Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu znaleźli sposób na to, jak... skrócić kolejki

Agata Pustułka
Pacjentka w przychodni lekarza rodzinnego w Tarnowskich Górach, a konsultanci z zakresu kardiologii i kardiochirurgii w Zabrzu. Chora nie musi czekać na wyzytę u specjalisty cztery miesiące
Pacjentka w przychodni lekarza rodzinnego w Tarnowskich Górach, a konsultanci z zakresu kardiologii i kardiochirurgii w Zabrzu. Chora nie musi czekać na wyzytę u specjalisty cztery miesiące arc.
Specjalny stetoskop pozwoli usłyszeć najmniejsze szmery w sercu pacjenta, choć znajduje się on kilkanaście kilometrów od szpitala.

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu znaleźli sposób na to, jak... skrócić kolejki do kardiologa. Na razie pod swoją opiekę wzięli dwie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej w Tarnowskich Górach i Zabrzu, ale już są efekty w postaci błyskawicznie skonsultowanych chorych.

Jak to możliwe? Oczywiście wykorzystali w tym celu nowe technologie, ale nieprzesadnie drogie i skomplikowane. Wystarczyły komputery, kamerki oraz specjalny stetoskop, czyli lekarskie słuchawki, które po przyłożeniu do ekranu komputera wychwycą najmniejsze szmery w sercu pacjenta.

Andrzej Goj z Tarnowskich Gór jest pierwszym pacjentem zdiagnozowanym na odległość. Po wyrwaniu zęba dostał bardzo wysokiego ciśnienia. Obawiał się, że to problemy z sercem. Wtedy lekarz rodzinny dr Jacek Knopik zaproponował mu konsultację ze specjalistami z Zabrza.

- Myślałem, że muszę gdzieś się zapisać, jechać, a tu okazało się, że mam wizytę od ręki, tyle że przez komputer - uśmiecha się pan Andrzej. Na szczęście w jego przypadku okazało się, że skok ciśnienia to jednorazowy, prawdopodobnie spowodowany stomatologicznym stresem wypadek.

- Byliśmy bardzo zadowoleni, bo normalnie to trzeba by się było najpierw wystać w kolejce do specjalisty - dodaje żona pana Andrzeja, Teresa.

Pomysłodawcą skrócenia kolejek jest prof. Mariusz Gąsior, kardiolog z ŚCCS.

- Zdajemy sobie przecież sprawę z tego, że pacjenci mają problem z dostępem do specjalisty. My mamy możliwości, by temu zaradzić. Z lekarzami rodzinnymi, którzy postanowili skorzystać z naszej oferty, jesteśmy umówieni na łączenie w określonym dniu i w określonych godzinach. Lekarz z POZ rekrutuje pacjentów wymagających konsultacji, a my sobie z nimi rozmawiamy i zbieramy dokładny wywiad, który bez względu na to, czy pacjent jest w naszym gabinecie, czy widzimy się przez komputer, przebiega tak samo - tłumaczy prof. Gąsior.

Zwykle podczas pierwszej wizyty u kardiologa najważniejszymi elementami są właśnie wywiad oraz badanie EKG, ewentualnie inne badania, które wcześniej zleca lekarz POZ: krew, cholesterol. Dopiero na podstawie tych danych specjalista wyznacza pacjentowi dalszą drogę: kolejne badania, pobyt w szpitalu.
- Na ekranie komputera widzimy wykonane przez lekarza rodzinnego EKG i porównujemy nasze opinie na zasadzie pełnego partnerstwa - dodaje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum.

Właśnie trwa konsultacja kolejnej pacjentki. Kobieta skarży się na bardzo dużą arytmię. Lekarze w Zabrzu wypytują o styl życia, wartości ciśnienia, cholesterol. Wreszcie decydują, że pacjentka powinna zgłosić się w szpitalu na koronarografię. Wyznaczają dogodny dla obu stron termin.

- Jestem bardzo zadowolony z tej formy współpracy - mówi dr Knopik. - Po pierwsze, pacjenci natychmiast dostają poradę i czują się znacznie pewniej. Nie tracą czasu na stanie w kolejkach, a ja mam gwarancję, że są prowadzeni przez najlepszych specjalistów. Poza tym mamy możliwość pilnego wezwania na konsultację, gdy trafi do mnie pacjent wymagający natychmiastowej reakcji i decyzji o przewiezieniu do szpitala.

Z doświadczenia dr. Knopika wynika, że pacjenci tak jak porady kardiologicznej potrzebowaliby "komputerowych" konsultacji z diabetologiem, endokrynologiem oraz hematologiem. Do tych specjalistów normalnie bardzo trudno się dostać.

- System się rozwija. To dopiero pilotaż. Nie widzę przeszkód, by w taki sam sposób odbywały się też konsultacje z lekarzami innych specjalności. Wszystko zależy od nas - dodaje prof. Zembala.

E-medycyna, czyli właśnie wdrażane w Zabrzu leczenie na odległość, jest szczególnie skuteczna w przypadku pacjentów starszych, dla których wizyta u lekarza POZ jest już dużym wysiłkiem.
Szczególnie korzystna dla seniorów

Demograficzne trendy są jasno określone - w 2050 roku liczba Polaków po 65. roku życia przekroczy 30 proc. To pod ich potrzeby musi rozwijać się medycyna. Jedną z gałęzi, która wesprze coraz starszych pacjentów, będzie telemedycyna. Już dziś każdy, kto ma komputer i internet, może znaleźć się pod opieką e-przychodni. Opiekująca się seniorem pielęgniarka może nadzorować via internet jego stan zdrowia, umawiać na wizyty, przypominać o lekarstwach albo ćwiczeniach rehabilitacyjnych.

Nie byłoby telemedycyny, gdyby nie... zimna wojna. To dzięki temu, że żołnierze amerykańscy rozproszeni w różnych bazach na świecie potrzebowali szybkiej konsultacji i leczenia, rozwinęła się łączność.

Dziś bardzo często lekarze korzystają z konsultacji na odległość, biorą udział w operacjach na odległość. Zabieg, który odbywa się w Zabrzu czy Katowicach, mogą obserwować lekarze w USA i wymieniać się uwagami oraz radami. Na ekranie komputera wyniki badań EKG, USG wyglądają tak samo, jakbyśmy trzymali wydruk w dłoni.

Uważasz, że e-diagnostyka to dobry pomysł, który skróci kolejki? Porozmawiaj z autorką


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!