Prezydent Komorowski zaczyna kampanię na Śląsku i obiecuje...

  Prezydent Komorowski zaczyna kampanię na Śląsku i obiecuje przedstawić Kontrakt Regionalny Plus

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prezydent Bronisław Komorowski mówił wczoraj w Katowicach m.in. o przyszłości Śląska i problemach tego regionu
  1/2
  przejdź do galerii

  Prezydent Bronisław Komorowski mówił wczoraj w Katowicach m.in. o przyszłości Śląska i problemach tego regionu ©Maciej Gapiński

  Prezydent RP Bronisław Komorowski przyjechał w piątek na Śląsk. W ślad za nim kandydat na prezydenta Andrzej Duda z PiS. Pierwszy z nich w Urzędzie Wojewódzkim a Katowicach najpierw spotkał się z samorządowcami współtworzącymi Program dla Śląska, a potem ze związkowymi liderami. Drugi zmienił swoje plany, by tuż po 16. pojawić się pod bramą kop. Zofiówka i dać się sfotografować z protestującymi górnikami Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
  Prezydent obiecał pomoc, ale bez konkretów

  Komorowski podkreślił, że jego wizyta była planowana przez kilka miesięcy w związku z otwarciem Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie. - Są też inne sprawy bieżące, istotne z punktu widzenia przyszłości tego regionu tak ważnego dla Polski. Miałem okazję rozmawiać z samorządowcami o przyszłości Śląska i jego problemach, które dają teraz o sobie znać, jak strajk w Jastrzębiu. Są szanse na zakończenie go porozumieniem, ale problemy pozostaną.

  Prezydent podkreślił, że teraz trzeba się koncentrować na działaniach w aspekcie szerszym niż górnictwo. - Z samorządowcami rozmawialiśmy o tym, jak poszerzyć Program dla Śląska poza istniejący już Kontrakt Regionalny.
  Ten program to wielkie środki. Jestem po rozmowie z premier Ewą Kopacz, że rząd dokona dodatkowego wysiłku. W marcu ten Kontrakt Regionalny Plus zostanie zaprezentowany - ma być adekwatny do potrzeb i możliwości - podkreślił prezydent.

  Dialog o rozwiązywaniu śląskich problemów

  Komorowski podkreślił, że ważne dla niego było spotkanie z liderami związków zawodowych. - Utrwaliło mnie ono w przekonaniu, że nie ma innej drogi niż odnowienie dialogu społecznego. Przestrzeń do tego dialogu została odbudowana, między innymi przez Kancelarię Prezydenta RP. To odbudowa dialogu na nowych zasadach - dodał.

  Chce dyskutować ze związkowcami o śląskich problemach. - Związkowcy deklarują rozmowy o sprawach trudnych, uzdrawianiu sytuacji w przedsiębiorstwach. Być może będziemy mieć do czynienia z nowym zjawiskiem: budowaniem partycypacji załóg w rozwiązywaniu problemów, wiązaniem elementów płacy z kondycją przedsiębiorstw.

  Ze związkowcami rozmawiał pod kop. Zofiówka także Andrzej Duda. Jak na opozycję przystało krytykował rząd i prezydenta.
  - Wierzę, że w końcu konflikt z górnikami zostanie zakończony dymisją prezesa oraz przyjęciem takich warunków porozumienia, które pracownicy będą mogli przyjąć z podniesioną głową, czując, że ich kopalnia jest bezpieczna - podkreślał.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Translacja dla naiwnych:

   DELL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   1) Slyszymy: Jestem do was dobry (no jestem, staram sie), wiec mnie wybierajcie.
   2) Tlumaczenie: Jak mnie wybierzecie, to bede do was bardzo dobry (jak nie zapomne).
   3) Wytlumaczenie: Jak mnie...rozwiń całość

   1) Slyszymy: Jestem do was dobry (no jestem, staram sie), wiec mnie wybierajcie.
   2) Tlumaczenie: Jak mnie wybierzecie, to bede do was bardzo dobry (jak nie zapomne).
   3) Wytlumaczenie: Jak mnie nie wybierzecie, to bede do was jak dotychczas (jezyk, narodowosc, samorzadnosc, autonomia, prawdziwa historia, edukacja regionalna, polityczna reprezentacja, gospodarka, kultura, .......). zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co to za milosciwy gnom ?

   Ruuudi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   No, patrzcie: nawet pozwala nam mówic jezykiem naszego serca i naszych Ojców. Jest gotów zgodzic sie, niesamowite, hurrrrrra.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obiecanki

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Teraz przypomnieli sobie o Śląsku przed wyborami, a wcześniej nie wiedzieli nawet w którą stronę jedzie się na Śląsk.
   O

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   strach w obliczu wyborów...

   feszter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   ...ma wielkie oczy i w obliczu wyborów kandydaci różne cuda obiecują. Oto i tez p. prezydent łaskawie pozwala Ślązakom używać i uzna... gwarę śląską za gware polską, ale bez germanizmów, jeżeli...rozwiń całość

   ...ma wielkie oczy i w obliczu wyborów kandydaci różne cuda obiecują. Oto i tez p. prezydent łaskawie pozwala Ślązakom używać i uzna... gwarę śląską za gware polską, ale bez germanizmów, jeżeli wybory wygra., czyli poglądów dot.G.Ślaska pan nie zmienił. Czy pan je po wygraniu wyborów zmieni? Nie wierzę - szanowni Ślązacy. Poglądy J.P. Mości i całej reszty polskich "ślązakożerców" PO, PIS i PSL na uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną i śląski język regionalny, autonomie dla Ślaska, na historię G.Śl., na wywózki do ZSRR ,na wysiedlenia na polskie powojenne obozy, na powojenna dyskryminacje Ślązaków doskonale znamy. Ale jeśli się rządzącym w palicach rozjaśniło, to b. się cieszymy. lecz uwierzymy, jeżeli przed wyborami prezydenckimi zgłosi pan w Sejmie prezydencki projekt ustawy uznania Ślązaków za mniejszość etniczna, a ślōnskŏ gŏdka - za język regionalny a pańscy mocodawcy z PO i PSL taką ustawę uchwalą już teraz, bo macie w sejmie większość,a potem pan Prezydent ustawę podpisze, to Ślązacy uwierzą i pójdą wybrać pana ponownie całymi rodzinami,zapisze się pan w historii jako jedyny sprawiedliwy władca. A jeśli do tego Sejm anuluje wszystkie komunistyczne dekrety z dekretem likwidującym autonomię G.Śląska, to Ślązacy będą pana, Sejm i Polskę błogosławić. Czy sen o dobrej woli i normalności polskiej władzy jest realny,? Do nas należy kartka wyborcza, a do państwa wybór czy pozostaniecie dalej w roli butnego okupanta, który ma jeden cel:zniszczyć śląską odrębną tożsamość i ślōnskŏ gŏdka.Po czynach a nie słowach będą was Ślązacy osądzać. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łaskawca ze stolycy się znalazlł

   jak tak dalej pójdzie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   wybory 2025: "obiecujemy, że w Łambinowicach w Centrum Patriotycznej Reedukacji poprawią się racje żywieniowe dla chwilowo umieszczonych tam..."

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obiecanki pana prezydenta

   dodo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   O ile pamiętam to w poprzedniej kampanii pan prezydent obiecywał nam język regionalny teraz już tylko gwara. Dobrze że w następnej kadencji nie może startować bo wtedy obiecał by nam że używanie...rozwiń całość

   O ile pamiętam to w poprzedniej kampanii pan prezydent obiecywał nam język regionalny teraz już tylko gwara. Dobrze że w następnej kadencji nie może startować bo wtedy obiecał by nam że używanie godki nie będzie karane. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Logika wyborcza

   rolnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Przed wyborami wieprzek chrumka do tych, co mu do koryta sypią.

   Zdjęcie autora komentarza
   "Kontrakt Regionalny Plus zostanie zaprezentowany - ma być adekwatny do potrzeb i możliwości"

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   tak polski krawiec kraje jak mu materiału staje.
   Czyli ostanie się jeno ch..., d... i kamieni kupa

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama