W Radlinie urząd dofinansował solary, a teraz chce ściągać...

  W Radlinie urząd dofinansował solary, a teraz chce ściągać podatek

  Mirosława Książek-Rduch

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie ma porozumienia między mieszkańcami a urzędnikami z Radlina w sprawie podatku od dofinansowania na zakup ekologicznych kotłów węglowych i solarów. Urząd twardo stoi na stanowisku, że mieszkańcy podatek zapłacić muszą. Ludzie grożą zbiorowym pozwem sądowym.
  Podamy miasto do sądu - mówi Danuta Niestrój z Radlina.

  Podamy miasto do sądu - mówi Danuta Niestrój z Radlina. ©fot. Mirosława Książek-Rduch.

  Jeśli ktoś, w ramach dotowanego przez miasto Programu Ograniczania Niskiej Emisji, zamontował i nowy piec, i solary, na co wydał ok. 27 tys. złotych, dostał od miasta 18 tys. wsparcia. Z tego musi zapłacić 3 tys. podatku. Przeczytaj więcej o sprawie podatku od solarów

  Ludzie płacić nie chcą, bo byli pewni, że dotacja jest nieopodatkowana. Kością niezgody jest definicja wsparcia. Zdaniem urzędników gmina udzieliła "dofinansowania", od którego trzeba płacić podatek. Poseł Adam Gawęda z Wodzisławia Śląskiego uważa, że wsparcie powinno być potraktowane jako "dotacja", wolna od podatku.


  - Tak potraktowali sprawę samorządowcy z okolicznych miast - mówi. - Jeżeli są różne interpretacje przepisów, to proponuję wybrać tę najkorzystniejszą dla mieszkańców. Natomiast już mogą się cieszyć ci, którzy dostaną dotację w tym roku, bo... nie będzie ona opodatkowana.

  - Sejm znowelizował ustawę o ochronie środowiska, rozszerzając zakres podmiotów, które mogą dostać dotację, także na osoby prywatne. To daje podstawę, by podatku nie naliczać - mówi wiceburmistrz Radlina Zbigniew Podleśny. Na kolejne rozmowy wiceburmistrz zaprosił mieszkańców do ratusza. Spotkanie ma się odbyć za tydzień.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama