Minister Edukacji Narodowej: nie zamykajcie małych szkół

  Minister Edukacji Narodowej: nie zamykajcie małych szkół

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do 28 lutego samorządy mają czas na podjęcie decyzji o likwidowaniu szkół. Już teraz głos w tej sprawie zabrała Joanna Kluzik - Rostkowska. Zaapelowała, by samorządy zastanowiły się czy rzeczywiście warto szkoły zamykać. Przypomina, że na ich utrzymanie są dodatkowe pieniądze. W tej sprawie wysłała do gmin i miast list.
  Już wiadomo, że w województwie nie obędzie się bez zmian na edukacyjnej mapie. Przeznaczono szkoły do likwidowania, m.in. w Katowicach, Gliwicach czy Bytomiu. Decyzje w tej sprawie zapadną na lutowej sesji. W ten sposób samorządy chcą zaoszczędzić.

  Tym zmianom przygląda się Joanna Kluzik - Rostkowska, minister edukacji narodowej. Zaapelowała do prezydentów, burmistrzów i wójtów, by przemyśleli czy naprawdę warto likwidować szkoły. Szczególnie małe.

  - Likwidacja małych szkół daje często pozorne oszczędności – na konferencji prasowej podkreślała minister edukacji. - Budynki po zlikwidowanych lub skonsolidowanych szkołach często pozostają nadal na utrzymaniu gmin, bo trudno znaleźć na nie nabywców. Jeśli dzieci ze zlikwidowanej szkoły przejdą do szkoły zbiorczej, trzeba je będzie dowozić. Dojdą koszty związane z dojazdem i zatrudnieniem opiekuna - przypomniała. Zaznaczała też, że po objęciu obowiązkiem szkolny wszystkich sześciolatków (co wchodzi w życie od września 2015) w szkołach znów zacznie przybywać uczniów.

  Szkoły małe, to takie, w których uczy się mniej niż 70 uczniów. Znajdziemy je głównie w małych miejscowościach lub na wsiach. Kluzik - Rostkowska w swoim wystąpieniu podkreślała ich atuty. M.in.: lepszą dostępność, integrację społeczeństwa lokalnego, lepszy kontakt rodziców z nauczycielami, brak potrzeby dowożenia dzieci czy możliwość zorganizowania w budynku opieki przedszkolnej.

  Dodatkowo już za kilka lat mogą pełnić dodatkowe funkcje. Przypominała, że od 1 września 2015 wszystkie dzieci 4-letnie, a od 2017 - 3-letnie, będą miały prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. Jej zdaniem dzieci mogłyby uczestniczyć w zajęciach wychowania przedszkolnego w budynku szkolnym.

  - Małe szkoły na obszarach wiejskich mogą stanowić swoiste centra kultury (łączyć funkcję biblioteki, przedszkola, uniwersytetu III wieku), miejsca życia społeczności lokalnej (spotkań kulturalnych, siedziba komisji wyborczej, etc.) - podkreślała.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie dla likwidacji

   ojciec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie zamykać małych szkół szkoda ,że gmina Przelewice tego nie ogarnia i chce zamknąć dwie placówki w Żukowie i Jesionowie nawet po trupach bo przecież kurator nie wyraził zgody . Gmina wystosowała...rozwiń całość

   Nie zamykać małych szkół szkoda ,że gmina Przelewice tego nie ogarnia i chce zamknąć dwie placówki w Żukowie i Jesionowie nawet po trupach bo przecież kurator nie wyraził zgody . Gmina wystosowała odwołanie do Ministerstwa Edukacji żal zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama