Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w JSW: W poniedziałek strajk w Kompanii węglowej i KHW

AMC, Katarzyna Spyrka
Masówki w JSW
Masówki w JSW Jacek Bombor
Strajk w JSW: Jest decyzja: jeśli JSW zwolni 9 związkowców z kop. Budryk to w poniedziałek będzie strajk solidarnościowy w zakładach Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego.

Strajk na Śląsku. Do strajku w JSW przystępują górnicy z kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej na znak solidarności .

To nieoficjalna informacja. Formalnie ma zostać ogłoszona w piątek rano. Związkowcy uważają, że zostali oszukani przez rząd. Jednym z warunków porozumienia był brak konsekwencji dla tych, którzy brali udział w strajku lub go popierali.

Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który rozpoczął się w środę rano we wszystkich zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jest nielegalny - tak uważa zarząd JSW.

- Kryteria legalności strajku zostały ściśle określone przepisami ustawy. Nakazuje ona przed jego rozpoczęciem wyczerpanie wszelkich procedur określonych w art. 7-14, a w szczególności zakończenie sporu zbiorowego protokołem rozbieżności oraz nakłada obowiązek ogłoszenia strajku co najmniej 5 dni przed jego rozpoczęciem - informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. Taki protokół nie został sporządzony.

Mimo apelu o zachowanie rozsądku, górnicy wczoraj - podobnie jak w środę - nie podjęli pracy, gromadzili się na cechowniach. W tym samym czasie przedstawiciele związków zawodowych pojechali do siedziby JSW do Warszawy na spotkanie z przedstawicielami Rady Nadzorczej spółki.

Liderzy związkowi prześcigają się w ostrym potępianiu prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Popis dali Dominik Kolorz z Solidarności i Bogusław Ziętek z Sierpnia 80.
Dominik Kolorz o prezesie JSW: Żal mi chłopa. Powinien trafić do psychiatryka.
Bogusław Ziętek o prezesie JSW: Szczyl z Warszawy, który bierze 120 tys. miesięcznie obraża ludzi.
ZOBACZ KONIECZNIE, CO MÓWI DOMINIK KOLORZ:

SCRIPT (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Post użytkownika ZZ Jedność.

ZOBACZ KONIECZNIE, CO MÓWI BOGUSŁAW ZIĘTEK:

- W czasie, kiedy prezes Zagórowski mydli wszystkim oczy i mówi w mediach o bzdetach i wytyka nam błędy, my zajmujemy się poważnymi sprawami. Chcemy rozmawiać o trudnej sytuacji firmy, bo to jest w tej chwili najważniejsze. Pracownicy nie odpuszczą, dopóki nie zostanie odwołany zarząd JSW i nieudolny prezes, który odpowiada za trudną sytuację spółki - powiedział Piotr Szereda, rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego w JSW. - Przedstawiliśmy swoje merytoryczne argumenty, dotyczące obecnej sytuacji w spółce. Omówiliśmy sprawy dotyczące produkcji, sytuacji ekonomicznej oraz społecznej - poinformował Piotr Szereda. Kiedy zamykaliśmy to wydanie DZ, trwało zebranie Rady Nadzorczej z Zarządem JSW, na którym miały zapaść istotne decyzje.

Warto zaznaczyć, że JSW zwróciła wczoraj uwagę, że spór, który trwa obecnie w spółce, dotyczy oficjalnie jedynie zabrania posiłków profilaktycznych pracownikom powierzchni, którzy nie pracują w warunkach szczególnie szkodliwych i nie są narażeni na ubytek energetyczny.

- Formalnie spór ten trwa, bowiem do dnia ogłoszenia strajku nie podpisano protokołu rozbieżności. Ponadto w dniu rozpoczęcia strajku, tj. 28 stycznia (w środę), na godzinę 8 wyznaczono kolejny termin spotkania stron sporu z udziałem mediatora. Mediacje te odbyły się bez podpisania protokołu rozbieżności, a kolejny termin spotkania zarządu i strony społecznej wyznaczono na 11 lutego - informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.
Władze spółki zarzucają też związkowcom, że dwudniowe referendum, które odbyło się w kopalniach JSW, nie dotyczyło przedmiotu sporu zbiorowego, który się toczy, a pytania referendalne nie zmierzały do ustalenia woli załogi co do strajku, a wyłącznie do akcji protestacyjno-strajkowej. Tym samym nawet pozytywne wyniki referendum nie mogą stanowić podstawy faktycznej ani prawnej dla wszczynania akcji strajkowej.

Na tym nie koniec. - Biorąc pod uwagę to, że strajk jest nielegalny oraz fakt, że każdy dzień jego kontynuowania przynosi realne straty zarówno dla firmy, jak i jej pracowników, zarząd apeluje do organizatorów strajku o zaniechanie działań strajkowych i umożliwienie załodze podjęcia normalnej pracy. Równocześnie zarząd podtrzymuje wolę kontynuowania rozmów ze stroną społeczną w sprawie przedłożonych stronie związkowej propozycji działań oszczędnościowych w obszarze kosztów pracy - informują władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Plan ten zakłada m.in. rozłożenie na raty wypłaty czternastek, na które spółka wydaje rocznie około 255 milionów złotych. Plan zakłada też zmniejszenie deputatów, na które w tej chwili JSW wydaje rocznie około 185 milionów złotych.

- Załoga jest tak negatywnie nastawiona do obecnej sytuacji w JSW i samej osoby pana prezesa Jarosława Zagórowskiego, że mamy kłopot, żeby znaleźć ludzi chętnych do robót zabezpie-czeniowych. Wszyscy solidarnie chcą strajkować - dodaje Piotr Szereda.

Głośno na Budryku

Ziętek podgrzał atmosferę

Najgłośniej było wczoraj w kopalni Budryk, gdzie kilkuset górników skandowało: "Zagórowski wypier…" - atmosferę podgrzewał szef "Sierpnia 80", Bogusław Ziętek.

- On sobie z niczym nie radzi. Gdyby Zagórowskiemu powierzyć kierowanie budką z hot dogami, to po trzech tygodniach by zbankrutowała - atakował związkowiec. Ziętek podkreślał, że pracownicy kopalni Budryk byli pierwszą załogą, która w solidarnościowym geście poparła strajk górników z KW. - Nie zostawiliście nas wtedy, kiedy górnicy z Kompanii Węglowej was potrzebowali. Mogę wam obiecać jedno: nie zostawimy was samych w walce o waszą godność i wasze prawa - mówił Ziętek. Związkowiec zaznaczył też, że cały tłum górników, których można było dziś zobaczyć pod kopalnią Budryk, pokazuje, że to nie liderzy związkowi zmuszają kogokolwiek do strajku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera