Czerwionka-Leszczyny: Śmieci znikają pod ziemią

  Czerwionka-Leszczyny: Śmieci znikają pod ziemią

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czerwionka-Leszczyny: Śmieci znikają pod ziemią
  Na zabytkowym osiedlu powstał pierwszy w regionie podziemny śmietnik. Obsługa? Jak w przypadku bankomatu... Przyłóż kartę czipową, a właz się otworzy
  Czerwionka-Leszczyny: Śmieci znikają pod ziemią
  Na pięknych osiedlach willowych, hotelowych promenadach, czyli ulicznych deptakach odwiedzanych tłumnie przez turystów we Francji, Hiszpanii, są już normą, u nas - ciągle to drogi bajer, na który często gminy żałują pieniędzy. Innego zdania byli urzędnicy w Czerwion-ce-Leszczynach, którzy na terenie zabytkowego, ponad 100-letniego osiedla familoków, kazali postawić pierwszy w regionie podziemny śmietnik. Mieszkańcy są zachwyceni, bo placu nie "zdobią" już - roznoszone przez wiatr, psy i bawiące się dzieci - odpady wystające z kontenerów na kółkach.
  Nikt też w okolicy nie musi się martwić o smród roznoszący się wokół śmietnika. Aby wyrzucić odpady z domowej kuchni, mieszkańcy potrzebują specjalnej karty, przypominającej kartę kredytową czy bankomatową.

  - Wygląda to na pewno ładniej niż tradycyjny śmietnik. Dla mnie to świetny pomysł, bo od razu wokół budynku zrobiło się czyściej - mówi nam Grażyna Olma, mieszkanka osiedla familoków w Czerwionce.

  Jak to działa? Ekologiczna wyspa powstała kilka metrów od zabytkowych budynków przy ulicy Kombatantów. Nad ziemią wystają tylko niewielkie, przypominające budki telefoniczne tzw. pillary. Jest ich pięć - każdy oznaczony innym kolorem. Do każdego z nich wrzucany jest inny rodzaj domowych odpadków - do jednych plastik, do innych szkło oraz odpady zmieszane. - Zastępują często przepełnione kubły, niwelują przykre zapachy, poprawiają estetykę i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w przestrzeni miejskiej - zachwala pomysł Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Miasta i Gminy w Czer-wionce-Leszczynach. - Pomysł rzeczywiście fajny, ale sądzę, że póki co to tylko "bajer", na który pozwolić mogą sobie nieliczne gminy - mówi Łukasz Pomykoł, urbanista z Rybnika.

  Co ważne, śmieci do nowoczesnego kontenera wyrzucają tylko mieszkańcy najbliższych budynków. Każda rodzina, lokator otrzymali za darmo specjalne czipowe karty.

  - Przykładam taką kartę do specjalnego czytnika na naziemnej części kontenerów, otwierają się drzwiczki i wrzucam butelki. To dość proste - mówi nam Regina Rowdo, mieszkanka osiedla.

  Każdy podziemny kontener mieści 3 metry sześcienne śmieci i opróżniany jest wówczas, jeśli jest zapełniony w co najmniej 80 procentach. Budowa podziemnego śmietnika to część projektu rewitalizacji zabytkowego osiedla familoków, w ramach którego cały teren wokół ponad 100 budynków został uporządkowany. Koszt inwestycji to ponad 12 mln złotych.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smietnik pod ziemia

   Van Helsing (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Brawo! w Holandii to standard, placi sie roczny abonament + za kazde otwarcie. Rozliczenie przychodzi na poczatku roku za poprzedni rok. Do tego bezplatny odbior plastikow i papierow co 2 tygodnie....rozwiń całość

   Brawo! w Holandii to standard, placi sie roczny abonament + za kazde otwarcie. Rozliczenie przychodzi na poczatku roku za poprzedni rok. Do tego bezplatny odbior plastikow i papierow co 2 tygodnie. Nic nie smierdzi nawet w letmie upaly i estetycznie to wyglada.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama