Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunikacyjna rewolucja w Częstochowie: Nowy rozkład jazdy tramwajów od 1 lutego

Bartłomiej Romanek
Po zmianach "trójka", łącząca Północ z Wrzosowiakiem, kursuje w godzinach szczytu co 12 minut
Po zmianach "trójka", łącząca Północ z Wrzosowiakiem, kursuje w godzinach szczytu co 12 minut Bartłomiej Marciniak
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w lutym na próbę wprowadził nowy rozkład jazdy. Niestety, "nowość" oznacza wielkie cięcia w kursowaniu tramwajów

Miejski Zarząd Dróg i Transportu rozpoczął komunikacyjną rewolucję, zmieniając od 1 lutego rozkłady jazdy tramwajów. Niestety, dla częstochowian nie są to zmiany na lepsze i nie wprowadzono ich tylko na czas ferii zimowych, bo rozkłady mają obowiązywać co najmniej do końca lutego.

Po zmianach tramwaje jeżdżą ze znacznie mniejszą częstotliwością. Na Kucelinie na tramwaj trzeba czekać nawet 36 minut. Np. na przystankach na nowej linii tramwajowej na Wrzosowiak tramwaje zatrzymują się co 12 minut (wcześniej co 10). Tak samo jest w alei Pokoju. W praktyce oznacza to, że przez godzinę kursuje tam 5 zamiast 6 tramwajów.

A warto dodać, że Częstochowa - pozyskując środki unijne na nowe tramwaje - deklarowała, że nową linią będą one jeździć w godzinach szczytu co 7,5 minuty. Na dodatek część kursów wieczornych i popołudniowych oraz wszystkie weekendowe są realizowane składami jednowagonowymi. Częstochowianie już narzekają, mimo że wciąż trwają ferie, na to, że marzną na przystankach i muszą się tłoczyć w starych tramwajach.

Stanisław Sosnowski, wicedyrektor MZDiT, tłumaczy, że zmiany wprowadzono na próbę. - Celem jest optymalizacja komunikacji - mówi Sosnowski. - Zmiany będą obowiązywać przez cały luty, bo chcemy się przekonać, czy nowe rozkłady się sprawdzą. Wybraliśmy luty na testy, bo to najkrótszy miesiąc, poza tym są ferie i będziemy wiedzieć, jak to rozwiązanie sprawdza się w okresie wakacyjnym.

REGIOMOTO, OGŁOSZENIA MOTORYZACYJNE, KUPNO, SPRZEDAŻ, PORADY, TESTY
"Niektórzy przesyłają po dwieście zdjęć". Policja o donosach na kierowców
Czterolatek w samochodzie bez fotelika. Takie prawo proponuje rząd
Litr benzyny za 4 zł. Czy takie ceny paliw się utrzymają? (WIDEO)

Zmniejszenie liczby tramwajów to częściowo pokłosie większych kosztów kursów autobusów, które z powodu remontów dróg muszą jeździć objazdami. - Nowy rozkład nie wynika z szukania oszczędności, ale uchwała Rady Miasta z 2009 r. jasno precyzuje, że miasto ma określone możliwości, jeśli chodzi o finansowanie komunikacji miejskiej - zauważa Sosnowski.
Ale to nie koniec majstrowania MZDiT przy tramwajach. Wciąż ważą się bowiem losy nocnych tramwajów. Zarząd dróg przedstawi mieszkańcom pięć wariantów organizacji nocnej komunikacji.

Tylko w pierwszym nocne tramwaje pozostają bez zmian, w innych zastąpią je autobusy. W drugim wariancie będą jeździły one tą samą trasą co tramwaje, w trzecim autobusy na zmianę będą jeździć do dworca PKP na Rakowie i na stadion Rakowa. W pozostałych dwóch autobusy mają jeździć innymi trasami, przez osiedle Północ lub przez centrum miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!