W "Naszej Historii" fragment biografii Fritza Brachta....

  W "Naszej Historii" fragment biografii Fritza Brachta. Polecamy całość!

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fragment biografii Fritza Brachta przedrukowujemy w najnowszej "Naszej Historii". Jest poświęcony związkom Brachta z obozem w Ośw
  1/2
  przejdź do galerii

  Fragment biografii Fritza Brachta przedrukowujemy w najnowszej "Naszej Historii". Jest poświęcony związkom Brachta z obozem w Oświęcimiu ©arc.

  Fritz Bracht: czy gauleiter Górnego Śląska stanąłby przed sądem? W 1945 r. raczej nie miał co do tego złudzeń.
  Tak się jakoś po II wojnie światowej złożyło, że gauleiter Fritz Bracht, najwyższy rangą i znaczeniem dostojnik w nazistowskiej hierarchii władzy na Górnym Śląsku w latach 1941-1945, został dosyć szybko zapomniany.

  Zapomniany, czy też może raczej przyćmiony ponurą sławą innych wicekrólów Adolfa Hitlera: gauleiterów Alberta Forstera, Arthura Greisera i Ericha Kocha. Stało się tak z tej przede wszystkim przyczyny, że w odróżnieniu od Brachta, wymienieni zbrodniarze zostali po wojnie osądzeni i skazani na karę śmierci (w przypadku Kocha wyroku nie wykonano). Ich pamiętne, głośne w swoim czasie procesy odcisnęły trwały ślad tak w mediach (i to nie tylko z epoki), jak i w ludzkiej pamięci.


  W przypadku Brachta stało się inaczej - ucieczka ze Śląska w styczniu 1945 i samobójcza śmierć 9 maja tegoż roku stosunkowo szybko i skutecznie go z tej pamięci wymiotły. Obecnie jego postać i czyny pozostają praktycznie zapomniane, nieznane szerszej publiczności. A szkoda, bo historia ma to do siebie, że nawet z losów choćby i najgorszego zbrodniarza pozwala często wyciągnąć pożyteczną naukę...

  Dlatego też bezwzględnie warto sięgnąć po wydaną niedawno biografię "Fritz Bracht (1899-19450. Nazistowski zarządca Górnego Śląska w latach II wojny światowej", której autorem jest Mirosław Węcki, historyk z Archiwum Państwowego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego.

  Po przeczytaniu tej książki m.in. łatwiej będzie zrozumieć, dlaczego górnośląski gauleiter postanowił odebrać sobie życie. Wprawdzie nigdy chyba nie będziemy mieć pewności co do motywów jego samobójstwa (wśród nich mogły być świadomość nieuchronnego wobec katastrofy III Rzeszy załamania kariery albo też lęk przed sowiecką niewolą) - jednak można podejrzewać, że swoją rolę odegrała tutaj chęć ucieczki przed odpowiedzialnością za zbrodnie. Tych zaś śląski gauleiter miał na sumieniu całkiem sporo, i to ciężkiego kalibru - od tworzenia i stosowania instrumentów represji oraz terroru wobec opornych Górnoślązaków, po współudział w eutanazji i Holokauście.

  Przy czym to właśnie Bracht ma w życiorysie niesławny epizod. Otóż to Bracht, jako jedyny z gauleiterów, nie tylko odwiedził KL Auschwitz, ale i był naocznym świadkiem mordowania Żydów w komorach gazowych. Miało to miejsce 17 lipca 1942. Komendant obozu oświęcimskiego Rudolf Höss zapoznawał wtedy szczegółowo z działalnością swej fabryki śmierci przybyłego z wizytą reichsführera SS Heinricha Himmlera, któremu towarzyszył m.in. Bracht. Goście przyglądali się także selekcji i zagazowaniu kolejnego transportu Żydów.

  Fragment książki poświęcony związkom gauleitera Górnego Śląska z KL Auschwitz, pod wymownym tytułem "SS nie należy przeszkadzać" (to cytat z Brachta), przedrukowujemy w najnowszym, lutowym numerze miesięcznika "Nasza Historia". Zapraszamy do lektury.


  *Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
  *Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
  *Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stosowania instrumentów represji oraz terroru wobec opornych Górnoślązaków,

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   OPORNYCH W przyswajaniu zasad 10 Przykazan,np. Nie kradnij ! Czy chodzi o cos innego??? Jak np. Terrozryzm ale to znowu jedno z tych dziesieciu .Nie zabijaj. Czy jeszcze o cos innego???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   J.Wagner

   Leo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Ale jego poprzednik (i ofiara intryg) Josef Wagner potem zalowal. Powiedzial, ze sluzyl diabelskie sprawie, uczynil wiele zla i wlasciwie cale ostatnie 20 lat jego zycia bylo jedna wielka pomylka i...rozwiń całość

   Ale jego poprzednik (i ofiara intryg) Josef Wagner potem zalowal. Powiedzial, ze sluzyl diabelskie sprawie, uczynil wiele zla i wlasciwie cale ostatnie 20 lat jego zycia bylo jedna wielka pomylka i zmarnowane. Moze tez dlatego, ze byl Lotrynczykiem i mial dlatego w glebi duszy jeszcze pewien dystans do tego systemu i narodu (co juz wczesniej pokazal np. jego nastawienie do DVL itp.). Tematyka, jak zwykle, bardzo zlozona i wielowatkowa itd.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   @Leo

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści

   Witam.
   Gdyby Wagner przeżył wojnę, zapewne stanąłby przed sądem i raczej nie uniknął kary, ale to rzeczywiście ciekawa postać, właśnie tak jak Pan pisze - złożona i wielowątkowa. Oraz nieco...rozwiń całość

   Witam.
   Gdyby Wagner przeżył wojnę, zapewne stanąłby przed sądem i raczej nie uniknął kary, ale to rzeczywiście ciekawa postać, właśnie tak jak Pan pisze - złożona i wielowątkowa. Oraz nieco tajemnicza (np. nie do końca wyjaśniona kwestia okoliczności jego śmierci). Pisaliśmy już o Wagnerze na łamach "Naszej historii", ale wydaje się, że warto kiedyś do niego wrócić.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co nastepne ?

   Zygi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Proponuje nastepna ksiazke: o swini o nazwie "Zawadzki".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak, niewygodne tematy szlezjerstwo gorzelikowe i raśistowskie

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

   wolałoby przemilczeć.
   A to nie kto inny jak

   NIEMIEC
   fritz bracht

   wydał na pastwę Armii Czerwonej swoich niemieckich zionków i oczywiście wielu folksdojczów.

   W zasadzie, dlsa Armii Czerwonej...rozwiń całość

   wolałoby przemilczeć.
   A to nie kto inny jak

   NIEMIEC
   fritz bracht

   wydał na pastwę Armii Czerwonej swoich niemieckich zionków i oczywiście wielu folksdojczów.

   W zasadzie, dlsa Armii Czerwonej był bohaterem, umożliwił jej zemstę na niemcach.

   SIEG SREI!!SREI!!!SREI!!!

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   • kropa polcki Folksdeutschu

   DM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Wiela twoje dziady po sprzedawały.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama