Jastrzębie Zdrój: Jak złomiarz mógł pociąg wykoleić...

  Jastrzębie Zdrój: Jak złomiarz mógł pociąg wykoleić...

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Skład z węglem mógł spaść z wiaduktu na ruchliwą drogę w Jastrzębiu
  Jastrzębie Zdrój: Jak złomiarz mógł pociąg wykoleić...
  Przed jastrzębskim sądem ruszył proces Damiana M., złomiarza, który mógł doprowadzić do wykolejenia pociągu towarowego z węglem. - Pełny skład mógł spaść z wiaduktu na drogę, którą górnicy jadą do pracy! - dowodzi jastrzębska prokuratura.
  Oskarżony to 26-letni Damian M. Wedle ustaleń prokuratury, 2 sierpnia 2014 roku w rejonie ul. Górniczej dróżnik zauważył podczas rutynowej kontroli na torowisku brak niezwykle ważnego urządzenia - z rozjazdu kolejowego wymontowano element nazywany "kierownicą", który jest niezbędny do utrzymania ruchu.

  - Właśnie brak tego urządzenia skutkowałby wykolejeniem pociągu. Tam jest wiadukt i skarpa. Więc skład mógł nawet wylądować na drodze, ulicy Węglowej, gdzie jeżdżą samochody. A to ruchliwa trasa - wyjaśnia nam prokurator Jacek Rzeszowski, szef Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju.

  Policja szybko ustaliła, kto stoi za kradzieżą. Złomiarza zatrzymano. Nie miał świadomości, jakie zagrożenie mógł spowodować. Z początku przyznał się do tego, że w nocy wymontował urządzenie, a z rana, z pomocą wózka, wywiózł to z kolegą do skupu złomu. Potem zmienił zeznania i zapewniał, że urządzenie znalazł na pobliskiej hałdzie.

  - Dostał zarzut stworzenia katastrofy w ruchu i spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób. Grozi mu do 10 lat więzienia - dodaje Rzeszowski.

  Oskarżony jest z wykształcenia mechanikiem samochodowym, okazuje się, że na swoim koncie ma już wyrok za wyłudzenie. Nie pracuje, nie ma stałego miejsca zamieszkania.

  Okazuje się, że na śląskich szlakach kolejowych niemal codziennie grasują złomiarze, a straty wynikające z ich działalności są ogromne.

  - W ubiegłym roku na szlakach Śląska odnotowaliśmy 1190 kradzieży i dewastacji, nasi funkcjonariusze zatrzymali 201 sprawców. Spowodowali łącznie 3 mln 427 tysięcy złotych strat - wyjaśnia nam st. insp. Paweł Boczek, rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei.

  Łącznie na Śląsku infrastruktury torowej strzeże 444 funkcjonariuszy SOK, 81 działa w rejonie Częstochowy, 198 - Tarnowskich Gór i 165 - Katowic. Codziennie mają pełne ręce roboty: na mapie jest kilka "ulubionych" przez złodziei miejsc. - 95 zdarzeń mieliśmy na linii 137, na trasie Katowice-Legnica, w rejonie Kędzierzyna-Koźla. Bardzo wiele kradzieży ma miejsce na trasie nr 131 w rejonie Chorzowa Batorego, na linii 140 z Katowic do Nędzy. Kłopoty są w rejonie Rybnika i Leszczyn - wyjaśnia nam Paweł Boczek. Złomiarze opanowali także linię 132 (Bytom-Zabrze Biskupice), tam trzy czwarte zdarzeń to kradzieże sieci trakcyjnej, kradzieże zdarzają się też na linii nr 62 (Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce-Sosnowiec), czy na nieczynnej linii Bielsko-Biała-Cieszyn.

  - Łupem złodziei pada wszystko, co da się spieniężyć. Kable, części torowisk, "dropsy", czyli żeliwne obciążniki sieci trakcyjnej. W ubiegłym roku prowadziliśmy 1484 kontrole w skupach złomów. Na sprzedaży fragmentów naszej infrastruktury zatrzymaliśmy 41 osób, także dwóch skupujących - dodaje Paweł Boczek.

  Walka jest coraz skuteczniejsza, bo wszystkie najważniejsze magistrale kolejowe są monitorowane, w strategicznych miejscach stosowane są foto-pułapki, które reagują na ruch. Są montowane na słupach, drzewach i tak maskowane, by sprawcy ich nie widzieli. W ruchu są też mobilne centra monitoringu - to samochody wyposażone w kamery z teleobiektywami.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Węglowa a Górnicza?

   LG (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wszystko ładnie i pięknie, ale gdy pociąg wykolei się na wiadukcie nad ul. Górniczą na os. Przyjaźń, to jak może spaść na ul. Węglową na Borynii, gdzie nomen omen nie ma wiaduktu? Ponadto odległość...rozwiń całość

   Wszystko ładnie i pięknie, ale gdy pociąg wykolei się na wiadukcie nad ul. Górniczą na os. Przyjaźń, to jak może spaść na ul. Węglową na Borynii, gdzie nomen omen nie ma wiaduktu? Ponadto odległość obu miejsc to bagatela 5,42 km w linii prostej.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama