Ważne
  Kredyty we frankach szwajcarskich? Mieszkańcy Śląskiego...

  Kredyty we frankach szwajcarskich? Mieszkańcy Śląskiego zaciągali je niechętnie [INFOGRAFIKA]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kredyty we frankach szwajcarskich? Mieszkańcy Śląskiego zaciągali je niechętnie [INFOGRAFIKA]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©123RF

  Mieszkańcy Śląskiego niezbyt chętnie zaciągali kredyty w szwajcarskiej walucie. Były jednak wyjątki. Dlaczego właśnie ludzie uwierzyli we franka?
  Co łączy Żory, Tychy i Bielsk--Białą? Z całą pewnością nie Pendolino. Łączy je największa w regionie liczba osób spłacającym zaciągnięte we frankach kredyty.

  W centrum aglomeracji franka nie chcieli

  Takie dane przynosi ostatni raport Biura Informacji Kredytowej - instytucji gromadzącej i zarządzającej informacjami o tzw. historii kredytowej banków i SKOK-ów. Sprawdziło ono, jak wielu "frankowiczów" (w przeliczeniu na każde 100 osób) mieszka we wszystkich powiatach Polski.

  To, że najwięcej ich znaleziono w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu czy Wrocławiu, zaskoczeniem raczej nie jest. W końcu to duże aglomeracje, przyciągające wyższymi zarobkami osoby, które chcą poprawić swój standard życia (to często idzie w parze ze zwiększonym standardem mieszkania, a ten z kolei finansowany jest z kredytów). To, że w czołówce tej listy nie ma jednak żadnego z miast aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej, może już jednak nieco zastanawiać.

  Podobnie jak to, że najwięcej "frankowiczów" w naszym regionie mieszka u nas w Żorach, Tychach i Bielsku-Białej (od 4 do 6 procent ludności). Dla porównania: w większości pozostałych powiatów woj. śląskiego ten odsetek nie przekracza 4 proc., a na północy regionu (dawne woj. częstochowskie) oraz w centrum aglomeracji takich frankowych dłużników mamy nawet poniżej progu 2 procent (Bytom, Zabrze, Świętochłowice, Ruda Śląska, Chorzów czy Piekary Śląskie to na mapie "frankowiczów" prawdziwa "biała plama").

  Najwięcej kredytów tam, gdzie najwięcej pracy?

  Może tę zagadkę da się jednak wyjaśnić. Eksperci zwracają uwagę, że w centrum regionu na obszarze aglomeracji występuje duża konkurencja mieszkań z rynku wtórnego, więc nie ma takiego zapotrzebowania na nowe lokale (i na kredyty).

  Nie bez znaczenia może być też czynnik wieku. Na tle demograficznej zapaści i starzenia się lokalnych populacji Żory, Tychy i Bielsko-Biała nie wypadają najgorzej. Ba, Żory i Tychy należą wręcz do gmin o największym w regionie odsetku ludności w wieku produkcyjnym.

  - Poza tym zarówno Tychy, jak i Bielsko-Biała mają stosunkowo niski poziom bezrobocia, a przecież, aby uzyskać kredyt z banku, trzeba było wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową - zwraca uwagę prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

  - W przypadku kredytów frankowych ta zdolność kredytowa musiała być 20 procent większa niż normalnie - przypomina Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

  Istotnie, z punktu widzenia bankowców Tychy, gdzie pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia nieznacznie przekraczała 5 procent, w porównaniu np. z Bytomiem, w którym bez pracy pozostawał niemal co piąty mieszkaniec, mają nieporównanie lepszą pozycję. Ta różnica przekłada się także na dostępność kredytów. Jeśli w tym przypadku ta hipoteza jest słuszna, to paradoksalnie mieszkańcy gmin o niższym bezrobociu zapłacili "frycowe" za owe uprzywilejowanie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tym sie roznimy od Polakow .

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Nie lubimy zyc na kredyt,nie lubimy POstaw sie a zastaw sie. Bo my Slazacy nie jestesmy Polakami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie dawano im innej szansy

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Byli najczęściej delikatnie przymuszani do franka z racji tzw "zdolności kredytowej"

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama