Remont komend policji w Katowicach i Częstochowie...

  Remont komend policji w Katowicach i Częstochowie oprotestowany przez architektów

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gmach Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w trakcie modernizacji
  1/6
  przejdź do galerii

  Gmach Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w trakcie modernizacji ©Maciej Gapiński

  Docieplanie komend w Częstochowie i Katowicach wywołuje protesty synów projektanta obu budynków. Winna standaryzacja? Architekci twierdzą, że remont zniszczył zamył projektanta.
  Nie możemy patrzeć na to, jak niszczone i ośmieszone jest dzieło naszego ojca. To dewastacja - grzmią Marek i Paweł Kruszyńscy, synowie architekta Mariana Kruszyńskiego.

  Protestują przeciwko jakości remontów w zaprojektowanych przez Kruszyńskiego seniora gmachach Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie i komendy wojewódzkiej w Katowicach.

  "Można było inaczej"


  Oba budynki powstały na przełomie lat 70. i 80. ub. wieku. Oba należą też do najbardziej charakterystycznych i największych obiektów publicznych w Częstochowie i Katowicach. W wyniku termomodernizacji budynki najmocniej zmienią swoje oblicze na zewnątrz - zgodnie z wytycznymi komendanta głównego policji, ich fasady będą utrzymane w barwach niebiesko-szaro-białych. Gmach katowicki był wcześniej pomarańczowo-niebieski.

  - W Katowicach zmieniona została nie tylko kolorystyka, ale też wertykalny rytm elewacji, uwydatniający unikatową formę budynków komendy i korespondujący oryginalnie z wyglądem wnętrz. Z kolei w Częstochowie styropianem pokryto ceramiczne zdobienia elewacji, zniszczono też spójną kompozycję plastyczną budynku - wylicza architekt Marek Kruszyński, jeden z synów Mariana Kruszyńskiego.

  Na biurko komendanta wojewódzkiego w Katowicach trafił protest podpisany przez Kruszyńskich, w którym domagają się "zaprzestania niszczenia architektury w Katowicach i Częstochowie oraz wprowadzenia działań naprawczych".  "W wyniku bierności i braku indywidualnego, osobnego rozpatrzenia sprawy, z rażącym naruszeniem prawa autorskiego, zniweczony zostaje na naszych oczach, cenny dorobek polskiej kultury i dziedzictwa w Częstochowie i na Śląsku. Uważamy, że nie jest to wyłącznie wewnętrzną sprawą Policji, prowadzi bowiem do straty ważnego świadectwa rozwoju myśli architektonicznej i spuścizny kulturowej" - czytamy w ich petycji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmieszność

   witek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   "Wzór elegancji", "Dziedzictwo kulturowe", "Wybitny przykład modernizmu". No nie, pusty śmiech!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dramat

   jarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   To jest dramat! Po co na siłę udziwniać fasadę jakimiś beznadziejnymi nie pasującymi do niczego wzorkami? Przed remontem, mimo wieku, komenda wyglądała elegancko. Wystarczyłyby nowe płyty, ale...rozwiń całość

   To jest dramat! Po co na siłę udziwniać fasadę jakimiś beznadziejnymi nie pasującymi do niczego wzorkami? Przed remontem, mimo wieku, komenda wyglądała elegancko. Wystarczyłyby nowe płyty, ale widocznie ktoś musiał zarobić i zaprojektować to coś... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Standaryzacja to kpina

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Panowie "synowie" pewno przegrali przetarg na wykonanie termomodernizacji a teraz chcą się odgryźć. Zawiść i jeszcze raz zawiść. Ponadto ktoś powinien odpowiedzieć za wprowadzanie za wszelką cenę...rozwiń całość

   Panowie "synowie" pewno przegrali przetarg na wykonanie termomodernizacji a teraz chcą się odgryźć. Zawiść i jeszcze raz zawiść. Ponadto ktoś powinien odpowiedzieć za wprowadzanie za wszelką cenę programu standaryzacji który wymusza na Policji technologie i inne rozwiązania średnio o 75 % droższe.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Debilstwo w der dziennik!!!

   OTWIERAM LODÓWKĘ A TAM...ZAGÓROWSKI!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   A CZEMU PUSZCZACIE ZAGÓROWSKIEGO PRZY OKAZJI ARTYKUŁU NA ZUPEŁNIE INNY TEMAT?????!!!! PO.JE.BA.ŁO WAS JUŻ TOTALNIE???!!!CZY TEGO FACETA NIE DA SIĘ WYP....DOLIĆ WRESZCIE???!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a to dobre- brawo dla architekta

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   są jeszcze mądrzy i odważni ludzie a nie przydupasy ochydne
   POlicja to też ostatnio przegina
   Czy są wszyscy kierujący policją w PO?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama