Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[MŚ Katar 2015] Marek Góralczyk: Sędziowie gadają bez przerwy, choć mają już wideo

Jacek Sroka, Doha
Marek Góralczyk, nasz człowiek ze Śląska, który na MŚ w Katarze jest delegatem IHF, opowiada o systemie wideo weryfikacji wprowadzonym po raz pierwszy w piłce ręcznej w tym turnieju

Rozmowa z Markiem Góralczykiem, sekretarzem generalnym Związku Piłki Ręcznej w Polsce

Co robi nasz człowiek na mistrzostwach świata w Katarze?
Jestem tutaj delegatem Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej. Zajmuję się z jednej strony opieką nad drużynami z ramienia IHF. Każdy zespół ma swojego dedykowanego opiekuna wyznaczonego przez gospodarzy, a ja sprawuję nadzór nad częścią z nich. Zajmowałem się ekipami, które grały w grupach A i D, czyli m.in. Polakami, pomagając rozwiązywać problemy, z którymi nie radzili sobie sami opiekunowie drużyn. Podstawowym moim zadaniem jest jednak uczestniczenie w meczach turnieju jako delegat technicznym IHF, który nadzoruje, żeby wszystko przebiegało zgodnie z przepisami i żaden z zespołów nie miał podstaw składać protestów, które mogłyby skutkować np. koniecznością powtórzenia spotkania. W tej roli zaliczyłem w Katarze już koło 20 pojedynków.

Jak człowiek, który prowadził olimpijski finał turnieju w Atenach, ocenia pracę sędziów w tych MŚ?
Nie jestem tutaj od oceniania pracy arbitrów, ale w meczach, które widziałem, nie dostrzegłem sytuacji, w których można by bardzo narzekać na sędziów, bo wypaczyli przebieg spotkania. Oczywiście w każdym z pojedynków jedna czy druga drużyna ma jakieś pretensje do arbitrów, ale generalnie zawody prowadzone są bardzo przyzwoicie, mimo że mamy tu sporo młodych, niedoświadczonych arbitrów.

Sędziowie dzięki systemowi łączności mają ze sobą stały kontakt. To im pomaga w pracy?
W tej chwili kontakt radiowy mają ze sobą nie tylko sędziowie, ale także dwie osoby przy stoliku sędziowskim i przedstawiciel IHF, czyli w sumie pięć osób. To urządzenie nie powinno służyć do ciągłych rozmów, a zdarza się, że arbitrzy gadają bez przerwy przez cały mecz i to w różnych językach, bo nie ma obowiązku używać w trakcie tych rozmów angielskiego. Moim zdaniem to trochę może rozpraszać. Prowadząc wcześniej mecze razem z Mirkiem Baumem wypracowaliśmy sobie system komunikacji niewerbalnej, w którym tonem gwizdka, czy gestem potrafiliśmy się doskonale porozumieć. Pary sędziowskie, które teraz zaczynają swoją przygodę z gwizdkiem nie wyobrażają sobie jednak pracy bez tego systemu na dużych zawodach. Sędziowie przy stoliku ograniczają się tylko do podawania arbitrom czasu w końcówkach każdej z połów odliczając ostatnie sekundy.

Pomocą arbitrom służy również system wideo weryfikacji.
Zastosowano go w tych MŚ po raz pierwszy i dlatego używa się go dość ostrożnie. Powtórki wideo stosowane są tylko w określonych sytuacjach i nie mogą występować o jego użycie drużyny – tak jak to ma miejsce chociażby w siatkówce, a tylko sędziowie. Sprawdzaniu podlega to czy padła bramka, czyli czy piłka całym obwodem przekroczyła linię bramkową, rzuty oddane w ostatnich sekundach I i II połowy, a mianowicie czy piłka wpadła do bramki przed końcową syreną oraz wszystkie sprawy związane w dyskwalifikacjami. Jeżeli starcie zawodników miało miejsce poza wzrokiem arbitra, to przedstawiciel IHF ma prawo poprosić go o obejrzenie tej sytuacji na wideo, ale ostateczną decyzję podejmują sędziowie.

Ile kamer obsługuje ten system?
W każdej bramce na poprzeczce zamontowane są po trzy dodatkowe kamery. Dodatkowo mamy dostęp do obrazu z kamer telewizyjnych, których jest w hali 14. Na mecze finałowe mają być zamontowane jeszcze 1-2 dodatkowe kamery.

Często korzysta się z wideo powtórek?
Na razie wszyscy się tego uczymy. W tych meczach na których byłem widziałem kilka wideo powtórek związanych z potwierdzeniem, czy była bramka, czy nie. Do takiej sytuacji doszło m.in. w trakcie naszego spotkania z Niemcami. Uważam, że zastosowanie sytemu wideo weryfikacji jest krokiem w dobrym kierunku, bo to jest przyszłość piłki ręcznej. W Europie wprowadzenie takiego systemu planują Francuzi.

Rozmawiał Jacek Sroka

KOLIZJA CZY WYPADEK? CZYM SIĘ RÓŻNIĄ, JAK SIĘ ZACHOWAĆ, KOGO ZAWIADAMIAĆ?
CZY MAMY SZANSĘ NA PALIWO PO 4 ZŁ? ZOBACZ WIDEO
SAMOCHODY Z ROCZNIKA 2014: ZOBACZ NAJLEPSZE PROMOCJE. GDZIE JESZCZE MOŻNA JE KUPIĆ?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!