Obrazy Beksińskiego pojadą do Krakowa. Co skapnie...

  Obrazy Beksińskiego pojadą do Krakowa. Co skapnie Częstochowie? [ZOBACZ KOLEKCJĘ]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie obejrzeliście jeszcze wystawy 50 obrazów Zdzisława Beksińskiego? Macie czas do końca tego roku. Potem obrazy trafią do Krakowa.
  1/40
  przejdź do galerii

  Nie obejrzeliście jeszcze wystawy 50 obrazów Zdzisława Beksińskiego? Macie czas do końca tego roku. Potem obrazy trafią do Krakowa. ©arc/A. Heluszka, B. Marciniak

  Nie obejrzeliście jeszcze wystawy 50 obrazów Zdzisława Beksińskiego albo chcecie zobaczyć ją jeszcze raz? Macie czas do końca tego roku. Potem obrazy trafią do Krakowa.
  W Częstochowie wystawa prezentowana jest od 2006 roku i cieszy się sporą popularnością. Dzieła Beksińskiego zostały przekazane częstochowskiej galerii sztuki przez paryskich kolekcjonerów sztuki, Annę i Piotra Dmochowskich.

  Obrazy powędrują do Krakowa  Gdy w czerwcu ubiegłego roku pytaliśmy ówczesnego dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki - Czesława Tarczyńskiego, czy częstochowska wystawa zostanie przeniesiona, odpowiedział wymijająco, że to plotki.
  Teraz okazuje się, że obrazy zostaną przekazane Nowohuckiemu Centrum Kultury, a nasza galeria na pocieszenie dostanie 25 innych obrazów artysty, które do tej pory nie były u nas prezentowane. – Piotr Dmochowski, kierując się od dawna wyznaczonym sobie celem, by twórczość Beksińskiego nieustannie czynić przedmiotem zainteresowania publiczności, promować jego sztukę i wciąż zjednywać jej nowych zwolenników, podjął decyzję o umieszczeniu zbioru w nowym miejscu. – zaznacza p.o. dyrektora galerii Anna Paleczek-Szumlas. Oprócz obrazów w częstochowskim depozycie znajduje się również 100 rysunków oraz 100 fotografii, które są wypożyczane innym galeriom.

  Muzeum Beksińskiego było do tej pory jedyną ekspozycją w mieście, która cieszyła się ogromną popularnością. To na nią waliły tłumy. Inne galerie i muzea nie cieszą się takim powodzeniem. Na co dzień Miejska Galeria Sztuki świeci jednak pustkami, tłumy są tylko na wernisażach, gdzie spotyka się głównie od lat to samo towarzystwo. Galeria ma też niezbyt fortunne usytuowanie, bo los gmachu, w którym się znajduje nie jest pewny. Miasto wciąż szuka inwestora na tę atrakcyjną parcelę tuż przy Jasnej Górze. Czy “podmiana” obrazów pogorszy jeszcze bardziej sytuację częstochowskiej galerii? Przekonamy się w przyszłym roku. Na razie jednak zapraszamy do obejrzenia kolekcji pod Jasną Górę.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama