Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe centrum Gliwic: Zachodnia Brama Metropolii Silesia. Plany wracają!

Paweł Pawlik
wizualizacja P.A. NOVA
Miasto kupiło od PKP ziemię przed dworcem kolejowym, gdzie ma postać nowe centrum miasta. Powstanie tu m.in. centrum przesiadkowe.

Gliwice mają mieć nowe centrum. Będzie nowocześnie, praktycznie i zielono, a wszystko to za 100 milionów złotych. Kiedy? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że miasto zgodnie z planem pod koniec grudnia ubiegłego roku odkupiło od PKP teren przed dworcem kolejowym. Łącznie ok. 5 hektarów ziemi.

To tu powstanie nowe centrum miasta, którego centralnym punktem będzie centrum przesiadkowe o dumnie brzmiącej nazwie: Zachodnia Brama Metropolii Silesia.

Projekt, o którym głośno było w 2011 roku, wraca na usta miejskich planistów. Impulsem do rozpoczęcia prac jest długo wyczekiwany remont na gliwickim dworcu. Centrum przesiadkowe sprawi, że będzie można szybko i wygodnie przesiąść się w ciągu kilku minut z autobusu komunikacji miejskiej do autobusu PKS lub pociągu i odwrotnie. Nadanie reprezentacyjnego wyglądu placowi przed dworcem i terenom sąsiednim ma być elementem podnoszącym atrakcyjność tego miejsca.

- Celem projektu jest realizacja nowoczesnego systemu komunikacyjnego w skali metropolitalnej, integrującego wszystkie środki transportu publicznego z ruchem pieszym i rowerowym oraz parkingami - opisuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. Inwestycja zakłada zagospodarowanie placu przed dworcem po stronie południowej oraz tereny po stronie północnej, a także zmodernizowane przyległe ulice. Oprócz centrum przesiadkowego, wraz z rozbudową centrum, część obszaru zostanie przeznaczona na działalność komercyjną. Powstaną tu np. kawiarnie czy restauracje.

- Trwa procedura zmierzająca do wyłonienia wykonawcy, który wykona wariantową koncepcję techniczno-architektoniczną. Szacunkowy koszt to co najmniej 100 mln zł - mówi Jarzębowski.

Zachodnia Brama Metropolii Silesia ma powstać przy pomocy unijnego dofinansowania. Miasto złożyło w tej sprawie wniosek na przyznanie 120 mln zł. Wymogi tego programu przewidują, że do 2015 roku powinien uzyskać decyzję i pozwolenie na budowę, a zakończyć się i rozliczyć do 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty