Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planetarium Śląskie w Chorzowie ma nowy program "Gwiazdy dla opornych"

Kamila Rożnowska
Planetarium Śląskie zaprasza na nowy program pt. Gwiazdy dla opornych
Planetarium Śląskie zaprasza na nowy program pt. Gwiazdy dla opornych Arkadiusz Ławrywianiec
Planetarium Śląskie w Chorzowie ma nowy program "Gwiazdy dla opornych": Wielcy odkrywcy poradzili sobie bez aplikacji i nawigacji satelitarnych, bo umieli "czytać gwiazdy". Ale coraz częściej to zanikająca umiejętność.

Gwiazdy dla opornych, gdy nie było GPS - to tytuł najnowszej produkcji Planetarium Śląskiego w Chorzowie, której premiera już w najbliższą sobotę, 31 stycznia, o godzinie 13. Skąd w ogóle wziął się pomysł na jej realizację?

Stefan Janta, wicedyrektor chorzowskiego planetarium i współautor tego projektu, mówi, że wszystko zaczęło się od tego, gdy Jerzy Kuczyński, fizyk z planetarium, a poza tym kapitan żeglugi wielkiej, napisał tekst o astronawigacji. Ale to niejedyny powód.

- Coraz częściej docierały do nas głosy widzów, że chcieliby zobaczyć seans, w którym byłyby same gwiazdy, bez animacji i dopowiedzeń - wyjaśnia Janta.

Współautor "Gwiazd dla opornych" zapowiada, że będzie to pokaz mocno edukacyjny. Bo nie o "fajerwerki" tutaj chodzi.
- Wiele elementów jest powtarzanych kilka razy, żeby widzowie mogli je zapamiętać, a później zweryfikować. Seans zapadnie w pamięć, jeśli będzie oglądany wiele razy - dodaje.

Projektor ma już 60 lat

Planetarium swoje seanse wyświetla za pomocą bardzo starego już projektora Zeissa, który pozbawiony jest nowoczesnych i multimedialnych dodatków, jakimi dysponują planetaria na świecie. Ale zdaniem Janty, to, co można byłoby traktować jako wadę tego sprzętu, okazało się jego największą zaletą. Bo właśnie w ten sposób widzowie będą mogli zobaczyć gwieździste niebo najbardziej zbliżone do tego, jakie jest w rzeczywistości. - Wyświetlane przez nas gwiazdy są analogowe i one właśnie najbardziej przypominają obraz gwiazd rzeczywistych - mówi.

Dodaje także, że we współczesnych planetariach projektory wymienia się średnio co 15 lat, więc teraz normą jest sprzęt cyfrowy. Jednak ten wyświetla obraz w pikselach.

- Kiedy przyjrzelibyśmy się bliżej pokazywanym przez nie gwiazdom, wtedy okazałyby się małymi kwadracikami, a nie okrągłymi obrazami gwiazd, jaki my otrzymujemy w naszym planetarium - dodaje Janta.

Wypito dużo kawy

Prace nad realizacją tego seansu trwały niemal pół roku. Stefan Janta żartuje, że trzeba było zaparzyć dużo kawy, wspólnie usiąść i napisać scenariusz pokazu. Potem trzeba było zastanowić się, jak zwizualizować prezentowane zjawiska i obrazy, wybrać muzykę i nagrać lektora.

"Gwiazdy dla opornych" to wspólne dzieło trzech autorów: Jerzego Kuczyńskiego, fizyka pracującego w planetarium, Jarosława Juszkiewicza, dziennikarza Radia Katowice, który jest autorem wielu innych seansów pokazywanych w planetarium, oraz Stefana Janty.

Gwiazdy dla opornych

Premiera najnowszego seansu planetarium w Chorzowie "Gwiazdy dla opornych, gdy nie było GPS" odbędzie się w sobotę, 31 stycznia, o godz. 13. Ale projekcja będzie wielokrotnie powtarzana w następnym miesiącu. Dodajmy, że w dniu premiery seans zostanie wyświetlony jeszcze dwa razy - o godz. 15 i 17. Repertuar planetarium na luty można znaleźć na ich stronie internetowej www.planetarium.edu.pl w zakładce "Program seansów".

Normalny bilet na seans kosztuje 12 zł, a ulgowy - 6 zł. W kasie planetarium za wejściówki można płacić kartą.

Podczas prawie godzinnego seansu widzowie poznają, jak na nocnym niebie odnaleźć najważniejsze gwiazdozbiory i orientować się za pomocą nich w terenie. Poza tym będzie można poznać historię znanych podróżników, którzy nie mając naszych współczesnych nowinek technologicznych, nawigacji satelitarnej, mimo to trafiali do celu. W końcu era największych odkryć geograficznych nie posługiwała się GPS.

Jak zacząć naukę orientacji w terenie za pomocą gwiazd? Zacznij od kieszonkowego planetarium - radzi Stefan Janta, wicedyrektor planetarium. Co to takiego? To obrotowa mapka nieba, która podpowie nam, co w danym dniu miesiąca i godzinie znajduje się nad naszymi głowami. - Od tego się zaczyna. To najlepszy sposób nauki - dodaje Janta.
(KR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!