Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ankieterzy GUS wchodzą do mieszkań i przeputują [Badanie Spójności Społecznej 2015]

Michał Wroński
Zlecone przez Eurostat badania obejmą niemal trzy tysiące mieszkańców województwa śląskiego. Pytania dotyczyć będą warunków życia, pracy, zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i dochodów. Ankieterzy GUS zapukają do Was i będą zadawać pytania. Niektóre niewygodne.

Czy w ciągu ostatniego roku zdarzyło się Wam nie zapłacić czynszu lub raty kredytu? Skąd bierzecie pieniądze na życie? Czy macie oszczędności i czy obawiacie się utraty pracy? Takie pytania w ciagu najbliższych kilkunastu tygodni usłyszy niemal trzy tysiące mieszkańców województwa śląskiego. Pytającymi będą ankieterzy Urzędu Statystycznego. Nie, to nie będzie kolejna edycja, ani też korekta przeprowadzonego cztery lata temu spisu powszechnego. To zlecone przez Eurostat - unijny odpowiednik naszego GUS - Badanie Spójności Społecznej.

To nie jest powtórka ze spisu powszechnego

- Spisy powszechne odbywają co 10 lat. To zbyt rzadko, aby odpowiednio zdiagnozować takie sprawy jak ubóstwo, czy wykluczenie społeczne. Temu właśnie służy Badanie Spójności Społecznej, które przeprowadzane jest o cztery lata - tłumaczy Dorota Gwóźdź z Urzędu Statystycznego w Katowicach.

CZYTAJ TAKŻE:
Ankieterzy GUS mogą zapukać ci do drzwi i zapytać o dochody [WZORY LEGITYMACJI, KWESTIONARIUSZE]

Różnice między oboma badaniami widać także w samych pytaniach - tym razem nikt nas nie będzie pytał np. o narodowość, jak to miało miejsce podczas spisu powszechnego. Obszerny kwestionariusz zawiera natomiast długą listę pytań dotyczących warunków życia, pracy, spraw finansowych, poczucie bezpieczeństwa, sposobu spędzania czasu wolnego, czy stanu zdrowia.
Udział w badaniu jest dobrowolny. Można zatem nie wpuścić ankietera do domu i na tym zakończyć rozmowę. Statystycy są zresztą przygotowani na takie sytuacje (zwłaszcza w obecnej sytuacji w górnictwie) i stąd taka duża liczba (największa w całej Polsce) wytypowanych do przepytania osób. Część z nich to ci, których ankieterzy odwiedzili już cztery lata temu, część została wylosowana do udziału w badaniu po raz pierwszy.

Ci, którzy zgodzą się na udział w badaniu mogą skorzystać z możliwości tzw. samospisu, czyli wypełnić kwestionariusz samemu i taki wypełniony już dokument przekazać odwiedzającemu ich ankieterowi. Nie ma natomiast opcji przeprowadzenia badania za pośrednictwem internetu.

Wszystkie zdobyte dane objęte będą tajemnicą

Badanie będzie prowadzone do 20 kwietnia. Jego wyniki, po odpowiednim opracowaniu, zostaną następnie przedstawione na stronie internetowej GUS.
- Informacje zebrane w tym badaniu pozwolą na dokonanie wszechstronnej oceny poziomu życia Polaków z uwzględnieniem różnic regionalnych (...) oprócz walorów poznawczych i diagnostycznych, będą miały również praktyczne znaczenie dla polityki społecznej, m.in. dla przygotowania dokumentów strategicznych i raportów dotyczących ochrony socjalnej i integracji społecznej. Cykliczny charakter badania umożliwia monitorowanie zmian rozwoju społecznego, w tym ocenę skuteczności podejmowanych działań na rzecz walki z ubóstwem, integracji społecznej oraz rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego"- czytamy w przekazanym redakcji DZ komunikacie.

Pracownicy Urzędu uspokajają, że wszystkie pozyskane dane dostępne będą tylko i wyłącznie dla pracowników statystyki publicznej, którzy zobowiązani są do zachowania tajemnicy. Poza tym główną cechą badań ankietowych jest ich anonimowość, stąd uzyskane dane "nigdy nie są łączone z danymi poszczególnych gospodarstw takimi jak nazwisko, adres". Po przeanalizowaniu i opracowaniu publikowane będą w formie zbiorczych tablic wynikowych, diagramów, wykresów i map.

Masz prawo zadzwonić i sprawdzić tożsamość

W dobie powtarzających się doniesień o różnej maści oszustach podszywających się pod pracowników instytucji publicznych, czy firm wizyta osoby wypytującej o pracę, czy źródła utrzymania może oczywiście budzić obawy co faktycznej tożsamości takiego gościa. Dlatego podkreślamy, że każdy prowadzący badanie ankieter posiadać musi legitymację służbową (jej wzór publikujemy powyżej) oraz specjalne upoważnienie do przeprowadzania badań ankietowych. Tożsamość ankieterów na terenie województw śląskiego można zresztą samemu sprawdzić dzwoniąc pod numer 32 779-1 2-91 lub 695 - 255 - 244, bądź też kontaktując się mailem z Kierownikiem Wydziału Badań Ankietowych p. Dorotą Gwóźdź (adres: [email protected]).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera