Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzowski epizod prezydenta Mościckiego i jego życie prywatne [NASZA HISTORIA]

Anna Ładuniuk
Grzeszki przedwojennego prezydenta Ignacego Mościckiego na łamach "Naszej Historii". Co Mościcki ma wspólnego z Chorzowem? Najnowsza "Nasza Historia" o Śląsku, regionie, Polsce i świecie już do kupienia!

Zaczynał jako niedoszły terrorysta samobójca. Ale u szczytu kariery Ignacy Mościcki słynął raczej z kontrowersji obyczajowych - pisze Jowita Łuczak w artykule "Wszystkie grzeszki pana prezydenta" w najnowszym, lutowym numerze "Naszej Historii". Miesięcznik jest do kupienia w kioskach.

Czytając o miłosnych podbojach i życiowych niepowodzeniach międzywojennego prezydenta warto pamiętać, że Ignacy Mościcki związany był także ze Śląskiem.

W Chorzowie do dziś, na rogu ulicy Powstańców i Zjednoczenia, znajduje się willa, w której mieszkał na początku lat 20. ubiegłego wieku.

Mościcki trafił do Chorzowa w roku 1922. Był chemikiem, dlatego dostał zadanie jak najszybszego uruchomienia po wojnie tutejszych zakładów azotowych. Neorenesansowa willa przy ul. Powstańców, w której zamieszkał, tak mu się spodobała, że później w Warszawie wybudował sobie podobną.

Mościcki mieszkał w Chorzowie do końca 1923 roku. Po wojnie w willi Mościckiego (tak była nazywana przez chorzowian) znajdowało się przedszkole, potem siedziba ZNP, a obecnie mieści się niepubliczna placówka zdrowia.

Natomiast w miesięczniku "Nasza Historia" mamy zupełnie inne wątki z biografii prezydenta - o tym, jak poślubił 29 lat młodszą od siebie sekretarkę, jak urzędował w Zamku Królewskim i jak "po królewsku" pielęgnował etykietę - ceremoniarz witał gości w stroju w stylu czasów Zygmunta Augusta. Znajdziemy także informacje, jak "warszawka" drwiła z prezydenta i nawet ówczesny premier Bartel podobno podśpiewywał: "Tyle znacy co Ignacy, a Ignacy g... znacy". Czytelników zainteresowanych jeszcze innymi epizodami z burzliwego życia Ignacego Mościckiego zachęcamy do lektury "Naszej Historii".

Ponadto w najnowszym wydaniu "Naszej Historii" czytajcie m.in.:
- Promnitzowie ze Śląska: pozostał po nich mały pałacyk myśliwski w Promnicach nad jeziorem Paprocany. A co stało się z rodziną?
- Wielkie koncerty w Spodku: Tina Turner, Joe Cocker, Eric Clapton, czyli gwiazdy światowej sceny muzycznej w Spodku. Kto poza nimi zachwycał jeszcze widzów?
- Kryminalna historia sprzed lat: ostatnia robota Stefana Maciejewskiego, pierwszego cywilnego kata II Rzeczypospolitej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!