Menu Region

W sobotę dzień otwarty zamku w Raciborzu [ZDJĘCIA]

W sobotę dzień otwarty zamku w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Aleksander Król

3Komentarze Prześlij Drukuj
Po raz pierwszy od trzech lat, czyli od rozpoczęcia remontu Zamku Piastowskiego w Raciborzu, jednego z najstarszych zabytków Śląska, mieszkańcy będą mogli go zwiedzić.
1/4
W sobotę dzień otwarty zamku w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Jeszcze trzy lata temu Zamek Piastowski był ruiną.

(© fot. Aleksander Król. )

Po raz pierwszy od trzech lat, czyli od rozpoczęcia remontu Zamku Piastowskiego w Raciborzu, jednego z najstarszych zabytków Śląska, mieszkańcy będą mogli go zwiedzić. Dziś jest "dzień otwarty u Piastów". Jako pierwsi pokazujemy naszym Czytelnikom odnowione komnaty, w których kiedyś mieszkał książę Przemysław. Sprawdziliśmy - warto wybrać się dziś do Raciborza!

Od 2008 roku, gdy na teren zamku weszli robotnicy, zaszły tu olbrzymie zmiany. Gotowe są już dwa budynki - bramny oraz książęcy. Mimo że do zakończenia wszystkich robót, które finansuje Unia Europejska, pozostało jeszcze kilka miesięcy, siedziba Piastów już robi duże wrażenie.


Z sufitów zwisają olbrzymie, kryształowe żyrandole, a marmurowe schody prowadzące na piętra zostały podświetlone. Zresztą wcale nie trzeba będzie z nich korzystać, bo w XIII-wiecznym obiekcie zainstalowano windy podobne do tych, które można spotkać w wielkich galeriach handlowych. Gdyby nie pozostawiono średniowiecznych elementów, m.in. "graffiti" z 1629 roku, które na ścianie wyrył prawdopodobnie jakiś więzień, wydawałoby się, że to nowo wybudowany pałac. - Nie wierzyłam, że uda się odnowić nasz zamek. To była ruina - mówi Mariola Kolba z Raciborza.


W zamku będą restauracje i hotel
5 milionów euro na remont Zamku Piastowskiego przeznaczyła Unia Europejska.

Wyliczono, że cała inwestycja będzie kosztowała 30 mln zł. - Brakuje 4 mln zł na wykończenie wnętrz słodowni - mówi Adam Hajduk, starosta raciborski. W zamku utworzone zostanie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej, planowane jest otwarcie dwóch restauracji i hotelu. Do zabytku przeprowadzony zostanie Młodzieżowy Dom Kultury. Niestety nie wiadomo, jak zostaną zagospodarowane pozostałe pomieszczenia dużego obiektu, który będzie generował wielkie koszty.


Na turystów czekają cały dzień
Siedzibę Piastów będzie można zwiedzać dziś od godziny 10 do 16.

Na zwiedzanie zabytku trzeba zarezerwować sobie około 45 minut.

Po budynkach bramnym i książęcym mieszkańców będą oprowadzać pracownicy Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim oraz urzędnicy starostwa. Wejścia kolejnych grup zaplanowano na godziny 10, 10.45, 11.30, 12.15, 13, 13.45, 14.30 i 15.15.

Na miejsce zbiórki dla turystów wyznaczono budynek bramny, czyli pierwszy od ulicy Zamkowej obiekt całego kompleksu.
Reklama
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

mega przekręt

+59 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

turystka (gość)  •

Remontem zamku w Raciborzu powinien zająć się prokurator. To jest klasyczny przykład jak można robić remont, a raczej pseudo-remont, którym nie interesuje się konserwator. Ktoś powinien za tą dewastację beknąć, a Unia Europejska przyjrzeć się na co poszły miliony euro. Z pewnością zamek nie stał się centrum dziedzictwa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zamek

+55 / -45

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

widziałam (gość)  •

Dziennikarze powinni przybyć do Raciborza z aparatami i uwiecznić ten kicz w wykonaniu lokalnej władzy powiatowej. Może ktoś się zainteresuje tym, gdzie wsiąkły 24 miliony na remont zamku i przywrócenie mu historycznej wartości, a wyszedł pokemon made in china. Wszystkich chętnych zwiedzenia zamku i jego historycznych walorów ostrzegam, że mogą przeżyć szok i olbrzymie rozczarowanie. Ta sprawa nadaje się do telewizji. Może niezależna prasa od lokalnej władzy powiatowej z Raciborza pokaże światu jak nie powinien wyglądać zamek i zadowolonego z siebie starosty, który totalnie zeszpecił perłę gotyku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wszystko fajnie, tylko dlaczego dowiadujemy się o tym na chwilę przed

+41 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotrek (gość)  •

Gdyby takie wiadomości ukazywały się parę dni przed faktem to frekwencja była by zdecydowanie większa. Można by sobie tak zaplanować dzień żeby Racibórz odwiedzić. Mimo że do Raciborza mam około godziny drogi to nie mam już możliwości zorganizowania wyjazdy. A gdybym wiedział wcześniej z chęcią bym pojechał pozwiedzać.

Potem pracownicy zamku z żalem mówią, że ludzie się nie interesują i frekwencja niska. A gdyby była dobra promocja to i zwiedzających by nie brakowało.

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama