Strajk w JSW: kibole, strzały, awantura. W Jastrzębiu byli...

  Strajk w JSW: kibole, strzały, awantura. W Jastrzębiu byli ranni i aresztowani

  Jacek Bombor, Kasia Spyrka, AMC

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Strajk w JSW: kibole, strzały, awantura. W Jastrzębiu byli ranni i aresztowani
  1/13
  przejdź do galerii
  Strajk w JSW. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej miały być spokojne rozmowy z mediatorem. Była bitwa pseudokibiców z policją, która użyła broni.


  Miało dojść do porozumienia, ale plany pokrzyżowali pseudoki-bice. Wczoraj, ok godz. 19, kiedy w siedzibie JSW miała się rozpocząć druga tura rozmów związkowców z Zarządem JSW i mediatorem, drzwi biurowca wyważyła grupa pseudokibiców. Policja musiała użyć broni.
  - Spośród strajkujących górników wyodrębniła się grupa pseudokibi-ców w szalikach klubowych i to oni byli najbardziej agresywni. Jedna osoba została ranna, a 4 najbardziej agresywne osoby zostały aresztowane - poinformował Andrzej Gąska, rzecznik śląskiej policji. Kiedy policja opanowała sytuację, rozmowy z mediatorem zostały wznowione.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Strajk w JSW. Starcia z policją przed siedzibą Spółki. Są ranni! [RELACJA, WIDEO, ZDJĘCIA]
  Sytuacja w JSW od kilku dni staje się coraz bardziej napięta. Zablokowane drogi wyjazdowe z Jastrzębia i Pawłowic, palenie kukieł prezesa JSW pod kopalniami i chóralne skandowanie "Zagórowski wypier... " - tak wyglądały wczorajsze protesty pod wszystkimi kopalniami Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mocne wsparcie jastrzębscy górnicy dostali od kolegów z innych śląskich kopalń. Pod Zofiówką spotkali się przy bramie, serdecznie uściskali. Wcześniej, przy wejściu na kopalnię, okładali pięściami wiszącą na szafocie kukłę ze zdjęciem Jarosława Zagórowskiego, prezesa JSW.

  - Dziękujemy, że jesteście. Górnicy to jedna rodzina, my o was w potrzebie też nie zapomnimy - zapewniał Roman Brudziński, wiceszef Solidarności w JSW. Odpowiedziały mu oklaski.

  Gorąco było pod wszystkimi kopalniami, pod Budrykiem pojawili się nawet rolnicy. Gołym okiem widać było, że związkowcom coraz trudniej zapanować nad tłumem. 1500 górników kopalni Jas-Mos przeszło wczoraj pod siedzibę JSW i tylko cud sprawił, że jej nie roznieśli. - Dziś udało się ich powstrzymać, ale co będzie jutro? Wszystko zależy od rozmów - przyznawał Roman Brudziński. Związkowcy winę za sytuację w Jastrzębiu zrzucają na prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego.

  - Nie chce odpuścić swojego stanowiska i wymusił swoim zachowaniem strajk. Ludzie mają dość. Górnicy sami wychodzą z kopalni, nie możemy ich powstrzymać - mówi Piotr Szereda, szef Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Wczoraj stanął na czele marszu górników z Jas-Mosu, choć nie chciał. - Byłem w biurze, kiedy dowiedziałem się, że półtora tysiąca górników wyszło z kopalni i idzie szturmować siedzibę JSW, a mieli iść tylko na chwilę zablokować rondo. Nie udało się ich powstrzymać. Doszliśmy pod budynek spółki i cudem udało się ich uspokoić, żeby nie doprowadzili do szturmu - mówi Szereda.

  Później okazało się, że w budynku w pogotowiu czekała kilkudziesięcioosobowa policyjna grupa szturmowa z tarczami, która wieczorem musiała użyć siły. Jastrzębski oddział prewencji w ostatnich dniach zasiliła dodatkowo grupa policjantów z jednostek z całego Śląska.

  - Sytuacja staje się nie do opanowania, ale nie my do niej doprowadziliśmy - dodaje Szereda.

  O co ten strajk? Zarząd zapowiedział cięcie kosztów po stronie załogi, co ma przynieść 517 mln zł oszczędności w firmie. Tymczasem związkowcy uważają, że koszty można ciąć także w innych miejscach. - W ostatnich latach JSW SA kupiła Koksownię Victorię - Kombinat Koksochemiczny "Zabrze" SA, PEC czy udziały od firmy transportowej Cargo PKP. W ostatnim okresie JSW nabyła kopalnię Knurów-Szczygłowice, która to transakcja pozbawiła spółkę płynności finansowej. Oprócz tych kosztownych zakupów JSW SA musiała jeszcze ponieść kolosalne wydatki na modernizację tych firm - wylicza Sławomir Kozłowski, szef "S" w JSW. - Te działania realizowane na życzenie poszczególnych ministerstw spowodowały sytuację, kiedy nikt nie rozliczał Zarządu JSW z bieżącej działalności, czyli za działania, które spowodowały w ostatnich latach zmniejszenie zdolności wydobywczych na węglu koksowym o około 3 mln ton - podaje przykład Kozłowski. Czy uda się dojść do porozumienia? Kiedy zamykaliśmy numer, spotkanie związkowców z władzami JSW trwało, a w naprzeciwko, w budynku szpitala, trwały modlitwy w szpitalnej kaplicy. - Modlimy się o spokój z uwagi na pacjentów - mówił kapelan szpitala.

  ***

  Górnicy z Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego wspierają związkowców z JSW. Wczoraj pikietami, a w poniedziałek pozostaniem na swoich stanowiskach przez trzy godziny po zakończeniu zmiany. Zapowiadają kolejne akcje, ale ich szczegółów nie ujawniają.

  W Kompanii podpisano porozumienie z rządem, ale związkowcy zaostrzyli stanowisko np. w sprawie ewentualnych opóźnień w wypłatach tzw. czternastek. Niepokoi także sytuacja w Holdingu, gdzie póki co związkowcy nie doszli do porozumienia z zarządem w sprawie programu, który ma przystosować spółkę do obecnej sytuacji gospodarczej (m.in. spór dotyczy zapowiadanego zamknięcia ruchu Boże Dary - przynosi ogromne straty, ale jeśli się tam zainwestuje, może być dochodowy). Ale KHW na takie inwestycje #nie stać. Jego prezes ostrzega, #że spółce grozi utrata płynności finansowej, zaś wypłaty pewne są tylko do końca marca. Co z kwietniem? Nie wiadomo.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (22)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rządowi najemnicy

   rotman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Po-paprańcy zadbają aby namieszać to najemnicy Polskiej Zjednoczonej Platformy Obywatelskiej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chyba obcy mieszają nam w gaciach

   król ubu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   ile to skrzyknąć kilku tępych szalikowców? odwrócić kota ogonem i obronić wiedzę prezesa, co jest bezcenna? gra idzie o bardzo dużą stawkę, a życie ludzkie jak widać mają za nic. Liczy się kasa?...rozwiń całość

   ile to skrzyknąć kilku tępych szalikowców? odwrócić kota ogonem i obronić wiedzę prezesa, co jest bezcenna? gra idzie o bardzo dużą stawkę, a życie ludzkie jak widać mają za nic. Liczy się kasa? nie człowiek? czy to ci sami szalikowcy co 11 listopada? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PSEudokibice to nieświadomi najemnicy opłacani przez RUSKĄ hołotę w PL, do destabilizowania kraju od

   Szymon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   PSEudokibice to nieświadomi najemnicy opłacani przez RUSKĄ hołotę w PL, do destabilizowania kraju od wewnątrz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DZ

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   To co znowu z wpisem? CENZURA CZY CZYJAŚ GŁUPOTA.?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Protesty się nasilają.

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Prawdę powiedziawszy NIC NOWEGO zawsze winę ponosi ten najniżej/narzędzie pracy/Władza to Pany
   złodzieje i szuje. ! Jak tylko pamięć sięga zawsze chcą z ROBOLA mieć narzędzie pracy a dobrze by...rozwiń całość

   Prawdę powiedziawszy NIC NOWEGO zawsze winę ponosi ten najniżej/narzędzie pracy/Władza to Pany
   złodzieje i szuje. ! Jak tylko pamięć sięga zawsze chcą z ROBOLA mieć narzędzie pracy a dobrze by było by owemu ROBOLOWI wystarczała ŁYŻKA RYŻU. Polityka jaką prowadzą wskazuje że swe miejsca pracy uważają za własność, czego dowodem jest zaproszenie policji do budynku, traktując to jak własność.!
   Całe życie jakie przeżyłem zawsze tak było że zakupione inne zakłady/niby przed upadłością/ stawały się cichą własnością p. dyrektora lub zarządu/sposób na wyrugowanie własności publicznej( Ni z tond ni
   z tam- tond ) znajduje się akt własności dla danego nowego właściciela,a mamy ich mnóstwo w
   ostatnich czasach w szeregach nowobogackich.! Dlatego też należy postawić pytanie o cel zakupów
   jakich dokonał zarząd i cel łożenia kosztów na owe inwestycje a jest prawdopodobne jak napisałem.
   Nie zważając że stracą płatności, zechcieli ściągnąć to z tegoż ROBOLA i bardzo dobrze ze w miarę się
   zorientowano i powołano strajk do życia. Pochwalam takie wyjście górników że pilnują swego miejsca pracy. Co następnie, należy tak długo strajkować aż ustąpi ochrona tych panów(policja)a zarząd wywieść na taczkach. Oni nie nadają się do zarządzania kopalniami. Tytuł na papierku do tego ich nie
   może kwalifikować ponieważ występują stronniczo,do własnej kieszeni ze szkodą dla kopalni i górników.!!!
   Takim to sposobem społeczeństwo ubożeje a niby prezesi -złodzieje zakupują posiadłości poza granicami kraju. PRECZ ZE ZŁODZIEJSTWEM.!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proponuje wszystkim strajkowac a wtedy wszyscy do wszystkich beda mieli pretensje

   zygam na ta cala polske szykuje znow manele i zpieprzam na wyspy UK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Wykaz strajkujacych przedewszystkim policja,wojsko,wieziennictwo,sklepy,szpitale,urzedy,..............................a zostawic h..... z wiejskiej niech sobie morde obijaja jak na ukrainie w...rozwiń całość

   Wykaz strajkujacych przedewszystkim policja,wojsko,wieziennictwo,sklepy,szpitale,urzedy,..............................a zostawic h..... z wiejskiej niech sobie morde obijaja jak na ukrainie w parlamencie.
   A kto moze nasrac kupe spakowac i wynocha jak najdalej z tego burdelu.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Każdy reżim ma swoje "tituszki". Prowokacje polskich "tituszek" z ZOMO PO

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   można było zaobserwować podczas ostatniego Marszu Niepodległości 11 listopada.

   Tutaj mamy do czynienia z "tituszkami" których propaganda określa jako "pseudo-kibice".
   "agresywni mężczyźni",...rozwiń całość

   można było zaobserwować podczas ostatniego Marszu Niepodległości 11 listopada.

   Tutaj mamy do czynienia z "tituszkami" których propaganda określa jako "pseudo-kibice".
   "agresywni mężczyźni", "nieznani sprawcy" a nawet "krewcy górnicy".
   Z kolei inne tabloidy piszą, o "zamieszkach milicji z górnikami"
   Jak widać, reżimowa propaganda jeszcze nie zdołała ustalić, komu przykleić łatkę "chuligana".

   Jedno jest pewne.
   Strajki i protesty w Polsce przybierają na sile i "tituszki" z PO-PSL będą miały coraz wiecej roboty. zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Reżim ciemniaków i złodziei PO-PSL uruchamia przemysł nienawiści wobec

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   każdego, kto stanowi potencjalne zagrożenie dla jego przestępczych działań.
   Raz może to być PiS, innym razem kibice, narodowcy, lekarze, rolnicy, a dzisiaj górnicy.
   Każdy i każda grupa społeczna...rozwiń całość

   każdego, kto stanowi potencjalne zagrożenie dla jego przestępczych działań.
   Raz może to być PiS, innym razem kibice, narodowcy, lekarze, rolnicy, a dzisiaj górnicy.
   Każdy i każda grupa społeczna może paść ofiarą sterowanego przemysłu nienawiści.
   Tak własnie robi się propagandę dla gawiedzi.
   A gawiedź jak to gawiedź, łyknie wszystko !
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dosyć wydawania kasy na głupoty!

   gffgfg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   zaprotestujmy jak nadejdzie propozycja zafundowania darmowych wczasów dla Ukraińskich dzieci wtedy trzeba zaprotestować!!!!! Ale wtedy zaprotestuje Cała Polska!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przecież tak uczono ludzi

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   tylko siłą można z władzą rozmawiać.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama