MŚ 2015: Polska - Katar 29:31! [RELACJA] Sędziowie z Katarem, czyli gramy o brąz

Jacek Sroka, Doha, Agata Zielińska
Mecz Polska - Katar TRANSMISJA ONLINE + RELACJA LIVE Dziś o godz. 16.30 Transmisja w TVP 2. TUTAJ możesz śledzić RELACJĘ LIVE Qatar 2015 EPA
Reprezentacja Polski przegrała w półfinale mistrzostw świata z katarską legią cudzoziemską wspieraną przez arbitrów z Serbii. Zamiast walki o złoto, na co była realna szansa, pozostaje nam w tych mistrzostwach świata rywalizacja o trzeci w historii brązowy medal. W niedzielę o godz. 14.30 podopieczni trenera Michaela Bieglera zagrają o trzecie miejsce w turnieju z drużyną Hiszpanii.

AKTUALIZACJA:
Katar kupił medal, sędziowie w rolach głównych. Internet o meczu Polska - Katar [ZOBACZ MEMY]

- Przegraliśmy po ciężkiej walce, bo grając w siedmiu przeciwko dziewięciu rywalom, nie da się wygrać meczu w półfinale mistrzostw świata - powiedział Adam Wiśniewski, skrzydłowy Polaków.

Przed meczem polscy zawodnicy obawiali się o sędziowanie, bo wcześniej zarówno Austriacy, jak i Niemcy, którzy przegrali z Katarczykami w fazie pucharowej, narzekali na pracę arbitrów. IHF wyznaczył na półfinał sędziów z Serbii, którzy już wcześniej prowadzili mecz gospodarzy w tym turnieju z Hiszpanią. Był to jedyne przegrane do tej pory spotkanie Katarczyków w tych MŚ. Serbowie dostali jednak okazję do rehabilitacji w oczach gospodarzy i stanęli na wysokości zadania, robiąc wszystko, by zespołowi trenera Valero Rivery nie stała się krzywda. Polacy zostali ukarani pięcioma dwuminutowymi karami, a gospodarze dostali tylko dwie kary. W dodatku każda sporna sytuacja była interpretowana na korzyść gospodarzy.

Nasza drużyna znakomicie rozpoczęła to spotkanie. Polacy grali z chłodną głową i spokojnie punktowali rywali. Dwie pierwsze bramki zdobył Kamil Syprzak, potem bramkę Katarczyków rzutami z drugiej linii bombardował Michał Jurecki i bramkarz Danijel Sarić był bezradny.

Gospodarze mieli jednak w swoich szeregach Rafaela Capote. Dysponujący znakomitymi warunkami fizycznymi 27--letni Kubańczyk, który niemal przez całą swoją karierę grał w Europie - najpierw we Włoszech, a później w Hiszpanii - w ubiegłym roku przeniósł się do Kataru i - jak na złość - w piątek miał wyraźnie swój dzień. Z pierwszych pięciu bramek rywali on rzucił aż cztery i tylko dzięki niemu przewaga Polaków nie była większa niż 1-2 trafienia. Capote w całym meczu zdobył sześć bramek.

Polacy trafiali do bramki rywali, nawet grając w osłabieniu. Jeszcze w 19. minucie prowadziliśmy 10:8, ale później nastąpił w naszej grze przestój. Katarczycy dopingowani przez grupę kupionych hiszpańskich kibiców z orkiestrą oraz pokrzykujących przez tubę wynajętych Pakistańczyków (mimo arabskich strojów byli stanowczo zbyt ciemnej karnacji jak na Arabów) nie tylko odrobili straty, ale w 23. minucie po raz pierwszy wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do przerwy. Sarić zaczął w końcu bronić rzuty Mariusza Jurkiewicza i po pierwszej połowie przegrywaliśmy różnicą aż trzech bramek.

- Pierwsza połowa do pewnego momentu była pod naszą kontrolą, ale później Katarczycy nam odskoczyli, a nie my pierwsi w tych MŚ przekonaliśmy się, że ciężko jest gonić gospodarzy - stwierdził Michał Szyba, rozgrywający Polaków.

Po przerwie nastąpił prawdziwy koncert gry Saricia. Bramkarz Barcelony odbił w tym spotkaniu aż 12 rzutów, broniąc z 35--procentową skutecznością. W drugiej połowie od początku mieliśmy gonić rywali, a tymczasem to Katarczycy odskoczyli nam na pięć bramek (14:19 w 36. minucie). Gdy tylko zbliżaliśmy się do gospodarzy, jeden z Polaków wędrował na ławkę kar. Sprawy nie ułatwiała nam też niezbyt dobra postawa w obronie. W ataku dwoił się i troił Michał Jurecki, który w sumie rzucił dziewięć bramek, ale nie zawsze miał wsparcie kolegów.

Odrobina nadziei zaświtała jeszcze w 52. minucie, gdy po kontrze Michała Szyby zmniejszyliśmy straty do dwóch trafień (21:23). Na więcej nam jednak nie pozwolili rywale, w szeregach których obudził się Żarko Marković, rzucając pięć bramek.

- Nie będę mówił o innych rzeczach. Mogę mówić tylko o grze. Mam po tym meczu wielki szacunek dla moich zawodników, bo dali w nim z siebie naprawdę wszystko - powiedział na konferencji prasowej trener Polaków Michael Biegler, a Adam Wiśniewski dodał: - Została nam walka o brąz i na pewno nie odpuścimy, bo chcemy do domu wrócić z medalem.

Polaków w hali w Lusail wspierała skromna grupa kibiców na czele z ministrem sportu i turystyki Andrzejem Bier-natem oraz przewodniczącym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzejem Kraśnickim, którzy w czwartek przylecieli do Kataru. Towarzyszyli im m.in. przedstawiciele miast gospodarzy Euro 2016, a więc Gdańska, Katowic, Krakowa i Wrocławia, bo w sobotę odbędzie się tutaj oficjalna prezentacja polskiej imprezy.
Fani biało-czerwonych, oczywiście poza oficjalną delegacją, posadzeni zostali w sektorach pod samym dachem hali, ale nawet stamtąd słychać było okrzyki "Polska, Polska", zwłaszcza że w dopingu wspierała nas spora grupa Francuzów.

Polska - Katar 29:31 (13:16)

Polska Szmal, Wyszomirski - Krajewski, Bielecki 1, Orzechowski, Rojewski 1, Wiśniewski 2, B. Jurecki 3, M. Jurecki 9, Grabarczyk, Jurkiewicz 5, Masłowski, Syprzak 2, Daszek 3, Chrapkowski, Szyba 3. Kary: 10 minut.

Katar Sarić, Stojanović - Marković 5, Mabrouk, Roine 3, Capote 6, Al-Karbi, Memisević 2, Vidal 1, Damjanović, Mallash 6, Benali 1, Madadi, Hamdoon 2, Alla Hassab 5, Zakkar. Kary: 4 minuty.

Sędziowali Nenad Nikolić i Dusan Stoijković (Serbia).
Widzów 15 tys.

Michał Jurecki: Zrobiliśmy wszystko, żeby dogonić Katar

Polscy szczypiorniści przegrali z Katarem walkę o finał mistrzostw świata. - Na pewno w niektórych sytuacjach mogliśmy zachować więcej spokoju - przyznał Michał Jurecki. Wiele osób po tym spotkaniu krytykowało pracę sędziów, którzy mieli sprzyjać gospodarzom. Jurecki nie chciał komentować ich pracy. - Chylę czoła przed całym moim zespołem, bo zrobiliśmy wszystko, żeby dogonić Katar - podkreślił Jurecki.

Reprezentant Polski narzeka na pracę sędziów: Siedmiu na dziewięciu nie da się wygrać

Polscy szczypiorniści przegrali z Katarem 29:31 w półfinale mistrzostw świata. Biało-czerwoni narzekali po meczu na pracę sędziów, którzy mieli sprzyjać gospodarzom turnieju. - Siedmiu na dziewięciu nie da się wygrać - powiedział Adam Wiśniewski, reprezentant Polski. - Zostawiliśmy serce na boisku, została nam walka o brązowy medal. Na pewno się nie poddamy - dodał Wiśniewski.

Michał Szyba: Czujemy się bardzo mocno pokrzywdzeni

- Czujemy się bardzo mocno pokrzywdzeni, ale ciężko wygrać, jak się gra przeciwko dziewięciu zawodnikom - stwierdził Michał Szyba po przegranym meczu z Katarem. Polscy szczypiorniści ulegli gospodarzom 29:31 w półfinale mistrzostw świata. Teraz czeka ich walka o brązowy medal. - Dla nas brąz będzie wielkim sukcesem, więc walczymy dalej - dodał Szyba.

Najlepszym zawodnikiem meczu bramkarz Kataru - Danijel Sarić.

Polska przegrywa mecz z gospodarzem mistrzostw świata 29:31 i nie zagra w finale.

18.06 Hassab do pustej bramki, trafia jeszcze Adam Wiśniewski, ale schodzimy z boiska pokonani 29:31

18.01 Znów zbyt łatwo mija nas rywal 25:28

18.00 Sarić broni rzut Jurkiewicza, ale zostajemy przy piłce i trafia Michał Szyba 25:27

17.59 Mimo gry w przewadze, nie upilnowaliśmy Memisevicia 24:27 i czas dla Polski

17.57 Rzut karny dla Polski, trafia Bartosz Jurecki, gramy w przewadze, wykluczony Hassab Alla

17.56 Michał Daszek ze skrzydła, 5 minut do końca meczu 23:26

17.55 Tracimy dwie bramki z rzędu 22:26

17.54 Marković trafia, chwilę później Bartosz Jurecki rzuca bramkę 22:24

17.53 Czas dla Kataru

17.53 Przejmujemy piłkę, Michał Szyba zmniejsza straty do dwóch bramek! 21:23

17.51 Piłka po rzucie Michała Jureckiego szczęśliwie znajduje drogę do bramki Kataru 20:23

17.48 Rzut Michała Jureckiego w poprzeczkę, zostajemy przy piłce, lecz nie na długo. Mocny i celny rzut rzut Roine 19:23

17.47 Wykluczenie na 2 minuty Bartosza Jureckiego

17.45 Bramka Andrzeja Rojewskiego 19:22

17.44 Mallash skutecznie 18:22

17.43 Ma swój moment meczu Sarić. Bramkarz Kataru skutecznie broni rzuty Polaków

17.42 Katarczycy tracą piłkę, Adam Wiśniewski dwukrotnie próbował pokonać bramkarza rywali, bezskutecznie

17.42 Bramka Karola Bieleckiego 18:21

17.40 Niecelny rzut Katarczyków, wyprowadzamy kontratak. Pierwsza kara 2 minut dla reprezentanta Kataru, na ławkę odesłany Mabrouk

17.39 Bramka Michała Jureckiego 17:21

17.37 Daszek decyduje się na rzut z drugiej linii, jednak daleko od celu. Katar w ataku i znów 5 goli straty Polaków 16:21

17.36 Bartosz Jurecki wykluczony na 2 minuty. Kontrowersyjna decyzja sędziów. Gol Markovicia 16:20

17.35 Szmar broni rzut rywali, ci zostają przy pilce jednak nie na długo. Przejęcie i bramka po rzucie Mariusza Jurkiewicza 16:19

17.34 Faulowany Kamil Syprzak, sędziowie dyktują pierwszy rzut karny dla Polski. Bartosz Jurecki trafia! 15:19

17.32 Trener Michael Biegler bierze czas dla Polski

17.31 Hassab Alla pozostawiony sam na sam ze Szmalem, Polacy juz pięcioma bramkami przegrywają z Katarem 14:19

17.30 Andrzej Rojewski rzuca prosto w bramkarza. Dużo problemów polskiej reprezentacji

17.29 Tym razem Mallash nie ma problemu z pokonaniem naszej obrony 14:18

17.27 Szmal broni rzut karny Hamdoona!

17.26 Mallash trafia do bramki Wyszomirskiego 14:17

17.25 Pierwsza akcja drugiej połowie i bramka z lewego skrzydła Adama Wiśniewskiego 14:16

17.25 Rozpoczynamy drugą część spotkania

17.09 Koniec pierwszej połowy meczu. Przegrywamy z Katarem 13:16

17.09 Rafael Capote pokonuje Wyszomirskiego, któremu niewiele zabrakło do obrony 13:16

17.08 Bartosz Jurecki z koła 13:15

17.06 Piętnasta bramka Kataru, my mamy sporo problemów w ataku 12:15

17.05 Uderzony Karol Bielecki, gdy Katarczycy wyprowadzali kontratak, ale sędziowie nie dopatrują się faulu, Michael Biegler upomniany żółtą kartką

17.04 Zarko Marković trafie, trener Biegler bierze czas 12:14

17.02 Przejmujemy piłkę i Mariusz Jurkiewicz rzuca bramkę z kontry 12:13

17.01 Kolejne błędy Polaków w ataku, Wyszomirski dobrze w bramce, pilka jednak wciąż w posiadaniu piłki

16.59 Katar obejmuje prowadzenie po rzucie Kamalaldina Mallasha, my mamy mnóstwo problemów, Roine trafia na dwubramkową przewagę 11:13

16.58 Mahmoud Hassab Alla szybko doprowadza do wyrównania, Jurkiewicz rzuca nieskutecznie 11:11

16.57 Bramka dla Polski, trafia Michał Jurecki 11:10

16.56 Roine trafia, my przeprowadzamy nieskuteczną akcję, piłka ponownie dla Katarczyków i druga bramka z rzędu 10:10

16.54 Trener Kataru decyduje się na wzięcie czasu

16.53 Polacy długo rozgrywali piłkę, ta ostatecznie znajduje drogę do bramki po rzucie Michała Jureckiego 10:8

16.49 Szybka odpowiedź Rafaela Capote 9:8

16.48 Faul w ataku Capote, przejmujemy piłkę, Jurkiewicz trafia, jeszcze minutę zagramy w osłabieniu 9:7

16.47 Niecelny rzut Krajewskiego, chwilę później wykluczony Andrzej Rojewski, przez 25 sekund gramy w podwójnym oslabieniu

16.46 Wykluczenie Michała Jureckiego i rzut karny dla Kataru. Wyszomirskiemu nie udaje się obronić 8:7

16.36 Ponownie Capote 3:3

16.35 Capote zaskakuje naszą obronę, trafia na 2:2, po naszej stronie celnie Daszek 3:2

16.34 Kamil Syprzak trafia z koła 2:1

16.33 Pierwsza intwerwencja Sławomira Szmala, piłka pozostaje jednak w posiadaniu Katarczyków, Mahmoud Hassab Alla trafia ze skrzydła 1:1

16.32 Kamil Syprzak otwiera wynik spotkania! 1:0

16.31 Pierwsza akcja prowadzona przez Katarczyków, ci gubią piłkę

16.25 Już po hymnach. Zaczynamy walkę o finał MŚ w Katarze

16.20 Przed półfinałem gospodarze przygotowali krótką ceremonię, przygasły światła zawodnicy wychodzą pojedynczo na boisko

16.15 Do Kataru przyleciał były prezydent Katowic Piotr Uszok, który wspólnie z innymi włodarzami miast, które będą gospodarzami Euro 2016 w Polsce - Krakowa, Gdańska i Wrocławia, promować ma jutro tę imprezę na specjalnym spotkaniu

16.10 Arabowie robią znanego z naszych stadionów ligowych węża

16.05 Fanów i fanek z Polski jest mniej, ale na pewno biją miejscowych na głowę pod względem urody

16.00 Katarczycy też już są gotowi do walki o finał MŚ

15.50 Polacy już na rozgrzewce. Do tej pory grali w pustych halach. Dziś będzie tu pełno

15.40 Kibice Kataru napływają całymi grupami do hali. To nie jest spontan, to zamówieni fani

15.30 Zaczynamy relację live.

Polska - Katar NA ZYWO + TRANSMISJA + RELACJA:

Katar jest jeszcze większą rewelacją tego turnieju niż Polska. Mistrzowie Azji po raz pierwszy w historii znależli się w czołowej czwórce mistrzostw świata, a przecież odbywają się one już po raz 24.

W drużynie gospodarzy gra trzech Czarnogórców, dwóch Bośniaków, Egipcjanin, Francuz, Kubańczyk i Hiszpan. Na dzisiejszy mecz wybiera się emir Kataru. Z Polski przylecieli natomiast minister sportu i turystyki Andrzej Biernat oraz szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki.

Trenerem gospodarzy jest Hiszpan Valero Rivera, który dwa lata temu zdobył z reprezentacją swojego kraju mistrzostwo świata. Później jednak przyjął ofertę Katarczyków skuszony sumą miliona dolarów i to on stworzył handballowy Dream Team nad Zatoką. Rivera znał większość legionistów i to on namówił ich na grę dla Kataru. Wcześniej zresztą namówił Borję Vidala do zmiany dyscypliny. Urodzony w Hiszpanii i mierzący 206 cm zawodnik długo uprawiał koszykówkę grając w Joventucie Badalona. W wieku 27 lat dał się jednak przekonać do zmiany dyscypliny i siedem lat temu został obrotowym, który teraz może zdobyć medal mistrzostw świata w piłce ręcznej.

CZYTAJ KONIECZNIE:
GODZINA, BY ZNALEŹĆ SPOSÓB NA KATAR

Karol Bielecki o meczu Polska - Katar

Atutem Katarczyków są też znakomici bramkarze. Doświadczony Bośniak Danijel Sarić, który wcześniej grał w Barcelonie, broni z 36-procentową skutecznością. Jego zmiennik Goran Stojanović znakomicie spisuje się natomiast przy karnych. W tych MŚ obronił ich już siedem (41 procent). Dla porównania statystyki Sławomira Szmala wynoszą w obu elementach gry 32 procent. W ataku błyszczy Żarko Marković, który rzucił już 55 bramek. Czarnogórzec jest w tej chwili drugim strzelcem turnieju.

- Czeka nas bardzo trudne zadanie. Polska na każdej pozycji ma dwóch dobrych zawodników. To bardzo mocny zespół. Z drugiej strony dlaczego nie mamy kontynuować naszego marzenia? – mówi trener Rivera.

Mimo wszystko Polacy są faworytami dzisiejszego spotkania, choć w MŚ przegrali już dwa mecze, podczas, gdy Katarczycy ulegli w tym turnieju tylko broniącym tytułu Hiszpanom.

Sławomir Szmal o meczu Polska - Katar

- Krąży w nas teraz taka pozytywna energia. Nie pokazujemy może w tych mistrzostwach pięknej gry, ale okazuje się, że wolą walki i sercem można wygrywać mecze. Naszym wielkim atutem jest nieustępliwość i to, że nigdy się nie poddajemy, nawet, gdy rywal osiąga kilkubramkową przewagę wierzymy, że jesteśmy w stanie to odrobić - mówi rozgrywający Michał Jurecki, który po meczu z Chorwacją nie miał nawet siły utrzymać przy kolacji widelca w ręce.

Biało-czerwoni doskonale zdają sobie sprawę, że dużo łatwiej będzie zapewnić sobie ten medal już dzisiaj wygrywając z Katarczykami, bo druga para półfinałowa, w której grają Hiszpania z Francją jest dużo silniejsza.

Andrzej Rojewski o meczu Polska - Katar

- Zdecydowanie wolimy zapewnić sobie ten medal już dziś - mówi obrotowy Bartosz Jurecki, a rozgrywający Karol Bielecki dodaje: - Jeżeli nie popełnimy zbyt dużo błędów, to jesteśmy w stanie wygrać z Katarczykami.

Trener Michale Biegler będzie miał do dyspozycji tych samych zawodników, co w meczu z Chorwacją, bo po ćwierćfinałowym boju nikt nie narzeka na poważniejsze urazy. Co prawda trochę poobijani są Piotr Grabarczyk i Michał Jurecki, a Andrzej Rojewski ma rozciętą głowę, ale na pewno cała trójka pojawi się po południu na boisku.