Menu Region

W sobotę dzień otwarty zamku w Raciborzu [ZDJĘCIA]

W sobotę dzień otwarty zamku w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Aleksander Król

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Po raz pierwszy od trzech lat, czyli od rozpoczęcia remontu Zamku Piastowskiego w Raciborzu, jednego z najstarszych zabytków Śląska, mieszkańcy będą mogli go zwiedzić.
1/4

Jeszcze trzy lata temu Zamek Piastowski był ruiną.

(© fot. Aleksander Król. )

Po raz pierwszy od trzech lat, czyli od rozpoczęcia remontu Zamku Piastowskiego w Raciborzu, jednego z najstarszych zabytków Śląska, mieszkańcy będą mogli go zwiedzić. Dziś jest "dzień otwarty u Piastów". Jako pierwsi pokazujemy naszym Czytelnikom odnowione komnaty, w których kiedyś mieszkał książę Przemysław. Sprawdziliśmy - warto wybrać się dziś do Raciborza!

Od 2008 roku, gdy na teren zamku weszli robotnicy, zaszły tu olbrzymie zmiany. Gotowe są już dwa budynki - bramny oraz książęcy. Mimo że do zakończenia wszystkich robót, które finansuje Unia Europejska, pozostało jeszcze kilka miesięcy, siedziba Piastów już robi duże wrażenie.


Z sufitów zwisają olbrzymie, kryształowe żyrandole, a marmurowe schody prowadzące na piętra zostały podświetlone. Zresztą wcale nie trzeba będzie z nich korzystać, bo w XIII-wiecznym obiekcie zainstalowano windy podobne do tych, które można spotkać w wielkich galeriach handlowych. Gdyby nie pozostawiono średniowiecznych elementów, m.in. "graffiti" z 1629 roku, które na ścianie wyrył prawdopodobnie jakiś więzień, wydawałoby się, że to nowo wybudowany pałac. - Nie wierzyłam, że uda się odnowić nasz zamek. To była ruina - mówi Mariola Kolba z Raciborza.


W zamku będą restauracje i hotel
5 milionów euro na remont Zamku Piastowskiego przeznaczyła Unia Europejska.

Wyliczono, że cała inwestycja będzie kosztowała 30 mln zł. - Brakuje 4 mln zł na wykończenie wnętrz słodowni - mówi Adam Hajduk, starosta raciborski. W zamku utworzone zostanie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej, planowane jest otwarcie dwóch restauracji i hotelu. Do zabytku przeprowadzony zostanie Młodzieżowy Dom Kultury. Niestety nie wiadomo, jak zostaną zagospodarowane pozostałe pomieszczenia dużego obiektu, który będzie generował wielkie koszty.


Na turystów czekają cały dzień
Siedzibę Piastów będzie można zwiedzać dziś od godziny 10 do 16.

Na zwiedzanie zabytku trzeba zarezerwować sobie około 45 minut.

Po budynkach bramnym i książęcym mieszkańców będą oprowadzać pracownicy Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim oraz urzędnicy starostwa. Wejścia kolejnych grup zaplanowano na godziny 10, 10.45, 11.30, 12.15, 13, 13.45, 14.30 i 15.15.

Na miejsce zbiórki dla turystów wyznaczono budynek bramny, czyli pierwszy od ulicy Zamkowej obiekt całego kompleksu.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.