Szczyrk: Dla Niemców budki dla ptaków i ptasie mleczko na...

  Szczyrk: Dla Niemców budki dla ptaków i ptasie mleczko na osłodę

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szczyrk: Dla Niemców budki dla ptaków i ptasie mleczko na osłodę

  ©Jan Byrt

  Budki dla ptaków dostali przedstawiciele niemieckiego Zetel, partnerskiego miasta Szczyrku. Podarowała im je parafia ewangelicka w Szczyrku-Salmopolu w ramach projektu "500 budek dla ptaszków na 500-lecie Reformacji 1517-2017".
  Szczyrk: Dla Niemców budki dla ptaków i ptasie mleczko na osłodę

  ©Jan Byrt

  - Podarowaliśmy budki, by mogli je powiesić w swoim mieście. Każdy otrzymał też "ptasie mleczko" do zjedzenia - opowiada ksiądz Jan Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku-Salmopolu.

  Szczyrk i Zetel podpisały umowę o partnerstwie trzy lata temu. Współpraca rozwija się bardzo dobrze. Mieszkańcy Zetel przyjeżdżają do Szczyrku, a górale każdego roku odwiedzają niemiecką nadmorską miejscowość. W tym roku burmistrz Zetel Heiner Lauxterman przyjechał z przyjaciółmi do Szczyrku na urlop narciarski.
  Jak opowiada ks. Byrt, był zachwycony pogodą i trasami narciarskimi - mniej naszymi wyciągami, ale i tak mimo starych wyciągów stwierdził, że nasze stoki i trasy narciarskie są nieporównywalne z żadnymi innymi w Polsce.

  Goście zwiedzili Kraków i kopalnię soli w Wieliczce, byli na kuligu w Wiśle, mieli okazję zobaczyć Cieszyn, Istebną, Koniaków i Żywiec.

  Projekt "500 budek dla ptaszków na 500-lecie Reformacji 1517-2017" ks. Byrt prowadzi od ubiegłego roku. Zachęca do wieszania ptasich domków każdego mieszkańca regionu, bo w beskidzkich lasach, z powodu inwazji szkodników, trzeba wycinać całe hektary świerków, co powoduje, że ptaki tracą swojej miejsca lęgowe.

  Warto dodać, że ks. Byrt postanowił jedną z budek ofiarować także naszemu narciarskiemu mistrzowi Adamowi Małyszowi.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To bardzo dobra reklama

   protestant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 19

   i super inicjatywa kosciola ewangielickiego ,to przyklad wspanialego somsiedctwa ktore funkcjonuje do dzis ewangielycy sa w tym regionie dominujacy a wspolzyja z mniejszoscia katolickom...rozwiń całość

   i super inicjatywa kosciola ewangielickiego ,to przyklad wspanialego somsiedctwa ktore funkcjonuje do dzis ewangielycy sa w tym regionie dominujacy a wspolzyja z mniejszoscia katolickom b.dobrze,Polska powina brac przyklad z tego i zaprzestac uciskanie Slazakow.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama