Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: mija 110 lat od masakry robotników pod Hutą Katarzyna [ZDJĘCIA]

TOS
Złożeniem kwiatów pod tablicą przy ul. Staszica uczczono 110. rocznicę masakry robotników pod hutą Katarzyna w Sosnowcu.
Złożeniem kwiatów pod tablicą przy ul. Staszica uczczono 110. rocznicę masakry robotników pod hutą Katarzyna w Sosnowcu. Tomasz Szymczyk
Złożeniem kwiatów pod tablicą przy ul. Staszica uczczono 110. rocznicę masakry robotników pod hutą Katarzyna w Sosnowcu. 9 lutego 1905 roku ukryte w hucie wojsko carskie otworzyło ogień do protestujących robotników. Zginęło wówczas 38 osób, a około 150 zostało rannych. Zabitych pochowano w we wspólnej mogile na cmentarzu przy ul. Zuzanny.

Na przełomie stycznia i lutego 1905 roku sytuacja w Zagłębiu Dąbrowskim była napięta. 4 lutego rozpoczął się tutaj strajk generalny. Pięć dni później wśród strajkujących górników kopalni Renard (późniejsza KWK Sosnowiec) pojawiła się informacja, że w pobliskiej hucie Katarzyna dyrekcja przy pomocy łamistrajków uruchamia produkcję. Tłum ruszył do tego drugiego zakładu, by powstrzymać rozpoczęcie pracy. Gdy dotarli do huty, ukryte w zakładzie rosyjskie wojsko zaczęło strzelać.

O wydarzeniach tych przypomina od lat dwudziestych tablica umieszczona przy wejściu na teren huty. To przed nią odbyły się skromne tegoroczne uroczystości. Wzięli w nich udział m.in. wiceprezydent Sosnowca Mateusz Rykała, wicewojewoda śląski Piotr Spyra, pełnomocnik wojewody ds. współpracy ze środowiskiem kombatantów Andrzej Krzystyniak, przedstawiciele sosnowieckiej lewicy na czele z byłym prezydentem Kazimierzem Górskim oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Byłych Więźniów Politycznych.

- Jesteśmy tutaj w nieprzypadkowym czasie i nieprzypadkowym miejscu. Przypada w tym roku 110. rocznica wybuchu rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich. Jesteśmy w miejscu, w których polscy robotnicy walcząc o wyzwolenie społeczne oraz narodowe poświęcili swoje życie i zdrowie walcząc o wolną i sprawiedliwą Polskę. Ta tradycja często było zapomniana albo wykorzystywana politycznie. To tradycja lewicowego patriotyzmu i walki polskich robotników wspólnie o swoje interesy pracownicze i niepodległą i wolną Polskę, która ma pełne prawo i która powinna stać się częścią polskiej polityki pamięci - mówił w trakcie uroczystości wicewojewoda Piotr Spyra.

- 1905 rok na tych ziemiach należał do bardziej szczególnych. 1 lutego zawiązał się komitet strajkowy, w skład którego weszły środowiska lewicowe z PPS, ale również środowiska prawicowe, jak Narodowa Demokracja. 9 lutego to tutaj doszło do najtragiczniejszych wydarzeń w Zagłębiu. Strajki zakończyły się w marcu niewielką poprawą warunków pracy zagłębiowskich robotników, nie mniej jednak 1905 rok przyniósł wydarzenia, które warte są przypominania na każdym kroku. 31 października 1905 roku zaczęła funkcjonować odrębna Republika Zagłębiowska. Przetrwała do 10 listopada. Józef Piłsudski po latach wspominał, że te niedocenione wydarzenia 1905 roku dały prawdziwy test przed tym, co działo się w roku 1918. Tablica, przy której się znajdujemy, ufundowana przez PPS w 1922 roku o tym przypomina - dodał wiceprezydent Sosnowca Mateusz Rykała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sosnowiec: mija 110 lat od masakry robotników pod Hutą Katarzyna [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni