Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2015: 12 lutego koniecznie zjedz chociaż jednego pączka! Inaczej - pech

oprac. MANO
Tłusty czwartek
Tłusty czwartek Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Tłusty czwartek 2015: Na ten dzień czekają z niecierpliwością nie tylko obżartuchy. Tłusty czwartek, zwany też zapustami albo combrowym czwartkiem - dzień naznaczony pączkami, faworkami, zwanymi też chrustem, w tym roku wypada 12 lutego. Nawet jeśli jesteśmy na diecie, warto tego dnia sobie pofolgować. Zwłaszcza, że tradycja - rzecz święta. A według przesądu, kto w tym dniu nie skusi się na chociaż jednego pączka, nie zapewni sobie powodzenia w roku.

Tłusty czwartek 2015: "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła."

Tłusty czwartek, czyli ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Tłusty czwartek symbolicznie rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

Faworki na tłusty czwartek [PRZEPIS NA FAWORKI]. Jak zrobić faworki?

Chociaż tradycja, kiedy w karnawale królowały bale, już nieco zanika, za to jedzenie pączków w tłusty czwartek nadal cieszy się popularnością. Najpopularniejsze to oczywiście pączki z różą, powidłami, w czekoladzie czy ze śmietaną.

Kiedyś jednak objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków słodkich. Niektóre w środku miały ukryty orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Pyszne pączki [PRZEPIS]. Jak zrobić domowe pączki na tłusty czwartek? PRZEPIS NA PĄCZKI

Dla chrześcijan tłusty czwartek to symboliczny czas tuż przed Wielkim Postem. Ale geneza tego dnia sięga starożytności !

Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły właśnie pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.

Drugą potrawą kojarzącą się z tym dniem są faworki, zwane też chrustem czy chruścikiem. Nazwa faworki pochodzi od francuskiego "faveur", co znaczy wstążeczka, cienka tasiemka. Jak mówi legenda, cukiernik przez nieuwagę upuścił na olej pasek ciasta pączkowego. Cukiernik ,chcąc uniknąć kary, posypał ciastko cukrem. I tak podobno powstały faworki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!