendum w JSW. Jest komunikat Zarządu JSW

  Katarzyna Spyrka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Referendum w JSW. Jest komunikat Zarządu JSW
  Trwa referendum w JSW. Pracownicy JSW mają opowiedzieć się za potencjalnym strajkiem w sporze dotyczącym przywrócenia posiłków profilaktycznych tzw. flapsów dla pracowników powierzchni w tym dla pracowników administracji. Taki też jest formalny powód wszczęcia sporu zbiorowego. Zarząd JSW przesłał komunikat w tej sprawie.
  Referendum w JSW. Jest komunikat Zarządu JSW
  Pracownicy JSW odpowiadają dziś w referendum na pytanie, które nie odnosi się bezpośrednio do przedmiotu sporu - twierdzi Zarząd JSW.

  Pytanie referendalne brzmi: „Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjno-strajkowej mającej na celu wycofanie się zarządu JSW S.A. z uchwał i decyzji, które pozbawiają pracowników dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych?”  Jak informuje JSW, zgodnie z § 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, obowiązek zapewnienia posiłków profilaktycznych przez pracodawcę dotyczy tylko tych pracowników, którzy pracują pod ziemią i w warunkach szczególnie szkodliwych na powierzchni.

  SKANDAL W JSW: POSŁUCHAJ JAK PREZES MÓWIŁ DO GÓRNIKÓW

  - W związku z tym Zarząd w styczniu 2014 r. podjął decyzję o zaprzestaniu wydawania posiłku profilaktycznego pracownikom powierzchni, w tym administracji, którzy nie spełniają wymogów Rozporządzenia. Co więcej, Rozporządzenie bardzo wyraźnie wskazuje tych pracowników, którym pracodawca powinien rekompensować wydatek energetyczny posiłkiem profilaktycznym, definiując nawet wysokość kilokalorii zużytych podczas pracy - czytamy w komunikacie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

  - Zarząd wychodzi z założenia, że rozwiązania uprawniające wszystkich pracowników kopalń i Zakładu Logistyki Materiałowej do posiłków profilaktycznych są sprzeczne z oczekiwaniami tych, którym posiłki profilaktyczne bezsprzecznie się należą, albowiem stawiają na równi pracowników wykonujących prace związane z wysiłkiem fizycznym z tymi, którzy nie spełniają kryteriów Rozporządzenia Rady Ministrów. Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami Zarządu, w JSW nie będzie zwolnień, likwidacji zakładów. Pensje pracownicze są wypłacane na czas. Także tzw. 14-tka za rok 2014 będzie wypłacona w całości lub w ratach jeszcze w lutym. Biorąc natomiast pod uwagę trudną sytuację na rynkach i brak perspektywy na wzrost cen węgla, Zarząd zaproponował w programie oszczędnościowym, aby uzależnić wypłatę m.in. tego dodatkowego świadczenia od wyników firmy, a model organizacyjny oprzeć na wzorcu kopalni Silesia (6-dniowy tydzień pracy kopalni i 5-dniowy tydzień pracy pracownika) - wyjaśniają w JSW.

  Na koniec komunikatu, który wydał dziś Zarząd JSW, przedstawiciele spółki wyjaśniają: Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną branży górniczej i obawy pracowników o miejsca pracy, Zarząd apeluje do strony społecznej o rozsądek i nie podejmowanie działań zmierzających do wywołania strajku. Zorganizowanie strajku w celu przywrócenia posiłku profilaktycznego dla pracowników powierzchni m.in. administracji, którzy nie pracują w warunkach szczególnie szkodliwych, będzie skrajną nieodpowiedzialnością w stosunku do pracowników w obliczu trudnej sytuacji branży górniczej, w tym Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak trzymac panie prezesie

   wdowa po gorniku jsw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Zwiazki Wam w niczym nie pomoga jak nie zaszkodza a na tego w-ce prezesa nie liczcie bo Wam tak zrobi jak mnie zrobil w niczym nie pomogl a jedynie zaszkodzil

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   związki zawodowe górniczej hańby działać na rzecz sprawiedliwości

   nadgórnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Sprawiedliwie to znaczy tak działać , jak chciałbym aby i mnie czyniono. Działaliście SOLIDARNIE z władzą podpisując haniebne Porozumienie w lutym 2014 r. kradnące węgiel emerytom i wdowom po...rozwiń całość

   Sprawiedliwie to znaczy tak działać , jak chciałbym aby i mnie czyniono. Działaliście SOLIDARNIE z władzą podpisując haniebne Porozumienie w lutym 2014 r. kradnące węgiel emerytom i wdowom po emerytach samym sobie zachowując deputaty . Zmazać częściowo hańbę możecie podejmując zdecydowane działania na rzecz obligatoryjnego wliczenia wartości bezprawnie odebranego / ukradzionego/ emerytom i rencistom deputatu węglowego do emerytury lub renty. Do roboty, bo nie wykluczone , że wkurzeni emeryci zaczną okupować Wasze siedziby i będzie wstyd na cały świat.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!!!!!!!!!!!!

   ........... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   http://wmeritum.pl/m-tyrmand-politycy-blokuja-szybszy-rozwoj-polski/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Quality contol made in DZ.

   Fridka Nowoczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Czamu tyn cyrk - referyndum zwany - robi sie na pasie startowym? (fotka).

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama