Nasi komandosi z Lublińca wyszkolą teraz także cywilów

  Nasi komandosi z Lublińca wyszkolą teraz także cywilów

  Aneta Kaczmarek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cywilów szkolić będą komandosi oraz weterani misji w Iraku czy Afganistanie. Commmando ukończą najlepsi z najlepszych
  1/2
  przejdź do galerii

  Cywilów szkolić będą komandosi oraz weterani misji w Iraku czy Afganistanie. Commmando ukończą najlepsi z najlepszych ©jwk lubliniec/irek dorożański

  Tego jeszcze nie było. Już nie trzeba być żołnierzem czy funkcjonariuszem służb mundurowych, by dostać się do wojsk specjalnych.
  Dotychczas podstawowym (choć jednym z wielu) warunkiem, jaki musiał spełnić kandydat na komandosa, był uregulowany stosunek do służby wojskowej, co rzecz jasna, zamykało drzwi tym, którzy jej nie odbyli.

  Tym samym wśród rekrutowanych znajdowali się głównie żołnierze lub przedstawiciele innych służb mundurowych. Wkrótce ma się to zmienić.

  Już jesienią tego roku przy Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu rozpocznie swoją działalność ośrodek szkoleniowy, w którym komandosi i przedstawiciele innych wojsk specjalnych będą szkolić cywilów.

  Wyszkolą kandydatów

  24-tygodniowe szkolenie Commando (nazwa nawiązuje do 1 Samodzielnej Kompanii Commando) jednorazowo przejdzie maksymalnie 30 specjalnie wyselekcjonowanych kandydatów.


  Szkolenie będzie się odbywać dwa razy w roku. Jego ukończenie nie znaczy jednak, że kandydat zasili szeregi bojowe wojsk specjalnych.

  Na początek ostra selekcja

  Udział w szkoleniu w Lublińcu wezmą najlepsi z najlepszych. Nie miejcie złudzeń - taryfy ulgowej nie będzie. Postarają się o to doświadczeni specjaliści z JWK, wspierani przez byłych żołnierzy wojsk specjalnych, weterani misji w Iraku i Afganistanie.
  Zanim jednak kandydaci na żołnierzy będą mieli okazję sprawdzić swoje możliwości, przejdą ostrą selekcję.

  Instruktorzy poddadzą ocenie nie tylko ich sprawność fizyczną, ale również predyspozycje psychiczne. Dopiero pozytywne zaliczenie obu zadań umożliwi kandydatom odbycie właściwego szkolenia.

  Przez niespełna pół roku będą oni skoszarowani w Lublińcu, gdzie zostaną poddani wielu wymagającym sprawdzianom.

  Stawiają na jakość

  Jak powiedział portalowi polskazbrojna pl gen. dyw. Piotr Patalong, szef Inspektoratu Wojsk Specjalnych, kandydaci będą szkoleni w małych grupach, by zapewnić jak najlepszą efektywność kursu.

  - To nie może być "masowa produkcja" kandydatów na komandosów. Samo szkolenie będzie się składać z trzech etapów: szkolenia zapoznawczego (trwa tydzień), indywidualnego (3,5 miesiąca) oraz specjalistycznego - 1,5 miesiąca. Na zakończenie wszystkich kandydatów czekają egzaminy.

  Ale nawet pozytywne ich zdanie nie oznacza, że kandydaci zasilą szeregi bojowe JWK czy GROM-u, czy innej jednostki specjalnej. Będzie to możliwe dopiero po odbyciu trzyletniej służby w pododdziałach pomocniczych w wybranej jednostce.

  Przybędzie ekspertów

  Umożliwienie naboru cywilów do wojsk specjalnych było jednym z zaleceń NIK.

  W raporcie NIK ocenił, że żołnierze wojsk specjalnych są bardzo dobrze przygotowani do wypełniania swoich zadań, należycie wyszkoleni i wyposażeni, a uzupełnienie wyposażenia, które nastąpiło w 2013 r. sprzyja podniesieniu zdolności wojsk specjalnych do szybkiego reagowania. Oceniając pozytywnie polskie wojska specjalne, a zwłaszcza ich wyszkolenie i wyposażenie, NIK zwrócił się do Ministra Obrony o rozważenie poszerzenia ścieżki naboru do wojsk specjalnych o nabór zewnętrzny, kierując ofertę zatrudnienia także do osób spoza wojska, odpowiednio sprawdzonych przez służby kontrwywiadu i spełniających wysokie wymagania psychofizyczne.

  Raport NIK jest jedynie potwierdzeniem planów poczynionych w strukturach Dowództwa Wojsk Specjalnych.

  Celem uruchomienia Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych jest przede wszystkim wyszkolenie od podstaw ludzi będących ekspertami w różnych dziedzinach. Nabór na kurs Commando zostanie dopiero ogłoszony. Proces przygotowawczy do uruchomienia ośrodka prowadzony jest zaangażowaniem wielu instytucji np. WKU. Dlatego na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej wcześniej muszą zostać opublikowane dokumenty sankcjonujące ten proces. W dokumentach tych zostaną określone m.in. zasady i terminy przyjmowania wniosków.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama