Wyklęci żołnierze - wystawa IPN w Katowicach na Mariackiej

  Wyklęci żołnierze - wystawa IPN w Katowicach na Mariackiej

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wyklęci żołnierze - wystawa IPN w Katowicach na Mariackiej

  ©Marzena Bugała

  Koncert w wykonaniu bytomskiej orkiestry garnizonowej Wojska Polskiego i otwarcie wystawy na ulicy Mariackiej, zakończyły obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach.
  Wyklęci żołnierze - wystawa IPN w Katowicach na Mariackiej

  ©Marzena Bugała

  Jest to nowe święto państwowe, które obchodziliśmy w kraju po raz pierwszy. Sejm ustanowił je, po wieloletnich staraniach kombatantów, którzy chcieli upamiętnić wydarzenia z 1 marca 1951 roku. Wtedy wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

  - Mieliśmy wybór - albo ujawnić się i odwlec wyrok, albo ukrywać się, ale wtedy, gdy dopadli, zabijali na miejscu.
  Tak zginęło wielu moich kolegów - mówi Stanisław Adamczyk z Ustronia, żołnierz WiN z Garwolina. - Ja trafiłem do obozu pracy w Mysłowicach, byłem górnikiem niewolnikiem. To święto jest hołdem dla zmarłych, ale trzeba też pamiętać o tych, którzy przetrwali. A oni wciąż nie nogą doczekać się zadośćuczynienia.

  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotował uroczystości w naszym regionie. Wystawa o antykomunistycznym zbrojnym podziemiu po 1944 roku, opowiada poprzez ludzkie losy o dramacie członków WiN i AK. Przedstawiono dokumenty, fotografie, listy i sylwetki żołnierzy tych organizacji. Będzie można je oglądać na ulicy przez dwa tygodnie. Wystawa będzie także prezentowana w hufcach i szczepach chorągwi województwa śląskiego. Organizatorzy użyczyli ekspozycję hm Andrzejowi Lichocie, komendantowi Chorągwi Śląskiej.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyklęci ?

   jendrek śląsk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 53

   mam pytanie- czy w opisie wystawy napisano ile niewinnych ludzi zamordowali między innymi toporami grupy tych wyklętych ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama