Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefy parkowania w Bielsku-Białej to samowolka prezydenta

Jacek Drost
Strefy płatnego parkowania mogą zostać powołane na podstawie uchwały rady, a nie zarządzeniem wójta czy prezydenta
Strefy płatnego parkowania mogą zostać powołane na podstawie uchwały rady, a nie zarządzeniem wójta czy prezydenta Jacek Drost
Strefy płatnego parkowania w Bielsku-Białej to samowolka. Miejskie strefy płatnego parkowania w Bielsku-Białej działają niezgodnie z prawem, uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Strefy płatnego parkowania w Bielsku-Białej:

Zarządzenie prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta, dotyczące miejskich parkingów płatnych, które weszło w życie 1 września 2011 roku, jest nieważne - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Jeśli Naczelny Sąd Administracyjny odrzuci wniosek miasta o kasację wyroku, to kierowcy będą mogli nie tylko starać się parkować za darmo, ale także starać się o zwrot pieniędzy.

Wszystko zaczęło się, kiedy na rozprawę do Bielska-Białej przyjechał katowicki prawnik. Zapłacił za parking 6 zł. Po powrocie do domu sprawdził przepisy powołujące do życia bielskie strefy parkowania i doszukał się, że zostały wprowadzone z naruszeniem prawa. Zażądał od miasta zwrotu pieniędzy za postój, a kiedy ich nie otrzymał, złożył skargę do gliwickiego WSA oraz poinformował o sytuacji służby wojewody śląskiego.

SERWIS REGIOPRACA, OFERTY PRACY, JAK ZNALEŹĆ PRACĘ, TWOJE CV, PORADY, PRAWO
ILE NAPRAWDĘ ZARABIA NAUCZYCIEL. MITY O NAUCZYCIELSKICH PENSJACH
ILE MOŻNA ZAROBIĆ W DUŻYCH FIRMACH? CZY NAPRAWDĘ PŁACĄ LEPIEJ?
WSZYSTKO O ZWOLNIENIU DYSCYPLINARNYM: PRZYCZYNY, SKUTKI, KONSEKWENCJE
Można mieć fach w ręku i dyplom w... szufladzie

- Zajęliśmy się tą sprawą, bo również uznaliśmy, że doszło do naruszenia prawa i skierowaliśmy wniosek do gliwickiego WSA - stwierdziła Katarzyna Kuczyńska-Budka, zastępca dyrektora biura wojewody śląskiego. - Sąd połączył oba wnioski i rozpatrywał je razem - dodała.
Gliwicki WSA po przeanalizowaniu dokumentów przyznał rację prawnikowi. Uznał, że miejskie parkingi płatne nad Białą zostały wprowadzone na podstawie zarządzenia prezydenta miasta, a nie na podstawie uchwały rady miejskiej.

"(...) Organem uprawnionym do ustanowienia stref płatnego parkowania w gminie jest rada, działająca na wniosek wójta, zaopiniowany przez organy zarządzające drogami i ruchem (...). Ustalając strefę płatnego parkowania rada ustala wysokość stawek opłaty, może wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane oraz zerową stawkę opłaty dla niektórych użytkowników dróg, określa sposób pobierania opłat (...)" - czytamy w uzasadnieniu wyroku gliwickiego WSA, który nie tylko stwierdził nieważność prezydenckiego zarządzenia, ale jeszcze kazał gminie zapłacić prawnikowi 300 zł, jako zwrot kosztów procesu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!