Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w JSW: W JSW jest wstępne porozumienie. Nie będzie podwyżek i dodatków [WIDEO]

Katarzyna Spyrka
Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie pracują od 28 lutego. Manifestowali pod siedzibą JSW
Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie pracują od 28 lutego. Manifestowali pod siedzibą JSW Arkadiusz Ławrywianiec
Strajk w JSW: Po 16-godzinnych negocjacjach w JSW podpisano protokół rozbieżności. Strajk w JSW trwa jednak nadal. Dziś związkowcy zdecydują, co dalej. Zobaczcie wideo.

Strajk w JSW: Po szesnastu godzinach negocjacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, wczoraj rano, związkowcy i przedstawiciele zarządu JSW podpisali protokół ustaleń i rozbieżności. Nie oznacza to jednak końca strajku w kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzisiaj ma się zebrać sztab z udziałem wszystkich związkowców, który podejmie decyzję, co dalej i czy strajk będzie kontynuowany.

Nie ma porozumienia. Jest kompromis

Longin Komołowski, który uczestniczył w rozmowach w charakterze mediatora, przyznaje, że od początku miał pewne poczucie niedosytu.

- Wiedziałem, że jednego punktu - personalnego, dotyczącego zwolnienia prezesa Zagórowskiego - nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć. I tak też się stało. W protokole padają konkretne kwoty oszczędności, powrócono do kilku elementów poprzednich układów zbiorowych o pracę, między innymi do gwarancji zatrudnienia dla górników - tłumaczy Komołowski. - Przez cały czas trwania tych negocjacji ciążyła nam opinia, którą znalazłem w wielu artykułach i komentarzach, że skoro w Kompanii Węglowej wygrali związkowcy, to tutaj już nie mogą. A ja nie jestem zwolennikiem prowadzenia rozmów twardą ręką - dodaje.

To spowodowało, że wyczekiwane porozumienie nadal nie zostało podpisane, a jedynie powstał protokół, który teraz zostanie przekazany Radzie Nadzorczej. - Rada dokona teraz oceny tego dokumentu i argumentów w nich zawartych - dodaje Longin Komołowski.

Związkowcy uważają, że wczorajsze negocjacje to dopiero krok naprzód w całym, rozległym sporze.

- Żadna ze stron nie jest zadowolona z ustaleń, ale to chyba dobrze, bo mamy w tym meczu remis. Przed nami jednak jeszcze długa droga ustaleń, mających na celu ratowanie firmy z fatalnej sytuacji finansowej, w jakiej się znalazła - mówił Piotr Szereda, rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego.- Ze swojej strony zgodziliśmy się na zawieszenie kilku czynników płacowych, tak żeby wyprowadzić firmę z kryzysu - dodaje. O jakie czynniki płacowe chodzi?

Najważniejszym punktem podpisanego protokołu jest ten o porozumieniu zbiorowym podpisanym przez obydwie strony w maju 2011 r., przed prywatyzacją spółki. Niedawno Zarząd JSW chciał wypowiedzieć ten dokument.
Nie będzie podwyżek, znikną dodatki do urlopu

- Jeśli porozumienie z 2011 roku będzie dalej obowiązywać, co daje nam gwarancję pracy, jesteśmy gotowi na inne ustępstwa - powiedzieli związkowcy. Te ustępstwa zostały spisane w protokole.

W podpisanym wczoraj dokumencie znalazło się ich dziewięć. To m.in. zgoda na niewypłacanie dodatków do urlopu chorobowego i wypoczynkowego. Od 1 marca górnicy będą rozliczani tak, jak wszyscy inni pracownicy. Zawieszone zostaną też dopłaty do przewozów pracowniczych i biletów, co gwarantowała Karta Górnika. No i nie będą wypłacane premie BHP.

Kolejnym, ważnym ustaleniem jest brak podwyżki płacy podstawowej w 2015 r. Jeśli chodzi o 14-nastki to w 2014 i 2015 roku pracownicy administracji otrzymają tylko połowę tej nagrody. Strony zgodziły się też na wprowadzenie 6-dniowego tygodnia pracy przy 5-dniowym utrzymaniu pracy pracownika, ale szczegółowe zapisy na ten temat zostaną ustalone w innym terminie.

Pracująca sobota i mniejsze 14-nastki

Oprócz tych postanowień, pod którymi podpisały się obydwie strony, dodatkowo Zarząd JSW proponuje, żeby pracownicy pracowali w sobotę tak, jak w normalny dzień, ale otrzymają za to dodatek. Poza tym, ze względu na kiepską sytuację finansową firmy, wysokość 14-nastki będzie zależna od wyników finansowych firmy, zaś deputat węglowy będzie wypłacany nie w jednej, a w dwóch ratach.

Zarząd stawia też warunek, że zgodnie z deklaracją związkowców, straty spowodowane trwającym już 10 dni strajkiem zostaną odrobione do końca marca tego roku.

Związkowcy zaś w swoich dodatkowych postanowieniach liczą, że odwołany będzie prezes Zagórowski i zostanie zlikwidowana spółka JSW Szkolenie i Górnictw.

Związkowcom przyjrzy się prokuratura

Tymczasem Pracodawcy RP, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych poinformowali, że wystąpili do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach z wnioskiem o podjęcie czynności w stosunku do ośmiu liderów związkowych. Prokuratura na razie nie potwierdza tych doniesień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strajk w JSW: W JSW jest wstępne porozumienie. Nie będzie podwyżek i dodatków [WIDEO] - Dziennik Zachodni