Ważne
  W rybnickim muzeum niezwykła podróż do czasów kartkowego...

  W rybnickim muzeum niezwykła podróż do czasów kartkowego PRL-u

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pamiętasz kolejki po mięso i kawę, które w czasach PRL-u były naszą codziennością? Teraz wchodząc do muzeum w Rybniku będziesz miał deja vu, bo aby zwiedzić wystawę zatytułowaną Życie na kartki, zobaczyć meble z lat 70, szklanki i niezawodną "Franię" trzeba też ustawić się w kolejce.
  W rybnickim muzeum niezwykła podróż do czasów kartkowego PRL-u

  ©barbara kubica

  - Zwiedzający ustawiają się za manekinami odzianymi w autentyczne ubrania z tego okresu. Wraz z tłumem przechodzimy do kolejnych sklepów. W pierwszej sali mamy na przykład sklep firmowy Huty Silesia z Rybnika, która w czasach PRL produkowała garnki, talerze i lodówki. Na półkach są talerze wyprodukowane przy okazji 100 rocznicy urodzin Lenina, a obok pamiątkowe z wizerunkiem Lecha Wałęsy i Jana Pawła II - mówi Dawid Keller, twórca wystawy. Tuż obok ustawiona została lada sklepu wielobranżowego. Na półkach prócz octu i niewielkich lizaków, jest także syfon, kasety magnetofonowe. - Na ladzie jest też specjalna księga skarg, do której wpisywać mogą się klienci niezadowoleni z asortymentu - mówi Keller.

  Kolejna sala w rybnickim muzeum na potrzeby wystawy zaadaptowana została na sklep meblowy. Dalej mamy prawdziwy kiosk Ruchu, a w nim "Trybunę Robotniczą" i "Małego Technika". - Mamy także wystawę sprzętów domowych. Jest wirówka Światowid, magnetofon, suszarka z lat 70., a nawet mikser kupiony w sklepie górniczym, który nadal działa - wylicza Keller. Wystawa będzie czynna do 8 maja.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama