Katowice z ciszą nocną czy bez? Dzisiaj decyzja radnych

  Katowice z ciszą nocną czy bez? Dzisiaj decyzja radnych

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice z ciszą nocną czy bez? Dzisiaj decyzja radnych

  ©Marzena Bugała

  Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta w Katowicach rajcy zdecydują, czy miasto będzie z ciszą nocna, czy bez niej.
  Katowice z ciszą nocną czy bez? Dzisiaj decyzja radnych

  ©Marzena Bugała

  W stolicy województwa od lat trwa wojna… Po jednej stronie barykady amatorzy zabawy w klubach i pubach, po drugiej miłośnicy świętego spokoju. Pomiędzy "cisza nocna" - pojęcie, którego dotąd w polskim prawie nie zdefiniowano, a mimo to za jej naruszenie grozi grzywna, a nawet areszt. Pomiędzy stronami zazwyczaj był remis. Do czasu.

  Katowice mogą być miastem bez ciszy nocnej w lokalach gastronomicznych i ogródkach piwnych.
  I nie tylko w centrum, a w całym mieście! Projekt uchwały w tej sprawie do 3 lutego poddawany był konsultacjom społecznym. Zakłada, że lokale gastronomiczne mogą być otwierane i zamykane we wszystkie dni tygodnia między godz. 00.00 a 24.00. W poniedziałek pochylą się nad nim katowiccy radni.

  A wszystko za sprawą nadzoru prawnego Wojewody Śląskiego, który zakwestionował uchwałę katowickiej Rady Miasta z 30 sierpnia 2010 r. Radni zdecydowali wówczas, że od 1 kwietnia do 31 października do 24. mogą być czynne ogródki przy placówkach gastronomicznych w całym mieście. Do 3. w nocy te przy ul.: Stawowej, Chopina, Wawelskiej, Staromiejskiej, Dyrekcyjnej, Mielęckiego, Dworcowej, Stanisława i przy Rynku. Natomiast te na ulicy Mariackiej - całodobowo.

  - Wyliczanie konkretnych ulic okazało się ograniczeniem swobody działalności gospodarczej - wyjaśnia Dariusz Czapla z biura prasowego Urzędu Miasta.

  - A ogródki są integralną częścią lokalu, więc nie mogły funkcjonować dłużej niż lokal - dodaje Anna Łuczak naczelnik Wydziału Dzialności Gospodarczej UM.

  Letnia uchwała powstała, aby ożywić centrum Katowic i wyjaśnić kwestię ciszy na deptaku na Mariackiej - tu latem ludzie w ogródkach bawili się do późnej nocy, a mieszkańcy interweniowali w Straży Miejskiej.

  Uchwała potwierdziła stanowisko władz Katowic: deptak ma tętnić życiem. Stanowisko pozostaje niezmienne, stąd nowy projekt uchwały. Jeśli radni podejmą, go w proponowanej formie, bary, restauracje i kluby oraz ogródki piwne mogą być czynne całą dobę, niezależnie na jakiej ulicy się znajdują. A w sumie lokali gastronomicznych jest w mieście 1200.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama