Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MŚ Katar 2022: Budują stadiony, ale nie wiadomo, kiedy mundial [GALERIA STADIONÓW]

Jacek Sroka z Kataru
Dotychczas Khalifa miał status narodowego obiektu w  Katarze. Jego przebudowa budzi w tym kraju wiele emocji, ale i dumę
Dotychczas Khalifa miał status narodowego obiektu w Katarze. Jego przebudowa budzi w tym kraju wiele emocji, ale i dumę mat. prasowe
MŚ Katar 2022: Piłkarskie mistrzostwa świata Katar 2022 mogą odbyć się w... styczniu 2023 r. Katarczycy budują bajkowe stadiony, mają sposób na upały, a w kwestii korupcji twierdzą, że są czyści jak łza

MŚ Katar 2022: W siedzibie katarskiego komitetu zajmującego się organizacją piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku zegar na monitorze odmierza już czas do pierwszego meczu, choć nie jest jeszcze znany nawet dokładny termin turnieju. Na siedem lat przed pierwszym w historii mundialem na Bliskim Wschodzie trwają już prace przy budowie pięciu stadionów. Pierwszy z nich ma być gotowy w pod koniec 2016 r.

Mistrzostwa w zimie?

Kontrowersje wokół terminu mistrzostw w 2022 r. są równie wielkie jak w przypadku przyznania Katarowi organizacji tej imprezy. Padają różne daty, a jedną z propozycji jest rozegranie turnieju w… styczniu 2023 r., bo gdyby odbył się rok wcześniej, to kolidowałby z zimowymi igrzyskami olimpijskimi. Dziś nie wiadomo nawet, kiedy ogłoszony zostanie dokładny termin MŚ.

Nasser Al-Khater, dyrektor wykonawczy komunikacji i marketingu komitetu zajmującego się organizacją turnieju (dopiero w styczniu 2016 r. ma przekształcić się w komitet organizacyjny MŚ), na spotkaniu z dziennikarzami stwierdził, że data powinna zostać ogłoszona 24 lutego. Komitet Wykonawczy FIFA miał zamiar przedstawić ją w marcu, ale po kolejnej fali doniesień medialnych o nieprawidłowościach przy wyborze gospodarza mundialu zamierza przesunąć ogłoszenie terminu na połowę tego roku, bo w kwietniu sprawą powierzenia Katarowi organizacji MŚ ma zająć się Rada Europy.

Zegar umieszczony na 37. piętrze wieżowca Al Bidda Tower, stojącego niemal nad samą zatoką, podczas mojej wizyty wskazywał, że do pierwszego meczu MŚ pozostało 88 miesięcy i 16 dni, czyli turniej miałby się rozpocząć w połowie czerwca 2022 r. To tradycyjny termin piłkarskiego mundialu, tyle że mało realny. W Katarze panują bowiem wówczas 50-stopniowe upały i poruszanie się po ulicach jest bardzo męczące. Dlatego FIFA chciałaby rozegrać imprezę zimą, gdy termometry w Ad-Dausze wskazują tylko 20-25 st. - Bierzemy pod uwagę dwie opcje. Albo styczeń lub luty 2022 r., albo listopad lub grudzień tego roku - stwierdził nie tak dawno Jérôme Valcke, sekretarz generalny FIFA.

Katarczycy mają sposoby

Na rozegranie MŚ w tych terminach nie chcą się jednak zgodzić europejskie kluby, bo musiałyby zawiesić na ponad miesiąc rozgrywki ligowe. Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu Monachium i szef Europejskiego Stowarzyszenia Klubów Piłkarskich (ECA), zaproponował, by turniej odbył się w maju, argumentując, że ta data nie kolidowałby specjalnie z rozgrywkami ligowymi na Starym Kontynencie i pozwoliłaby uniknąć największych upałów. FIFA jest jednak niechętna tej propozycji, bo w kwietniu 2022 r. wypada ramadan - miesiąc postu dla muzułmanów, co poważnie utrudniłoby przygotowania do turnieju piłkarzom wyznającym tę religię.
A co o tym myślą sami Katarczycy? - Jesteśmy przygotowani na każdy termin. Mamy technologię umożliwiającą przeprowadzenie tej imprezy także latem - stwierdził Nasser Al-Khater.

Ta technologia to kurtyny powietrzne podobne do tych, które w Polsce można spotkać, wchodząc do niektórych sklepów. Tyle że u nas z umieszczonych nad drzwiami dysz teraz leci ciepłe powietrze, tu natomiast byłoby ono lodowate, no i skala przedsięwzięcia byłaby znacznie większa. Niemniej osiągnięcie na stadionie 22 st. C jest jak najbardziej realne, choć oczywiście kosztowne. Każdy z zaprojektowanych stadionów ma mieć urządzenia pozwalające na obniżenie na nim temperatury, choć dziś trudno jeszcze przesądzać, czy zostaną one zamontowane.

- Dla Kataru organizacja piłkarskich mistrzostw świata to jeden ze sposobów na zaistnienie na arenie międzynarodowej. Katarczycy są bardzo dumni z tego, że jako pierwsze państwo tego regionu otrzymali organizację tak dużej imprezy sportowej. Przypuszczam, że turniej nie odbędzie się latem właśnie ze względu na wysokie temperatury, ale FIFA na drodze konsensusu z klubami wypracuje jakiś inny termin - powiedział Maciej Kubicki, polski konsul w Katarze.

Kibice? Na pewno będą

Gospodarze mundialu pomyśleli także o kibicach. Dla nich mają powstać klimatyzowane fanzony, które testowali już podczas mundialu w Brazylii. Strefy kibica mogą powstać także w halach, których w Ad-Dausze i okolicy nie brakuje, a zapewnienie w nich odpowiedniej temperatury nie stanowi żadnego problemu. Zamknięte obiekty miałyby też ten plus, że umożliwiłyby np. wprowadzenie w nich sprzedaży piwa dla zagranicznych kibiców w trakcie mistrzostw, bo publiczna dystrybucja alkoholu w tym kraju nie wchodzi w grę.

W trakcie mistrzostw świata w piłce ręcznej trybuny hal świecą pustkami, ale Katarczycy są pewni, że na piłkarskim mundialu kibiców - zarówno miejscowych, jak i zagranicznych - nie zabraknie.

- Piłka nożna jest znacznie popularniejszym sportem niż piłka ręczna, zarówno na świecie, jak i w Katarze, więc nie obawiam się o frekwencję - stwierdził Nasser Al-Khater.
W filmie promocyjnym zaprezentowanym dziennikarzom gospodarze przekonywali, że w promieniu czterech godzin lotu od Ad-Dauhy mieszka miliard ludzi, więc naprawdę nie trzeba wiele zachodu, by wskoczyć w samolot i przylecieć na MŚ. Materiał ilustrowały m.in. efektowne fajerwerki wystrzeliwane nad stadionami, tyle tylko, że na razie w Katarze sztucznych ogni można używać wyłącznie z okazji Święta Niepodległości przypadającego 18 grudnia, a np. w sylwestra są zakazane. Wyjątek stanowił pokaz na koniec MŚ w piłce ręcznej.

Zburzyć, a by wybudować

Nie wiadomo jeszcze kiedy, ale częściowo wiadomo już gdzie rozgrywane będą mecze mundialu w 2022 r. W tej chwili trwają prace na pięciu obiektach, przy czym cztery z nich są budowane, a jeden… rozbierany. Ten ostatni to wybudowany 12 lat temu Al Rayyan Stadium na przedmieściach Ad-Dauhy. Początkowo miał zostać tylko rozbudowany z 20 do 40 tys. widzów, ale

Katarczycy uznali, że lepiej będzie go zburzyć i wybudować od nowa. Prace rozbiórkowe ruszyły w październiku i gdy kilka dni temu przejeżdżałem obok tego obiektu, zostało po nim jedynie puste pole oraz jeden maszt oświetleniowy. Wszystkie nadające się do wykorzystania elementy stadionowej infrastruktury mają być jednak wykorzystane na innych arenach piłkarskich.

Z obiektów, na których już trwają prace, najszybciej będzie gotowy Khalifa International Stadium. Powstały w 1976 r. obiekt był zmodernizowany na Igrzyska Azjatyckie w Ad-Dausze w 2006 r., a teraz poddany został kolejnemu liftingowi. Znajdujący się na terenie kompleksu sportowego Aspire Zone do niedawna był narodowym stadionem Kataru goszczącym wszystkie najważniejsze imprezy. Teraz jednak widownia tego wielofunkcyjnego stadionu zostanie zmniejszona do 40 tys. miejsc i unowocześniona. Prace mają zakończyć się pod koniec 2016 r. W trakcie MŚ mają tu być rozgrywane mecze grupowe i pucharowe do fazy ćwierćfinałów, a po turnieju pojemność trybun zostanie ograniczona do 25 tys.

Al Wakrah Stadium położony 15 km od Ad-Dauhy i wyglądający jak diament na pustyni oraz Qatar Foundation Stadium powstający w stolicy kraju na terenie miasteczka edukacyjnego będą miały po 40 tys. widzów i mają być gotowe na początku 2018 r. Na obydwu będą rozgrywane spotkania do fazy ćwierćfinałów włącznie, a po turnieju ich widownia ma zostać zmniejszona do 20-25 tys. Najdalej od Ad-Dauhy, bo w położonym 35 km na północ mieście Al Khor, budowany jest natomiast Al Bayt Stadium na 60 tys. miejsc. Ten obiekt ma być areną jednego z półfinałów i ma zostać oddany do użytku za trzy lata. Po turnieju liczba miejsc zostanie zredukowana o połowę poprzez rozbiórkę górnej części trybun.
- Przy budowie stadionów pracuje w tej chwili 74 tys. robotników - poinformowali gospodarze mundialu w 2022 r.

Uczyli się na polskim Euro

Po fali krytyki, jaka spadła na Katarczyków po śmierci kilkudziesięciu nepalskich pracowników budujących stadiony, komitet zajmujący się organizacją mistrzostw zorganizował kontrole wśród wykonawców inwestycji. Sprawdzane są godziny i warunki ich pracy oraz bezpieczeństwo budowlańców. 70 inspektorów sprawdza firmy zatrudniające Hindusów, Filipińczyków, Pakistańczyków, Nepalczyków i mieszkańców Bangladeszu, którzy głównie pracują na tych budowach, sporządzając szczegółowe raporty. Pierwszy z nich został opublikowany w grudniu. Drugi ma być gotowy w tym roku. W dalszym ciągu nie ma tu jednak płacy minimalnej, a firmy budowlane wciąż brutalnie wyzyskują azjatyckich pracowników.

- Rząd katarski pod naciskiem zachodniej opinii publicznej w ostatnich dwóch latach wprowadził wiele regulacji prawnych mających poprawić sytuację zagranicznych robotników, ale napotyka na duży opór ze strony biznesu, który musiałby je sfinansować - powiedział konsul RP Maciej Kubicki.

Gdy Katar aplikował o organizację MŚ, zgłosił do FIFA 12 stadionów. Po zmianie władzy w 2013 r. nowy emir Tamim ibn Hamad Al Sani stara się nieco zracjonalizować wydatki. Przy-szły emir był zresztą w Polsce z prywatną wizytą w 2012 r. i oglądał mecze podczas Euro, bo wykształcony w Anglii 35-letni władca bardzo lubi piłkę nożną. W tej chwili mówi się, że mundial w 2022 r. może zostać przeprowadzony na 10, a może nawet tylko ośmiu obiektach. Gospodarze argumentują, że są niewielkim państwem i nie potrzeba im aż tylu dużych stadionów, a odległości między nimi są tak niewielkie, że łatwo się między nimi przemieszczać.

- Decyzję w sprawie liczby aren mistrzostw świata podejmie FIFA. Zapadnie ona w 2016 r. - oznajmił Nasser Al-Khater.

Lewy i Milik byli w Katarze

Arena otwarcia mundialu i meczu finałowego ma znajdować się w Lusajl, tuż obok postawionej na finały mistrzostw świata w piłce ręcznej hali. Na razie stoi ona na środku pustyni, 30 km za Ad-Dauhą, ale wzdłuż autostrady łączącej ją ze stolicą kraju trwają intensywne prace budowlane i do mundialu ma tam powstać praktycznie nowe miasto. 80-tysięczny obiekt jest na razie tylko w fazie projektowania, bo niezadowoleni z efektów pierwszego konkursu Katarczycy postanowili go powtórzyć.
Każdy stadion MŚ ma być wyposażony w od dwóch do czterech boisk treningowych. Dla drużyn uczestniczących w tej imprezie mają zostać wybudowane także 64 bazy treningowe. Już teraz zimą na obozy do Kataru chętnie przyjeżdżają europejskie drużyny i chwalą warunki, w jakich mogą przygotowywać się do sezonu. W tym roku gościli tu już m.in. Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim i Ajax Amsterdam z Arkadiuszem Milikiem. Miejscowi dziennikarze wychodzą wówczas z siebie, by zdobyć wypowiedź światowej gwiazdy twierdzącej, że powierzenie Katarowi organizacji MŚ było dobrym pomysłem. Ostatnio takie zdanie wygłosił ponoć Thomas Müller, a przynajmniej ukazało się ono w katarskich gazetach.

Ten swoisty PR bardzo się przydaje, bo przecież wciąż nie milkną zarzuty wobec Kataru w sprawie nieprawidłowości przy wyborze gospodarza mundialu. Nasser Al-Khater pytany przez dziennikarzy wprost, czy doszło wówczas do korupcji, z kamienną twarzą odparł: - Komisja Etyki FIFA przeprowadziła śledztwo i niczego takiego ono nie wykazało. Jesteśmy w tej sprawie absolutnie czyści.

Stolica jak plac budowy

Znacznie bardziej zaawansowane niż budowa stadionów są prace związane z powstaniem w Katarze infrastruktury niezbędnej do przyjęcia w trakcie mundialu tysięcy gości z zagranicy. W ubiegłym roku oddano do użytku nowy terminal na jedynym w tym kraju lotnisku Hamad International Airport. W Ad-Dausze budowane są równocześnie dwie linie metra, a tuż za miastem w przyszłym roku zostanie oddany do użytku port, który pozwoli na szybsze sprowadzanie z zagranicy materiałów i maszyn potrzebnych do budowy. W stolicy rozbudowywane są ulice, powstają też nowe apartamentowce, centra handlowe i hotele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!