Planetarium Śląskie w Chorzowie ma nowy program "Gwiazdy dla...

  Planetarium Śląskie w Chorzowie ma nowy program "Gwiazdy dla opornych"

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Planetarium Śląskie zaprasza na nowy program pt. Gwiazdy dla opornych
  1/3
  przejdź do galerii

  Planetarium Śląskie zaprasza na nowy program pt. Gwiazdy dla opornych ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Planetarium Śląskie w Chorzowie ma nowy program "Gwiazdy dla opornych": Wielcy odkrywcy poradzili sobie bez aplikacji i nawigacji satelitarnych, bo umieli "czytać gwiazdy". Ale coraz częściej to zanikająca umiejętność.
  Gwiazdy dla opornych, gdy nie było GPS - to tytuł najnowszej produkcji Planetarium Śląskiego w Chorzowie, której premiera już w najbliższą sobotę, 31 stycznia, o godzinie 13. Skąd w ogóle wziął się pomysł na jej realizację?

  Stefan Janta, wicedyrektor chorzowskiego planetarium i współautor tego projektu, mówi, że wszystko zaczęło się od tego, gdy Jerzy Kuczyński, fizyk z planetarium, a poza tym kapitan żeglugi wielkiej, napisał tekst o astronawigacji. Ale to niejedyny powód.

  - Coraz częściej docierały do nas głosy widzów, że chcieliby zobaczyć seans, w którym byłyby same gwiazdy, bez animacji i dopowiedzeń - wyjaśnia Janta.


  Współautor "Gwiazd dla opornych" zapowiada, że będzie to pokaz mocno edukacyjny. Bo nie o "fajerwerki" tutaj chodzi.
  - Wiele elementów jest powtarzanych kilka razy, żeby widzowie mogli je zapamiętać, a później zweryfikować. Seans zapadnie w pamięć, jeśli będzie oglądany wiele razy - dodaje.

  Projektor ma już 60 lat


  Planetarium swoje seanse wyświetla za pomocą bardzo starego już projektora Zeissa, który pozbawiony jest nowoczesnych i multimedialnych dodatków, jakimi dysponują planetaria na świecie. Ale zdaniem Janty, to, co można byłoby traktować jako wadę tego sprzętu, okazało się jego największą zaletą. Bo właśnie w ten sposób widzowie będą mogli zobaczyć gwieździste niebo najbardziej zbliżone do tego, jakie jest w rzeczywistości. - Wyświetlane przez nas gwiazdy są analogowe i one właśnie najbardziej przypominają obraz gwiazd rzeczywistych - mówi.

  Dodaje także, że we współczesnych planetariach projektory wymienia się średnio co 15 lat, więc teraz normą jest sprzęt cyfrowy. Jednak ten wyświetla obraz w pikselach.

  - Kiedy przyjrzelibyśmy się bliżej pokazywanym przez nie gwiazdom, wtedy okazałyby się małymi kwadracikami, a nie okrągłymi obrazami gwiazd, jaki my otrzymujemy w naszym planetarium - dodaje Janta.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem