Żory: krematorium juz jest, teraz powstanie kolumbarium

  Żory: krematorium juz jest, teraz powstanie kolumbarium

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Żory: krematorium juz jest, teraz powstanie kolumbarium
  Wiosną ruszy budowa kolumbarium w Żorach. Moda na urny i relikwiarze zmienia się każdego roku i zaskakuje formą.
  Żory: krematorium juz jest, teraz powstanie kolumbarium
  Już wiosną ruszy budowa kolumbarium w Żorach, które w naszym województwie stają się coraz bardziej popularne. Budowle na urny z prochami zmarłych mają już m.in. Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Bielsko-Biała czy Jaworzno. Żorskie kolumbarium powstanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Rybnickiej, przy budynku krematorium, które działa od niespełna miesiąca. Czy kremacje w Żorach staną się bardziej popularne? A co z modą na urny i relikwiarze?

  - Kolumbarium powstanie na głównym placu cmentarza komunalnego, po jego bokach. Będzie pięknie oddzielone od nagrobków. Powstaną alejki, będzie można przysiąść na ławeczce, pogrążyć się w modlitwie - mówią inwestorzy z Momentum, firmy, która zbudowała też spopielarnię w Żorach.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Krematorium Żory: Jak obiekt wygląda od środka? [ZDJĘCIA]


  Kolumbarium będzie powstawać etapami. - Najpierw powstaną jedna, dwie budowle, a potem pojawią się kolejne kolumbaria, w zależności od zainteresowania mieszkańców - dodają inwestorzy.

  Jak będzie wyglądać to miejsce? - Nasze kolumbaria będą miały okładzinę kamienną, przykrytą granitowymi płytami. W kolumbariach będą znajdować się wnęki, w które zostaną włożone urny z prochami zmarłych. Wnękę zakryje tablica upamiętniająca osobę zmarłą. Przy każdej kwaterze będzie parapet, gdzie będzie można ustawić znicz, położyć kwiaty. Kolumbaria będą wielkości dorosłego człowieka. Projekt inwestycji jest wciąż udoskonalany. W maju inwestycja powinna ruszyć - dodają inwestorzy.

  Dlaczego kolumbarium powstaje w Żorach? Jak wyjaśniają inwestorzy, jest coraz więcej kremacji i mieszkańcy pytali wielokrotnie o możliwość innego pochówku niż w tradycyjnym grobie. Co na to lokalni księża?

  - To, czy kolumbarium ruszy, to jest sprawa biznesowa inwestora. Sam jestem za pochówkiem tradycyjnym, jednak Kościół nie sprzeciwia się kremacji - powiedział nam ks. Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.
  Odkąd otwarto krematorium w Żorach, o kremację pyta coraz więcej mieszkańców, również spoza Żor. Wybierają urny i relikwiarze, których forma i wygląd niejednokrotnie może zaskakiwać.

  - Na razie mieszkańcy kupują u nas typowe urny, w kształcie "wazonu", bez ozdobników. W ofercie mamy jednak bardziej wyszukane urny: metalowe, mosiężne, a także drewniane, kamienne czy alabastrowe. Ceny urn zaczynają się już od 100 złotych, podobnie jak za relikwiarze - mówią inwestorzy. - Mamy katalog przeróżnych urn i relikwiarzy, także bardziej wyszukanych - dodają.

  W ofercie są przecież m.in.: urny metalowe, np. z wizerunkiem misia, w kształcie piłki futbolowej, metalowe nierdzewne z ozdobnikiem róż, aniołka, motylków, a także drewniane, ekologiczne, artystyczne, np. w formie wypalonej świecy, albo kompozytowe z onyksu czy marmuru. A relikwiarze?

  Są np. w kształcie serduszek, małych wazonów, krzyżyka. Można do nich przesypać część prochów zmarłego i nosić na łańcuszku na szyi lub ustawić na półce na regale, aby wspominać bliską zmarłą osobę.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Kolumbarium jest potrzebne.

   gestskoczka

   Zgłoś naruszenie treści

   Ale uważam, że takie kolumbarium na cmentarzu komunalnym powinien postawić – i to dużo wcześniej niż powstało krematorium – Zakład Techniki Komunalnej, bo to on jest administratorem cmentarza...rozwiń całość

   Ale uważam, że takie kolumbarium na cmentarzu komunalnym powinien postawić – i to dużo wcześniej niż powstało krematorium – Zakład Techniki Komunalnej, bo to on jest administratorem cmentarza komunalnego przy ul Rybnickiej.

   Mniejsze kolumbaria powinny powstać również na cmentarzach komunalnych w Rowniu, Baranowicach i Osinach.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   proch a popiół

   Xsawery (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz, a nie w popiół. Dlatego w kościele prawosławnym kremacja jest zabroniona. Dzisiaj na kremację swoich najbliższych ludzie decydują się z różnych względów,...rozwiń całość

   Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz, a nie w popiół. Dlatego w kościele prawosławnym kremacja jest zabroniona. Dzisiaj na kremację swoich najbliższych ludzie decydują się z różnych względów, przede wszystkim ekonomicznych i administracyjnych. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kremacja

   Krystyna Helena (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Panicznie boję się robaków, moja ostatnia wola to zostać spaloną w krematorium w Żorach a prochy złożone w urnie w kolumbarium na tym cmentarzu.Mam już prawie 71 lat i w najblizszym czasie pojadę z...rozwiń całość

   Panicznie boję się robaków, moja ostatnia wola to zostać spaloną w krematorium w Żorach a prochy złożone w urnie w kolumbarium na tym cmentarzu.Mam już prawie 71 lat i w najblizszym czasie pojadę z corką do Żor zobaczyć spalarnię i dowiedzieć się szczegółów.Mąż tez chce być spopielony ale za życia nie chce widzieć spalarni.Spopielanie zwłok to bardziej "higieniczne" z cmentarzy z grobów wszystko wsiąka do ziemi do wody.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niestety u katolików standardowy pogrzeb kosztuje

   pampers (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   no i STYPA trzeba zrobić , a zarobki w Biedronce cieniuśkie !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama