Ważne
  Czy wyludniające się Katowice potrzebują imigrantów?

  Czy wyludniające się Katowice potrzebują imigrantów?

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach drastycznie nas ubywa. Rada? Imigranci. Ale nie wszyscy ich lubią. Może więc podkraść ludzi z Warszawy? Tylko czym by ich skusić...
  Centrum Katowic

  Centrum Katowic ©Marzena Bugała

  Katowice maleją. Więcej mieszkańców umiera niż rodzi się w mieście dzieci. Więcej ludzi wyjeżdża niż przyjeżdża. A prognozy są takie, że będzie nas jeszcze mniej. Dlaczego i czy to źle?

  Potęga sprzed lat
  Liczby są porażające. W 1925 roku Wielkie Katowice liczyły 112 tys. 657 stałych mieszkańców (rok wcześniej przyłączono do miasta Bogucice, Dąb, Brynów, Ligotę, Załęską Hałdę, Załęże i Zawodzie). W 1938 liczba mieszkańców wzrosła do 132 tys. 894. Od 1938 do 1987 Katowice stale rosły. Wyjątkiem jest okres powojenny - w 1945 mieszkańców jest ledwo ponad 107 tys. Szybko nadrabiamy straty, bo już pięć lat później dobijamy do 175 tys. 496 osób.
  Rok 1960 - 269 tys. Największą populację Katowice odnotowały w 1987 - aż 368 tys. 621 mieszkańców! W 1997 r. spadamy do ok. 348 tys. Tendencja spadkowa zostaje.
  2008 r. - 309 tysięcy. Koniec grudnia 2009 r. - 299 tys. 852. 31 grudnia 2010 zameldowanych na pobyt stały jest 297 tys. 441 mieszkańców. Jeśli dodamy też tych na pobyt czasowy, mamy 306 tys. 387 katowiczan.
  Według prognozy GUS liczba ludności Polski do roku 2035 zmaleje o 3 mln. Katowicom ubędzie 100 tysięcy mieszkańców.

  Katowice i 18 mln ludzi
  - Prognozy... Według prognoz gdyby utrzymał się wzrost taki jak w latach 70 i 80, to Katowice miałyby za 20 lat 18 mln ludzi. Więc to są podobne prognozy. Wszystko może się zmienić, gdy powstanie megamiasto Silesia - ocenia prof. Marian Mitręga, demograf, kierownik Zakładu Polityki Społecznej Uniwersytetu Śląskiego. Tyle że na supermiasto się w najbliższych latach nie zanosi i ludzie wynoszą się z Katowic. Śródmieście zmalało w ciągu ostatniego roku o tysiąc mieszkańców.
  - Wszędzie liczba ludności maleje - odpowiada prof. Mitręga.
  Zgoda, Łódź w ciągu 10 lat zmalała z 793 tys. 200 mieszkańców do 739 tys. 800 w 2010. Ale w Gdańsku jest na stałym poziomie, Kraków notuje lekki wzrost, w Warszawie ludzi przybywa!

  - To dodatnie saldo migracji - wyjaśnia Mitręga. - To co ubędzie z Katowic, przybędzie w stolicy - śmieje się. - To jest tak, że centra zawsze ściągały młodych ludzi. W Krakowie i Wrocławiu przyciąga styl życia, w Warszawie kariera i pieniądze. W Katowicach bezrobocie jest małe, mimo to ludzie szukają lepiej płatnej pracy, a taka jest w Warszawie.
  Problem jest inny i w skali całego kraju: to przyrost naturalny.

  2,6 dziecka na głowę...
  Według stanu na 31 grudnia 2010 w Katowicach różnica między urodzinami a zgonami wyniosła minus 1078. I tu pies jest... pogrzebany.
  Według demografów, aby kraj się rozwijał, dzietność kobiet powinna być na poziomie 2,6, czyli dziesięć kobiet powinno rodzić w sumie 26 dzieci. Polska współczynnik dzietności ma na poziomie 1,3.
  - Pytanie, czy to źle, że jest nas mniej. Zapomina się o poszukiwaniach optimum demograficznego, czyli optymalnej dla danego miejsca, w danym momencie historycznym i gospodarczym liczby mieszkańców - uważa profesor.
  - A na dwoje babka wróżyła. Większa liczba mieszkańców to w sensie ekonomicznym zysk z podatków. Z drugiej strony mniej ludzi, to więcej mieszkań i pracy - dodaje.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja jestem gorol i tu rzadze :)

   kato (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 34

   i powiem ci, ze coraz wiecej moich znajomych goroli przenosi sie do katowic, a slasko godke slyszalam ostatnio....nigdy w katowicach jej nie slyszlam - w rudzie, w bytomi owszem. wiec sorry ziom,...rozwiń całość

   i powiem ci, ze coraz wiecej moich znajomych goroli przenosi sie do katowic, a slasko godke slyszalam ostatnio....nigdy w katowicach jej nie slyszlam - w rudzie, w bytomi owszem. wiec sorry ziom, ale chyba to hansyow zaczyna brakowac w katowicach :) GOROLE RULES, katowice beda nasze. pracuje sobei w biurze, jestem dyrektore, a pod soba mam samych hanysow hahahazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja jestem gorol i nie zamierzam sie wynosic

   kato (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

   i co ty na to ervinus? i powiem ci, ze coraz wiecej moich znajomych goroli przenosi sie do katowic, a slasko godke slyszalam ostatnio....nigdy w katowicach jej nie slyszlam - w rudzie, w bytomi...rozwiń całość

   i co ty na to ervinus? i powiem ci, ze coraz wiecej moich znajomych goroli przenosi sie do katowic, a slasko godke slyszalam ostatnio....nigdy w katowicach jej nie slyszlam - w rudzie, w bytomi owszem. wiec sorry ziom, ale chyba to hansyow zaczyna brakowac w katowicach :) GOROLE RULES, katowice beda naszezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   hombre (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 27

   mosiek szkoda ze ktos nie zabil twegd starego b o by nie splodzil takiego kretyna

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sląsk nie potrzebuje przyjezdnych

   kinder (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 38

   Mamy już dość syfiarzy i brudasów z polski.
   Teraz musimy po nich posprzątać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NARESZCIE

   klopf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 29

   Nareszcie gorole wynoszą się ze Sląska, wracają na swoje podwarszawskie wioski ...ale z naszymi górniczymi rentami i to jest najgorsze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Durnie

   Mosiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 44

   hanysy to Durnie i nic im nie pomoze. Fala imigrantow z Libii powinna byc wyslana do Katowic. Tego Hanysom potrzeba! Za 10 lat beda siedziec z morda w kubel i modlic sie do Allacha!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hiper Mega Silesia ponad wszystko !

   futurolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 47

   Jeszcze nie zapytali Gorzelika co on na to?

   W związku z tym że RAŚ to jak na razie tylko krzykliwa mniejszość i cały czas jest bardzo niekorzystny stosunek ilości goroli do prawdziwych hanysów...rozwiń całość

   Jeszcze nie zapytali Gorzelika co on na to?

   W związku z tym że RAŚ to jak na razie tylko krzykliwa mniejszość i cały czas jest bardzo niekorzystny stosunek ilości goroli do prawdziwych hanysów jedną z najważniejszych ustaw, zaraz po wprowadzeniu autonomii będzie obowiązek rodzenia przez Ślązaczki co najmniej po 6 dzieci. Każde z nich otrzyma w prezencie od wodza żółto-niebieską kołyskę i płytę także w zóto-niebieskim opakowaniu z kołysankami w wykonani Marka Szołtyska. Tylko tak mega miasto Silesia będzie większa od warszawki i wyleczy się z jej kompleksu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez meldunku

   don alonso (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 62

   A ile mieszka w Katowicach osób nie zameldowanych? Bo dane dotyczą jedynie osóbzameldowanych...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorole

   egon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 53

   wyjeżdżają.pa pa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i super jes

   ERVINUS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 15

   Wlasnie imigrantów ubywa - gorolskich imigrantów.
   I to baaaaardzo dobrze. :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama