Kolejny parlamentarzysta idzie na wojnę z solariami

  Kolejny parlamentarzysta idzie na wojnę z solariami

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kolejny parlamentarzysta idzie na wojnę z solariami
  Tomasz Głogowski, poseł PO z Tarnowskich Gór chce ograniczać opalanie się obywateli i ostrzegać przed jego szkodliwością.
  Kolejny parlamentarzysta idzie na wojnę z solariami
  Po pierwsze - solaria mają być jak paczki papierosów: duże tabliczki mają ostrzegać klientów przed szkodliwym wpływem opalania, tak jak palaczy straszą opakowania (rakiem, bezpłodnością i śmiercią). Po drugie - ograniczenia wiekowe. Poniżej 16 roku zakaz wstępu do solarium. Po trzecie - "podatek solaryjny": w cenie opalania miałaby być zawarta opłata, przeznaczana na profilaktykę i leczenie nowotworów skóry.

  To priorytety Tomasza Głogowskiego, śląskiego posła PO, kolejnego ruszającego na antysolaryjną krucjatę. Parlamentarzysta napisał interpelację w tej sprawie do Ministra Zdrowia: "Wedle Światowej Organizacji Zdrowia korzystanie z solariów (...) szczególnie niekorzystnie wpływa na organizm osób poniżej 18 roku życia. Zgodnie z ustaleniami Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, regularne korzystanie z solariów jest równie niebezpieczne (...) jak palenie tytoniu. Istotnym problemem jest tanoreksja, diagnozowana u części osób nadmiernie korzystających z solariów. Uzależnienie to wymaga leczenia przez lekarza specjalistę - psychologa lub psychiatrę".

  - Można powiedzieć, że do interwencji zainspirowała mnie koleżanka mojej żony - osoba rozsądna i wykształcona, ale od kilkunastu lat nałogowo korzysta z solariów i dziś ma podejrzenie czerniaka - wyjaśnia Głogowski. - Chciałbym przede wszystkim pobudzić świadomość ludzi: że takie opalanie jest szkodliwe. Takiej świadomości, jak widać, wciąż nie ma.
  Tę świadomość miałaby być pobudzana przede wszystkim przez wielkie tablice ostrzegawcze zawieszane w solariach. Grzegorz Jakubek, właściciel kilku salonów opalania na Śląsku, odpowiada: "Ale przecież takie ostrzeżenia już wiszą w większości solariów w Polsce". - I to od jakichś 5 lat. Ograniczenia wiekowe? Dzieci nie przychodzą do solarium, a jeśli by się to zdarzyło, nie ma mowy, żebym pozwolił na to bez zgody rodziców. A ten podatek to już kompletna głupota - Jakubek podsumowuje pomysły Głogowskiego. - Pan poseł rozpoczyna kolejną nagonkę na naszą branżę. Niczym nieuzasadnioną, bo ludzie sami się ucywilizowali w tym zakresie, większość opala się z umiarem, poza tym lampy są nowocześniejsze i mniej szkodliwe.

  Jakubek ironizuje, że następnym krokiem mogą być zakazy wstępu na plażę. Przecież kąpiele słoneczne na powietrzu też mogą wywoływać raka skóry.

  - Proponuję, by pan Głogowski zajął się poważnymi problemami naszego kraju, nie tylko takimi, które dotyczą 1 proc. społeczeństwa - dodaje.

  Głogowski odpowiada, że zdrowie to jedna z najpoważniejszych spraw. W tym przedsięwzięciu ma sojusznika z drugiej strony politycznej barykady. Waldemar Andzel, zagłębiowski poseł PiS z solariami wojował 6 lat temu. Proponował m.in. ewidencjonowanie klientów salonów opalania, proponował też, by wyposażyć je w melanometry badające odporność skóry na promieniowanie UV. On także postulował o wieszanie tablic ostrzegawczych. Andzel wspiera Głogowskiego i deklaruje, że nie ma pretensji o przejęcie niektórych jego pomysłów.

  - Nie jestem zazdrosny, każdy kto przykłada się do czegoś dobrego, zasługuje na pochwały. Może jest szansa na przeforsowanie zmian ponad politycznymi podziałami - rozmarza się Andzel.

  Taki antysolaryjny PO-PiS.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wtf!

   zażenowana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Masakra! Co za gość! Mam nadzieję, że to tylko jakieś żarty, może w celu uzyskania rozgłosu ? Zamiast szukać dziury w całym i zajmować się pierdołami, wziąłbyś się chłopie za WAŻNE sprawy dla...rozwiń całość

   Masakra! Co za gość! Mam nadzieję, że to tylko jakieś żarty, może w celu uzyskania rozgłosu ? Zamiast szukać dziury w całym i zajmować się pierdołami, wziąłbyś się chłopie za WAŻNE sprawy dla naszego kraju... Szkoda słówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żenada

   Fanka posła (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   O tak, zdrowie to jedna z najpoważniejszych spraw. Jeszcze ważniejszą jest trzymanie się siłą swojego poselskiego stolca. Nawet metodą stworzenia koalicji PO - PIS w powiecie oraz kompletnie...rozwiń całość

   O tak, zdrowie to jedna z najpoważniejszych spraw. Jeszcze ważniejszą jest trzymanie się siłą swojego poselskiego stolca. Nawet metodą stworzenia koalicji PO - PIS w powiecie oraz kompletnie niekompetnetnego zarządu powiatu. Właśnie teraz kiedy powiat potrzebuje sprawnego menadżera by wyjść z kryzysu. Ale co tam przecież chodzi tylko o to by ten zarząd promował posła przed wyborami. PS. Gdzie są ścieżki na nasypie, które pan poesł promował przed poprzednimi wyborami???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   solaria.....jakby nie było innych problemów

   Kraszan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   No już nie ma się Głoguś czym zająć. Zakłady Chemiczne do dzisiaj stoją niezałatwione, a on się pierdołami zajmuje. Panie pośle, do roboty w końcu czas się zabrać a nie głupotami zajmować. Mało to...rozwiń całość

   No już nie ma się Głoguś czym zająć. Zakłady Chemiczne do dzisiaj stoją niezałatwione, a on się pierdołami zajmuje. Panie pośle, do roboty w końcu czas się zabrać a nie głupotami zajmować. Mało to jest innych problemów. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   solaria

   Mieszkanka Tarnowskich Gor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dokładnie panie Kraszan !! wielki szacun co do sprawy Zakladow Chemicznych czyzby Tomus ich nie znal??? Tak blisko nich przeciez mieszkal !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a co z słoncem

   mathb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   tez ograniczy je jakoś ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkodliwość !

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Szkodliwość to głosowanie na POPIS oraz czerwonych i zboczonych paligłupów !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama