Nowe centrum Gliwic: Zachodnia Brama Metropolii Silesia....

  Nowe centrum Gliwic: Zachodnia Brama Metropolii Silesia. Plany wracają!

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Miasto kupiło od PKP ziemię przed dworcem kolejowym, gdzie ma postać nowe centrum miasta. Powstanie tu m.in. centrum przesiadkowe.
  Nowe centrum Gliwic: Zachodnia Brama Metropolii Silesia. Plany wracają!

  ©wizualizacja P.A. NOVA

  Gliwice mają mieć nowe centrum. Będzie nowocześnie, praktycznie i zielono, a wszystko to za 100 milionów złotych. Kiedy? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że miasto zgodnie z planem pod koniec grudnia ubiegłego roku odkupiło od PKP teren przed dworcem kolejowym. Łącznie ok. 5 hektarów ziemi.

  To tu powstanie nowe centrum miasta, którego centralnym punktem będzie centrum przesiadkowe o dumnie brzmiącej nazwie: Zachodnia Brama Metropolii Silesia.

  Projekt, o którym głośno było w 2011 roku, wraca na usta miejskich planistów. Impulsem do rozpoczęcia prac jest długo wyczekiwany remont na gliwickim dworcu. Centrum przesiadkowe sprawi, że będzie można szybko i wygodnie przesiąść się w ciągu kilku minut z autobusu komunikacji miejskiej do autobusu PKS lub pociągu i odwrotnie. Nadanie reprezentacyjnego wyglądu placowi przed dworcem i terenom sąsiednim ma być elementem podnoszącym atrakcyjność tego miejsca.

  - Celem projektu jest realizacja nowoczesnego systemu komunikacyjnego w skali metropolitalnej, integrującego wszystkie środki transportu publicznego z ruchem pieszym i rowerowym oraz parkingami - opisuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. Inwestycja zakłada zagospodarowanie placu przed dworcem po stronie południowej oraz tereny po stronie północnej, a także zmodernizowane przyległe ulice. Oprócz centrum przesiadkowego, wraz z rozbudową centrum, część obszaru zostanie przeznaczona na działalność komercyjną. Powstaną tu np. kawiarnie czy restauracje.

  - Trwa procedura zmierzająca do wyłonienia wykonawcy, który wykona wariantową koncepcję techniczno-architektoniczną. Szacunkowy koszt to co najmniej 100 mln zł - mówi Jarzębowski.

  Zachodnia Brama Metropolii Silesia ma powstać przy pomocy unijnego dofinansowania. Miasto złożyło w tej sprawie wniosek na przyznanie 120 mln zł. Wymogi tego programu przewidują, że do 2015 roku powinien uzyskać decyzję i pozwolenie na budowę, a zakończyć się i rozliczyć do 2020 roku.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo El Comendante

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jesteś wielki

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama