Oszuści udają pracowników ZUS-u. Uważaj!

  Oszuści udają pracowników ZUS-u. Uważaj!

  JJ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  ZUS
  1/2
  przejdź do galerii

  ZUS ©Andrzej Banaś

  Coraz częściej otrzymujemy informacje od naszych klientów, którzy bywają nagabywani przez różne osoby, aby ujawniły swoje dane oraz informacje o otrzymywanym świadczeniu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mówi Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa Oddziału ZUS-u w Rybniku. - Są też takie przypadki, kiedy oszuści telefonicznie próbują umówić się z klientem w jego domu, podszy-wając się pod pracowników ZUS-u - na przykład pod pretekstem wyliczenia emerytury, sprawdzenia przebiegu ubezpieczenia itp.
  Dlatego rybnicki Oddział ZUS-u postanowił ostrzec naszych Czytelników przed oszustami, którzy podają się za przedstawicieli ich firmy.

  Warto zatem pamiętać, że pracownicy ZUS-u nie odwiedzają w domu klientów, by wyliczyć im świadczenie lub sprawdzić przebieg ubezpieczenia. Nie dzwonią też, by w tym celu umówić się na odwiedziny w mieszkaniu świadczeniobiorcy.

  Wyjątkiem jest wizyta inspektorów kontroli ZUS-u, którzy sprawdzają prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich lub przeprowadzają kontrolę u płatników składek. Wtedy jednak pracownicy ZUS-u zawsze mają stosowną legitymację i upoważnienie Zakładu.

  - Przypominamy, że informację na temat opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne można uzyskać w każdej terenowej jednostce ZUS-u, składając stosowne zapytanie. Co ważne - dane te są udzielane bezpłatnie - dodaje Beata Kopczyńska. - Można je też uzyskać, zakładając konto na Platformie Usług Elektronicznych. Posiadacze konta na PUE mogą w dowolnym czasie sprawdzić przebieg swojego ubezpieczenia w ZUS-ie, a także wyliczyć swoją prognozowaną emeryturę. Ta usługa także jest bezpłatna.

  Jeżeli ktoś puka do drzwi emeryta i podaje się za pracownika ZUS-u, można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że kłamie, i że jest to oszust, którego celem jest pozbawienie swojej ofiary pieniędzy. Pracownicy ZUS-u nie mają powodu, by odwiedzać emerytów w domu w celu pozyskania danych osobowych czy numeru świadczenia emerytalno-rentowego.

  Uwaga! Takich danych nigdy nie należy podawać nieuprawnionym osobom. To właśnie najczęściej emeryci i renciści padają ofiarą oszustów, którzy mają sposoby na wyłudzenie tych danych. Wiedzą, gdzie emeryci zwykle trzymają pieniądze, potrafią też o to sprytnie podpytać. Proszą np. o rozmienienie banknotu o większym nominale i obserwują, skąd starsze osoby biorą pieniądze. (JJ)

  Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZUS

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Odwieczny oszust namaszczony przez PRL nadal kradnie wespół z obecnymi złodziejami z rządu.!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZUS

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Odwieczny oszust namaszczony przez PRL nadal kradnie wespół z obecnymi złodziejami z rządu.!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama