Muzeum Śląskie i Mies van der Rohe Award 2015. Prestiżowa...

  Muzeum Śląskie i Mies van der Rohe Award 2015. Prestiżowa nagroda architektoniczna trafi do Katowic?

  Zdjęcie autora materiału

  Dorota Niećko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach
  1/6
  przejdź do galerii

  Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach ©Maciej Gapiński

  Muzeum Śląskie jako jedno z trzech miejsc w Polsce przeszło do kolejnego etapu w walce o najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Europie. Mies van der Rohe Award 2015 trafi do Katowic?
  To już jest wielki sukces: Muzeum Śląskie jest na tzw. short liście Mies van der Rohe Award 2015, najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie. Na liście jest w sumie 40 budynków, z ponad 400 nominowanych (ze Śląska zgłoszono pięć, do kolejnego etapu przeszło od nas tylko muzeum, z całej Polski trzy obiekty). Pięciu finalistów poznamy na koniec lutego, a kto dostanie nagrodę, dowiemy się 8 maja 2015. Nagroda jest przyznawana co dwa lata, do tej pory żaden obiekt z Polski jej nie dostał.

  Muzeum Śląskie stanęło w miejscu kopalni Katowice, zaprojektowała je austriacka pracownia Riewe Riegler Architekten z Grazu. Sale wystawiennicze są pod ziemią, na powierzchni widzimy kilka zrewitalizowanych XIX-wiecznych pokopalnianych budynków, wieże szybów wyciągowych i obłożone mrożonym szkłem szyby wentylacyjne. Paradoksalnie, to właśnie te szyby są najbardziej efektownymi budowlami przy Drogowej Trasie Średnicowej - wieczorem są podświetlane. Muzeum nie jest jeszcze czynne, ma zostac otwarte 26 czerwca 2015, obecnie trwa przeprowadzka zbiorów ze starej siedziby przy alei Korfantego w Katowicach.

  Do tej pory żaden obiekt z Polski nie dostał prestiżowej, przyznawanej raz na dwa lata nagrody. Ale tym razem zgłoszono aż 18 nominacji z Polski, w tym pięć ze Śląska. To prócz Muzeum Śląskiego, także NOSPR z Katowic, dwa domy jednorodzinne Roberta Koniecznego, nabrzeże w Paprocanach i ogród przy parafii w Bytomiu-Rozbarku. Z tej piątki do dalszego etapu przeszło tylko Muzeum Śląskie z Katowic. Zaś z całej Polski - trzy obiekty. Prócz Muzeum Śląskiego także Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i filharmonia w Szczecinie.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama