Jak mądrze zarządzać swoim budżetem? Duży efekt małych zmian...

  Jak mądrze zarządzać swoim budżetem? Duży efekt małych zmian [PORADNIK]

  Anna Nagel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czas zacząć mądrze zarządzać swoim budżetem. Zmiana podejścia do domowych finansów powinna być wyzwaniem dla całej rodziny
  Analiza wydatków jest żmudna, ale daje naprawę dobre efekty

  Analiza wydatków jest żmudna, ale daje naprawę dobre efekty

  Poprzez lepsze zarządzanie domowym budżetem można poprawić swoją sytuację finansową. Zmiana podejścia do domowych finansów musi być sprawą całej rodziny. Aby osiągnąć sukces, wszyscy członkowie, nawet najmłodsi, powinni włączyć się do projektu „naprawiamy rodzinny budżet”.

  Kluczem jest planowanie

  Najpierw musimy precyzyjnie określić sobie cel, który chcemy osiągnąć. Pamiętajmy przy tym, że nie ma cudownych „przeskoków” – małe, comiesięczne sukcesy dadzą po jakimś czasie efekt, którego nie osiągniemy, jedynie marząc o poprawie sytuacji finansowej. Przygotujmy zatem i wdrażajmy nasz prywatny program naprawczy.

  Kluczem do dobrego zarządzania budżetem domowym jest planowanie.
  A powinniśmy je rozpocząć od analizy wydatków. Choć jest to żmudne i czasochłonne zajęcie, może przynieść realne korzyści. Konieczne są systematyczność, skrupulatność i konsekwencja, ponieważ powinniśmy spisywać nawet najdrobniejsze wydatki. Spisujmy nie tylko kwoty, ale także to, co za nie kupiliśmy. Pozwoli to na podzielenie wydatków na kilka kategorii i zastanowienie się, na co wydajemy zbyt wiele.

  Aby analiza była miarodajna, powinniśmy spisywać wydatki przynajmniej przez trzy miesiące. Może się okazać, że coś nas zaskoczy – np. to, ile w sumie w miesiącu wydajemy na drobiazgi: kawę, hot dogi, słodycze dla dzieci, gumy do żucia albo na papierosy.

  Po analizie dotychczasowych zwyczajów wydatkowych czas na planowanie bud¬żetu. Powinniśmy na początek określić kwotę, którą co miesiąc wydajemy na pokrycie podstawowych zobowiązań: czynsz, media, raty kredytów, abonamenty i rachunki za telefon, internet czy telewizję kablową. Należy też określić kwotę awaryjną, którą warto mieć co miesiąc w zanadrzu na ponadplanowe wydatki, które w zasadzie przydarzają się co miesiąc. Do tej kategorii zaliczymy: wizytę u dentysty, naprawę lub kupno drobnego sprzętu AGD czy RTV, składkę na wycieczkę szkolną czy zakup zimowych butów i odzieży dla dzieci. Po zsumowaniu tych pozycji obowiązkowych i odjęciu ich od naszych przychodów pozostanie nam faktyczna kwota, która co miesiąc zostaje nam „na życie”. Porównajmy ją z wynikami naszej analizy i zastanówmy się, co możemy zmienić, aby osiągnąć określony cel.

  Na stronach internetowych poświęconych finansom znajdziemy wiele narzędzi, które pomogą nam w planowaniu domowego budżetu czy systematycznym oszczędzaniu. Również na stronach inter¬netowych banków znajdziemy pomocne rozwiązania.

  Czy będzie to zaawansowana technologicznie aplikacja, czy zeszyt i ołówek – najważniejsza jest konsekwencja w kontrolowaniu budżetu.

  Rozsądne wydatki to sposób na oszczędzanie

  Po przeprowadzeniu analizy łatwiej będzie wytypować pozycje, na których możemy zaoszczędzić. Może będzie to rezygnacja z kawy na wynos, jedzenia na mieście czy przekąsek.

  Jeżeli jednak stwierdzimy, że nie wydajemy pieniędzy na rzeczy zbędne, zastanówmy się, czy wydajemy je we właściwym miejscu i najkorzystniej. Zakupy spożywcze warto pogrupować na produkty świeże i te, które możemy kupić na zapas. Te pierwsze musimy oczywiście kupować często i w okolicy domu czy pracy, aby nie tracić czasu i pieniędzy na dojazd, ale po większe zapasy spożywcze czy chemię gospodarczą warto się wybrać raz w miesiącu do najtańszego hiper¬marketu czy dyskontu.

  Miejmy jednak oczy otwarte, czytajmy etykiety i porównujmy ceny – nie zawsze bowiem towar oznakowany jako promocja jest faktycznie najtańszy. Pomocą mogą być nielubiane przez większość gazetki reklamowe wrzucane do skrzynek, które pozwalają na porównanie cen u konkurencji.

  Pamiętajmy też, aby na zakupy zawsze chodzić z listą i kupować wyłącznie to, co się na niej znajduje. Upewnijmy się, czy nie wyrzucamy przeterminowanego jedzenia – może czas ograniczyć kupowane ilości. Warto sprawdzić, gdzie kupujemy paliwo. Z reguły tankujemy z przyzwyczajenia na tej samej stacji benzynowej, podczas gdy o kilka przecznic dalej może być tańsza stacja. W dużym mieście różnice w cenie za litr sięgają nawet kilkudziesięciu groszy. Niektóre zakupy – np. książki, płyty czy sprzęt elektroniczny – opłaca się robić w sprawdzonych sklepach internetowych, które często oferują ceny o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent niższe.

  Pamiętajmy też, że konkurencyjna walka o klienta dotyczy nie tylko zakupów, ale także stałych wydatków – dostawców prądu, telewizji kablowej, internetu czy telefonu. A może będzie się nam opłacało przenieść numer telefonu komórkowego do innego operatora lub zmienić abonament na tańszy, jeżeli nie wykorzystujemy wszystkich usług z wykupionego pakietu? Warto sprawdzić też ofertę konkurencyjnych dostawców energii. Dzięki stopniowo, ale konsekwentnie wprowadzanym zmianom możemy zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie.

  Jeżeli przeczytałeś artykuł z cyklu „Twoje Finanse” dotyczący zarządzania budżetem domowym, odpowiedz na kilka pytań. Odpowiedzi należy nadsyłać na adres tf@polskatimes.pl Pobierz ankietę

  Zdobywaj wiedzę o finansach i wygraj czytnik ebooków

  Projekt "Twoje Finanse" realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "pierdu sru"

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   co za pier...nie, naucz się dobrze planować swoje wydatki i nie szastać na prawo i lewo. 1260 zł na miesiąc powinno ci wystarczyć na życie, opłaty, czynsz - pamiętaj o oszczędzaniu - bo wakacje za...rozwiń całość

   co za pier...nie, naucz się dobrze planować swoje wydatki i nie szastać na prawo i lewo. 1260 zł na miesiąc powinno ci wystarczyć na życie, opłaty, czynsz - pamiętaj o oszczędzaniu - bo wakacje za pasem a pewnie marzy ci się wypad nad Bałtyk lub Adriatykzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama