Ważne
  Holding rozmawia ze związkami i słyszy: Nie!

  Holding rozmawia ze związkami i słyszy: Nie!

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wiceprezes KHW Robert Łaskuda: Spółka nie przewiduje zwolnień grupowych
  1/2
  przejdź do galerii

  Wiceprezes KHW Robert Łaskuda: Spółka nie przewiduje zwolnień grupowych ©Arkadiusz Gola

  Naprawianie spółki, albo utrata płynności: w KHW robi się naprawdę gorąco. Rozmowy ze związkowcami są trudne
  Katowicki Holding Węglowy walczy o byt. Spółce, jak wielokrotnie ostrzegał jej prezes Zygmunt Łukaszczyk, już być może w kwietniu grozi utrata płynności. Konieczne jest jej przystosowanie do obecnych warunków rynkowych. Wczoraj na ten temat debatował zarząd spółki ze związkami zawodowymi. Zwią-zki nie zaaprobowały planu naprawczego, chcą trójstronnych rozmów i rządowych gwarancji. Czy także w Holdingu dojdzie do protestów na miarę Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

  Przyszłość Bożych Darów

  W Holdingu ma być wprowadzony plan naprawczy. Dyskusje na jego temat ze związkami trwają tak naprawdę już od grudnia. Jednym z jego elementów i zarazem punktem zapalnym jest likwidacja ruchu Boże Dary.


  Pracuje tam około 1800 górników. Przynosi on duże straty. W 2014 roku to było nawet ponad 200 mln zł. Jak informuje Wojciech Jaros, rzecznik spółki: ostatni raz zarobek na sprzedanym węglu był na tym ruchu wyższy od kosztów jego wydobycia i przeróbki w roku 2005.

  Wydobycie zeszło głębiej, wydłużyły się drogi dotarcia od podszybia do ściany, obniżyła średnia miąższość ścian i wystąpił metan, którego przedtem nie było. Proporcje dramatycznie uległy zmianie.

  Cała spółka na minusie

  Spółka informuje, że ilość węgla, jaki można wydobyć z obecnie eksploatowanych ścian na Bożych Darach nie pokryje tego kosztu. Nawet przychody całej kopalni Murcki-Staszic nie będą w stanie tego wyrównać. Ubiegłoroczna katastrofa na Wesołej fatalnie wpłynęła na kondycję finansową Holdingu. Cała spółka jest na minusie. Zarząd KHW proponuje przekazanie ruchu Boże Dary do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Są też inne opcje, np. zamrożenie kopalni i czekanie na lepsze czasy. Co się stanie z jego pracownikami? Są na to pomysły.

  Tyle że jeszcze niezbyt konkretnie. Zarząd chce za pomocą ankiety sprawdzić, czego oczekują pracownicy. W grę wchodzą alokacje, program dobrowolnych odejść. Do 2020 roku zatrudnienie w Holdingu ma być o 4000 osób mniejsze. Wiceprezes Robert Łaskuda podkreśla, że spółka nie przewiduje zwolnień grupowych.

  2017 rok już na plusie?

  W programie naprawczym ozpatrywany jest również. wariant sprzedaży spółki zależnej - Zakładów Energetyki Cieplnej SA w Katowicach. Zarząd już wcześniej zaczął też rozmowy o oszczędnościach. Chodzi o zawieszenie części górniczych świadczeń. Początkowo (listopada 2014) na stole rozmów znalazły się nagroda barbórkowa, "czternastka", odprawy emerytalne, deputaty węglowe dla pracowników i emerytów, bilet z Karty Górnika oraz ekwiwalent za pomoce szkolne.

  Prezes Zygmunt Łukaszczyk obiecuje, że jeśli plan naprawczy zostanie przyjęty i wdrożony, i jeśli banki go przyjmą, to na koniec 2015 roku wynik spółki powinien wynieść w okolicach zero-plus, a w 2016 roku znacznie powyżej zera.

  Związkowcy mówią: Nie

  Co na to związkowcy? Rozmowy nie są łatwe. Te wczorajsze zakończyły się fiaskiem, ale w przyszłym tygodniu będą kolejne. Działacze oczekują szczegółów, a zarząd ich nie podaje. Jednak obie strony nadal chcą rozmawiać. Związkowcy odrzucili część planu naprawczego dotyczącego Bożych Darów.

  - O to wszystko się rozbija. Nie wiemy jaki los czeka zatrudnionych tam górników. W porozumieniu w sprawie Kompanii Węglowej wszystko zostało krok po kroku opisane, tutaj tego nie ma - podkreśla Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpnia 80. Dodaje, że potrzebny jest program dla całego Holdingu i to wypracowany w rozmowach trójstronnych.

  - Sam zarząd Holdingu sobie z tym nie poradzi. Potrzebne są całościowe rozwiązania. Prezes Zygmunt Łukaszczyk wyraźnie podkreśla, że pieniądze na wypłaty będą na pewno do marca, ale kwietniowe stoją już pod znakiem zapytania - mówi związkowiec.

  Co czeka KHW w najbliższych miesiącach? Czy uda się sprawę rozwiązać spokojnie? Przeprowadzić naprawę?


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprawa dla Prokuratury Likwidacja KWK Murcki (Boże Dary)

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jeśli te Barany z holdingu zamkną lub sprzedadzą kopalnie Murcki (Boże Dary)które notabene mają największe złoża udokumentowane ze wszystkich kopalń to Staszic po fedruje może jeszcze 2, 3 lata i...rozwiń całość

   Jeśli te Barany z holdingu zamkną lub sprzedadzą kopalnie Murcki (Boże Dary)które notabene mają największe złoża udokumentowane ze wszystkich kopalń to Staszic po fedruje może jeszcze 2, 3 lata i im się złoża skończą bo nawet na tą chwile fedrują złoża Murcek.
   A wcześniej zamkną Wieczorek, Wujek no i Staszic jak dobrze pójdzie zostanie Wesoła jeśli jej wcześniej nie zajadą.
   A na końcu zostanie gmach Holdingu na Damrota z darmozjadami i nierobami pierdzącymi w stołek. I się na końcu okaże że najlepiej to fedrują gmach Holdingu na Damrotazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slazak

   yo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   NIE BEDZIEMY NASZYM KOSZTEM PLACIC ZA BLEDY I NIEUDOLNOSC CALEGO ZARZADU !!!!!! Jak nie umiecie zarzadzac holdingiem to Dziekujemy wam za wspolprace!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Johny

   Boże Dary! Rozumiecie? Boże Dary! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Przepiękna jest nazwa tej kopalni. To dlatego chcą ją zamknąć. Bruksela i platforma nie trawią takich słów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za fatalny stan górnictwa

   Ślonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Winne jest Państwo Polskie i zarządy kierymy zarządzają ludzie z Warszawy przedstawiciele rządu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gosc 50

   Laup (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

   Niemcy uchwala rzadow/Landy i Berlin/ z 2007 postanowlili zlikwidowac gornictwo w 2018!Obecnie pracuja 2 =8000ludzi.Niemcy juz w 1951 importowali wegiel z USA.
   Pech dla Polski:z obydwu stron stolu...rozwiń całość

   Niemcy uchwala rzadow/Landy i Berlin/ z 2007 postanowlili zlikwidowac gornictwo w 2018!Obecnie pracuja 2 =8000ludzi.Niemcy juz w 1951 importowali wegiel z USA.
   Pech dla Polski:z obydwu stron stolu do rokowan,siedza ludzie totalnie nie znajacy gospodarki rynkowej,przyczym Salon warszawski=totalne nieuki ma przewage sily,jak zawsze no i sympatie spoleczenstwa!
   ZZ ciagle zyja w 19 wieku,w czasie kiedy opalanie z torfu przeszlo na wegiel i nie Maja pojecia o rynku surowcow!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Laup

   hehehe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   a od jutra likwidujemy miejsca pracy tam kaj robisz ty


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   heheheh

   Luap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   moze bys cos glupszego wymyslil,polglowku!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gość 500

   Wybujane Ambicje !!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   W moim miejscu pracy ja zarabiam napisze żę godnie, ale żaden związkowiec nie zarabia 10-20 tyś oraz nie ma 9 central związkowych, bo bym zarabiał marnie. I dzięki temu moja firma działa i nie...rozwiń całość

   W moim miejscu pracy ja zarabiam napisze żę godnie, ale żaden związkowiec nie zarabia 10-20 tyś oraz nie ma 9 central związkowych, bo bym zarabiał marnie. I dzięki temu moja firma działa i nie prosi państwa o miliardowe dotacje. Ale takiemu po podstawówce to trudno zrozumieć. ( taka mała grecja)
   I tu jest klucz do rozwiązania problemu.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   a co z niemieckim węglem brunatnym?

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   :::

   Zdjęcie autora komentarza
   PAJACE

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   PRECZ RĘCE OD WŁAŚCICIELA --co za syf

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LongJohnSlver

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   myślenie masz ograniczone....kto odpowiada za kiepski stan górnictwa ..związkowcy czy Panstwo Polskie....poprzez zarząd skarbu panstwa.....jedynym wyjściem jest wyrzucenie (można też wywieść na...rozwiń całość

   myślenie masz ograniczone....kto odpowiada za kiepski stan górnictwa ..związkowcy czy Panstwo Polskie....poprzez zarząd skarbu panstwa.....jedynym wyjściem jest wyrzucenie (można też wywieść na lawetach)..bez bicia..tych oszolomów i cwaników karierowiczów ..którzy dziś zarządzają Polską jeden już uciekl sam...na lepsze koryto...Amenzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prywatyzacja Górnictwa

   Gość 500 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Masz racje że to Państwo Polskie odpowiada za ten bałagan bo nie potrafi wziąść towarzystwo górnicze za tzw p y s k. Należy k o n i e c z n i e: s p r y w a t y z o w a ć to całe górnictwo i...rozwiń całość

   Masz racje że to Państwo Polskie odpowiada za ten bałagan bo nie potrafi wziąść towarzystwo górnicze za tzw p y s k. Należy k o n i e c z n i e: s p r y w a t y z o w a ć to całe górnictwo i bezpieczeństwo energetyczne będzie zapewnione i nie będzie dopłat do górników.
   Ja bym oddał to całe nasze górnictwo firmie niemieckiej do zarządzania, aby zrobiła porządek jak Polacy nie potrafią.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gość 500

   hehehe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   ty ty sie zajmnij swoja robotą i zagladej na siebie chamie gorolski

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gość 500 (

   Gośc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   na razie to górnictwo dopłaco do takich jak ty

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam nadzieję, że kiedyś górnicy Ziętka i Dudę wywiozą na taczkach. A wcześniej wpie...lą im porządn

   LongJohnSlver (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   Dziwi mnie bezrefleksyjność pracowników kopalń, którzy pozwalają sobą manipulować taki Ziętkom i Dudom. A ci mają na względzie przede wszystkim swoje ambicje i swój interes, i nie zważają wcale na...rozwiń całość

   Dziwi mnie bezrefleksyjność pracowników kopalń, którzy pozwalają sobą manipulować taki Ziętkom i Dudom. A ci mają na względzie przede wszystkim swoje ambicje i swój interes, i nie zważają wcale na to, że swoimi działaniami wpędzają kopalnie w jeszcze większe długi. Za parę miesięcy na jakiekolwiek programy naprawcze będzie już za późno, zabraknie pieniędzy na bieżącą działalność oraz na wypłaty i wtedy zacznie się prawdziwy dramat. A odpowiedzialna za to związkowa hołota znów będzie stać na czele protestów.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ludzie

   Reimund (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   A moze by tak tych PREZESOW wyciepnac co z Warszawy przyjechali.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama