Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie trzeba przeszkadzać Gestapo, uważał Fritz Bracht i milczał w sprawie komór gazowych

Anna Ładuniuk
"Nasza Historia" przypomina nazistowskiego administratora Śląska, Fritza Brachta i ofiarę nazistów - Joachima Gürtlera.

Fritz Bracht, najważniejszy dygnitarz nazistowski, działający na Górnym Śląsku jako jedyny z grona gauleiterów widział na własne oczy "ostateczne rozwiązanie" w Auschwitz - pisze w najnowszym numerze miesięcznika "Nasza Historia" Mirosław Węcki, autor biografii nazistowskiego dygnitarza.

17 lipca 1942 roku Bracht towarzyszył Heinrichowi Himmlerowi podczas jego kolejnej "gospodarskiej" wizyty w obozie. W programie wizyty, jak pisze Węcki, było także oglądanieprocesu zagłady przybyłego właśnie do obozu transportu Żydów. Bracht, tak samo jak inni uczestnicy wizyty był świadkiem najpierw selekcji, a potem śmierci w komorach gazowych. Milczał.

Potem zaprosił Himmlera do swojej willi w Katowicach na mocno zakrapianą kolację. O sprawach "służbowych" i wydarzeniach dnia minionego podobno podczas tej kolacji nie rozmawiano. Najnowszy numer "Naszej Historii" z tekstem historyka Węckiego o śląskim gauleiterze Brachcie trafił do kiosków kilka dni temu i zbiegł się w czasie z uroczystymi obchodami 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau przez Armię Radziecką. Polecam przeczytanie tego artykułu w całości.

Polecam także inne śląskie tematy tego numeru, a w szczególności wstrząsające dokumenty: grypsy więzienne Joachima Gürtlera, młodego kleryka, aresztowanego i straconego przez Gestapo w grudniu 1942 roku. Jego wina: uczestnictwo w pracach konspiracyjnej organizacji charytatywnej, niosącej pomoc materialną wdowom i sierotom wojny. Gürtler był jednym ze współpracowników księdza Jana Machy, także straconego przez Niemców. W sprawie Machy trwa właśnie proces beatyfikacyjny, mający wynieść go na ołtarze jako męczennika Kościoła.

Publicystka Teresa Semik dotarła do grypsów, pisanych przez Joachima z więzienia w Mysło-wicach. Są przechowywane w rodzinie Gürtlerów jak relikwie. Starannie kaligrafowane na skrawkach materiału mówią o warunkach panujacych w więzieniu, o rygorze, współwięźniach. Są przepełnione nadzieją. Gürtler do końca wierzy (a może chce, żeby wierzyła w to matka, do której pisze), że przeżyje. Nie przeżył. Wcześniej w obozie w Mauthausen-Gusen zginął jego ojciec Szymon, były powstaniec śląski. Już po wojnie, w 1946 roku, komuniści skażą na śmierć także jego brata Stefana.

Historia tej ostatniej śmierci takżezostała opisana przez Teresę Semik i można ją przeczytać na www.dziennikzachodni.pl

Nie tylko o wojnie i hitlerowskich zbrodniarzach

Ponadto w najnowszym wydaniu "Naszej Historii" czytajcie m.in.:
- Ludzie trzymający władzę na Śląsku: To nie tylko widniejący na okładce obok Alojzy Pietrzyk, ale także Czech, Piotrowski, Pańko, ksiądz Tkocz... Kto jeszcze?
- Promnitzowie ze Śląska: pozostał po nich mały pałacyk myśliwski w Promnicach nad jeziorem Paprocany i sama nazwa Promnice. A co stało się z rodziną?
- Wielkie koncerty w Spodku: Tina Turner, Joe Cocker, Eric Clapton, czyli gwiazdy światowej sceny muzycznej w Spodku. Kto poza nimi zachwycał jeszcze widzów?
- Kryminalna historia sprzed lat: ostatnia robota Stefana Maciejewskiego, pierwszego cywilnego kata II Rzeczypospolitej.
- Sekrety prezydenta Mościckiego. Zaczynał od marzeń o karierze terrorysty-samobójcy. U szczytu kariery wywołał skandal obyczajowy. Niekoniecznie pomnikowa sylwetka prezydenta II RP, związanego ze Śląskiem. Czy wiecie, że w Chorzowie zachowała się jego willa z czasów, gdy szefował Azotom?


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie trzeba przeszkadzać Gestapo, uważał Fritz Bracht i milczał w sprawie komór gazowych - Dziennik Zachodni