MŚ Katar 2022: Budują stadiony, ale nie wiadomo, kiedy...

  MŚ Katar 2022: Budują stadiony, ale nie wiadomo, kiedy mundial [GALERIA STADIONÓW]

  Jacek Sroka z Kataru

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dotychczas Khalifa miał status narodowego obiektu w Katarze. Jego przebudowa budzi w tym kraju wiele emocji, ale i dumę
  1/7
  przejdź do galerii

  Dotychczas Khalifa miał status narodowego obiektu w Katarze. Jego przebudowa budzi w tym kraju wiele emocji, ale i dumę ©mat. prasowe

  MŚ Katar 2022: Piłkarskie mistrzostwa świata Katar 2022 mogą odbyć się w... styczniu 2023 r. Katarczycy budują bajkowe stadiony, mają sposób na upały, a w kwestii korupcji twierdzą, że są czyści jak łza
  MŚ Katar 2022: W siedzibie katarskiego komitetu zajmującego się organizacją piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku zegar na monitorze odmierza już czas do pierwszego meczu, choć nie jest jeszcze znany nawet dokładny termin turnieju. Na siedem lat przed pierwszym w historii mundialem na Bliskim Wschodzie trwają już prace przy budowie pięciu stadionów. Pierwszy z nich ma być gotowy w pod koniec 2016 r.


  Mistrzostwa w zimie?

  Kontrowersje wokół terminu mistrzostw w 2022 r. są równie wielkie jak w przypadku przyznania Katarowi organizacji tej imprezy. Padają różne daty, a jedną z propozycji jest rozegranie turnieju w… styczniu 2023 r., bo gdyby odbył się rok wcześniej, to kolidowałby z zimowymi igrzyskami olimpijskimi. Dziś nie wiadomo nawet, kiedy ogłoszony zostanie dokładny termin MŚ.

  Nasser Al-Khater, dyrektor wykonawczy komunikacji i marketingu komitetu zajmującego się organizacją turnieju (dopiero w styczniu 2016 r. ma przekształcić się w komitet organizacyjny MŚ), na spotkaniu z dziennikarzami stwierdził, że data powinna zostać ogłoszona 24 lutego. Komitet Wykonawczy FIFA miał zamiar przedstawić ją w marcu, ale po kolejnej fali doniesień medialnych o nieprawidłowościach przy wyborze gospodarza mundialu zamierza przesunąć ogłoszenie terminu na połowę tego roku, bo w kwietniu sprawą powierzenia Katarowi organizacji MŚ ma zająć się Rada Europy.

  Zegar umieszczony na 37. piętrze wieżowca Al Bidda Tower, stojącego niemal nad samą zatoką, podczas mojej wizyty wskazywał, że do pierwszego meczu MŚ pozostało 88 miesięcy i 16 dni, czyli turniej miałby się rozpocząć w połowie czerwca 2022 r. To tradycyjny termin piłkarskiego mundialu, tyle że mało realny. W Katarze panują bowiem wówczas 50-stopniowe upały i poruszanie się po ulicach jest bardzo męczące. Dlatego FIFA chciałaby rozegrać imprezę zimą, gdy termometry w Ad-Dausze wskazują tylko 20-25 st. - Bierzemy pod uwagę dwie opcje. Albo styczeń lub luty 2022 r., albo listopad lub grudzień tego roku - stwierdził nie tak dawno Jérôme Valcke, sekretarz generalny FIFA.

  Katarczycy mają sposoby

  Na rozegranie MŚ w tych terminach nie chcą się jednak zgodzić europejskie kluby, bo musiałyby zawiesić na ponad miesiąc rozgrywki ligowe. Karl-Heinz Rummenigge, prezes Bayernu Monachium i szef Europejskiego Stowarzyszenia Klubów Piłkarskich (ECA), zaproponował, by turniej odbył się w maju, argumentując, że ta data nie kolidowałby specjalnie z rozgrywkami ligowymi na Starym Kontynencie i pozwoliłaby uniknąć największych upałów. FIFA jest jednak niechętna tej propozycji, bo w kwietniu 2022 r. wypada ramadan - miesiąc postu dla muzułmanów, co poważnie utrudniłoby przygotowania do turnieju piłkarzom wyznającym tę religię.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech biorą przykład z Chorzowa.

   wujek dobra rada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Będą mieć stadiony tanio, szybko i solidnie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama