Ostatnie pożegnanie trzech górników z Boryni

  Ostatnie pożegnanie trzech górników z Boryni

  Tomasz Siemieniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tłumy jastrzębian i mieszkańcy pobliskiej wsi Połomia pożegnali wczoraj trzech górników, którzy zginęli podczas zeszłotygodniowej katastrofy w kopalni Borynia.
  W jastrzębskim kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła pożegnano Andrzeja Mączyńskiego, w kościele w dzielnicy Szeroka oddano cześć pamięci Andrzeja Gizińskiego, a na cmentarzu parafialnym w Połomi pochowano Grzegorza Fuchsa.
  Górnikom w ostatniej drodze towarzyszyli najbliżsi, przyjaciele i koledzy z pracy. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele abp Damiana Zimonia, metropolity katowickiego, którzy przekazali rodzinom wyrazy współczucia.
  Podczas mszy żałobnych księża przypomnieli niedzielne słowa modlitwy papieża Benedykta XVI. - Niech miłosierny Bóg zachowa nas od nagłej i niespodzianej śmierci. Niech was chroni, prowadzi i wam błogosławi - wspomniał słowa papieża ks. prałat Grzegorz Olszowski podczas mszy w jastrzębskim kościele.
  Pierwszy pogrzeb, najmłodszego z górników - Krzysztofa Antończyka, odbył się w poniedziałek w Świerklanach. Ostatnia ofiara tragedii, Radosław Małkiński, który zmarł w szpitalu po czterech dniach od wybuchu, zostanie pochowany prawdopodobnie jutro.
  W śląskich szpitalach nadal przebywa dziesięciu górników. Sześciu z nich, w stanie ciężkim, leży w Siemianowicach Śląskich, a czterech w szpitalu w Jastrzębiu. Ośmiu lżej rannych już wróciło do swoich domów.
  Specjalna komisja powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego ma wyjaśnić przyczyny tragedii do końca września. Na razie jednak eksperci i prokuratorzy nie mogą nawet zjechać na dół i dokonać wizji lokalnej. W wyrobisku przekroczone są wciąż poziomy stężenia tlenku węgla.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama