Wszystkie śluby ważne

  Wszystkie śluby ważne

  A. Klich, D. Niećko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Już nie ma wątpliwości: wszystkie śluby udzielone w Bytomiu między lutym 2007 roku a styczniem tego roku są ważne.
  Mimo że udzielił ich kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wybrany niezgodnie z prawem. Wątpliwości rozwiało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przygotowało projekt nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. A rząd dwa dni temu ten projekt zatwierdził. Zgodnie z nim, wszystkie śluby, udzielone przez "nielegalnych" kierowników USC w całym kraju, czyli takich, których nie wybrano w konkursach, są ważne. W naszym regionie sprawa dotyczy Bytomia i Zawiercia.

  W Bytomiu "nielegalnym" kierownikiem był Krzysztof Przybylski, w 2007 powołany uchwałą Rady Miejskiej. Radny Krzysztof Wójcik poprosił jednak wojewodę o to, by sprawdził, czy powołanie kierownika bez konkursu jest zgodne z prawem. Wojewoda wniósł sprawę do WSA, a sąd wybór uznał za nieważny. Kierownik udzielił w tym czasie 183 ślubów. Zanim przygotowano nowelę, każda z par mogła wystąpić o unieważnienie małżeństwa, właśnie dlatego, że udzielił go "nielegalny" kierownik. Co ciekawe, Przybylski znów jest kierownikiem USC W Bytomiu - wygrał konkurs na to stanowisko.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama