Ważne
  Rosomaki dostaną

  Rosomaki dostaną mobilny warsztat i nowe wyposażenie

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rosomaki dostaną mobilny warsztat i nowe wyposażenie
  1/8
  przejdź do galerii
  Siemianowicka firma nie będzie się już skupiać tylko na produkcji Rosomaków. Pod koniec tego roku ma powstać całkiem nowy kołowy pojazd opancerzony.
  Wraz z przedłużeniem kontraktu z Ministerstwem Obrony Narodowej na kontynuację produkcji Kołowych Transporterów Opancerzonych "Rosomak", spółka Rosomak SA weszła w nową erę swojej działalności. Obok produkcji bazowych wersji KTO "Rosomak", siemianowicki zakład zajmie się m.in. produkcją i dostarczeniem wojsku polskiemu wozu rozpoznania technicznego oraz pracami nad powstaniem nowego kołowego transportera opancerzonego 6x6. - W tym roku nastąpiła zasadnicza zmiana - mówi Michał Rumin, rzecznik prasowy Rosomak SA. - Wcześniej zawsze podkreślaliśmy, że najważniejsza jest produkcja KTO "Rosomak" i to nadal jest bardzo ważne, ale w tym roku, jako że mamy pełne wsparcie dla cyklu życia tych pojazdów, ich produkcja staje się dodatkiem do innych spraw.

  Najważniejszymi sprawami na dzień dzisiejszy jest to, jak Rosomak SA się rozwinie do 2019 roku, czyli do momentu, kiedy kończy się kontrakt z MON-em wart 1 mld 650 mln zł. - Rok 2015 jest początkiem rozwoju tego rozwoju - podkreśla Rumin.

  Stąd pierwszą rzeczą, jaką w tym roku Rosomak SA wykona dla wojska polskiego, jest dostarczenie kilkunastu wozów rozpoznania technicznego. Będą to oczywiście pojazdy typu "Rosomak", ale z całkowicie innym wyposażeniem.

  - WRT to wstępna pomoc techniczna dla "Rosomaków". To taki mały warsztat, który będzie miał za zadanie być tzw. pierwszą pomocą dla uszkodzonych pojazdów - wyjaśnia Rumin dodając, że dotychczas "Rosomaki" z obojętnie jakim uszkodzeniem musiały trafić bezpośrednio na warsztat. - W przypadku niedużych uszkodzeń "Rosomak" będzie naprawiany siłami WRT. W przypadku cięższych uszkodzeń będzie miał za zadanie pomóc ściągnąć pojazd do warsztatu.

  Ważniejszą rzeczą od WRT będzie rozpoczęcie w tym roku prac nad całkowicie nowym pojazdem - Kołowego Transportera Opancerzonego 6x6.

  - W 2003 roku kiedy armia podpisywała z nami umowę, mieliśmy im dostarczyć pojazdy KTO 8x8 i 6x6. Z różnych względów armia z tych drugich zrezygnowała. Teraz, ze względu na modernizację polskich sił zbrojnych, armia będzie chciała kupić całkowicie nowy pojazd KTO 6x6 - wyjaśnia Rumin dodając, że siemianowickie zakłady w ten sposób chcą się też stać liderem na polskim rynku jeśli chodzi o kołowe pojazdy wojskowe.

  - W ubiegłym roku pracowaliśmy nad nowym pojazdem "na papierze". W tym rozpoczynamy realne prace, których efekty będziemy chcieli zaprezentować być może już pod koniec tego roku. Samo przekazanie nowego pojazdu do polskiej armii ma nastąpić w 2018 roku - wyjaśnia Rumin.

  W tym roku Rosomak SA dostarczy też polskiej armii ponad 30 sztuk wyremontowanych pojazdów, które służyły w Afganistanie.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama